Czym jest osteopatia oraz w jaki sposób można się nią zająć zawodowo?

Czym jest osteopatia oraz w jaki sposób można się nią zająć zawodowo? Niestety nie zawsze możemy się czuć dobrym samopoczuciem oraz pełnym zdrowiem. Zmagamy się z wieloma dolegliwościami. Nasze zdrowie lubi szwankować. W takiej sytuacji jesteśmy w stanie zrobić wszystko co w naszej mocy, aby tylko odzyskać sprawność, jak i także świetne samopoczucie. Nie każdy z nas jest zwolennikiem brania na wszystko tabletek i innych środków farmakologicznych. Wiele osób stawia na medycynę niekonwencjonalną. Wiele osób decyduje się również na osteopatię.

Definicja osteopatii

Osteopatia jest tak naprawdę metodą diagnozowania oraz także leczenia rękami. Chodzi o wszelkiego rodzaju metody manualne. Jednak nie jest to w żadnym wypadku magia. Śmiało osteopatię możemy nazwać metodą fizjoterapii i nie ma tutaj niczego naciągniętego. Należy także mieć świadomość, że osteopatia nie jest jedynie praktyką. Jest to prawdziwa filozofia, w którą wierzy wiele osób. Wynika z niej, że ciało oraz dusza to całość. Osoby po szkole osteopatii zauważają, że u pacjenta ważne jest jego nastawienie oraz samo wierzenie w swoje wyzdrowienie.

Na jakie choroby pomaga osteopatia?

Skoro osteopatia przynosi efekty, to jesteśmy na pewno ciekawi jakich dolegliwości dzięki osteopatii możemy się pozbyć raz na zawsze. Mowa tutaj na przykład o wadach postawy, stanach pourazowych, dyskopatii, schorzeniach układu oddechowego, krążenia i pokarmowego. Osteopatia radzi sobie również ze stanami depresyjnymi oraz lękowymi oraz z migrenowym bólem głowy.

Tak naprawdę są to tylko co po niektóre wskazania do wykorzystania osteopatii. Lista sama w sobie jest naprawdę długa. Gdy nie pomaga medycyna tradycyjna, a pacjent nie chce się faszerować lekami, to również można spróbować osteopatii. Nie jest to jakiś wymysł, ponieważ na rynku funkcjonują już szkoły osteopatii. Co więcej, cieszą się one niezmierną popularnością. Przybliżmy sobie samą osteopatię nieco bliżej.

Po szkole osteopatii jesteśmy osteopatami https://kursy-fizjoterapia.eu/. Osoby te korzystają ze swojej wiedzy o fizjologii człowieka oraz anatomii. Po szkole osteopatii zna się także dokładnie układ kostno-mięśniowy. Działania te na pacjencie wyzwalają sporą zdolność właśnie do samoleczenia.

A z czego składa się terapia? Terapia składa się zawsze ze szczegółowej diagnozy, a później przechodzi się do technik terapeutycznych. Diagnoza polega na oględzinach, wywiadzie, a także testach ruchomości. Nie brakuje jednak specjalistycznych badań. Mowa tutaj o RTG oraz rezonansie magnetycznym. Jak widzimy na załączonym obrazku nie jest to jakieś „hokus pokus” czy też magia. Jest to po prostu rodzaj medycyny i nic tego nie zmieni. Nie można osteopatią zająć się bez odpowiedniej szkoły osteopatii. Szkoła osteopatii to obowiązkowy punkt.

W Polsce wciąż osteopatia nie jest jeszcze na tyle popularna. Specjalistów nie ma zbyt wielu. Zostają nimi jedynie lekarze oraz właściwie magistrowie fizjoterapii po ukończeniu szkoły osteopatii.

Znajdźmy dobrą szkołę

Na pewno, aby dobrze wykształcić się w tej dziedzinie musimy jak najbardziej znaleźć odpowiednią szkołę. Do takiej szkoły najlepiej trafić z polecenia. Wówczas jest to placówka sprawdzona. Jednak w sieci również znajdziemy dla siebie szkołę w naszej okolicy.

Zanim jednak zapiszemy się na listę uczniów należy sprawdzić opinie o danej placówce, sprawdzić kadrę nauczycielską oraz osiągnięcia ogólne szkoły. Sam budynek oraz jego wyposażenia również daje nam wiele do zrozumienia. Co do tego nie mamy żadnych, nawet najmniejszych wątpliwości.

Wiele szkół organizuje takie wydarzenie jak dni otwarte. Podczas dni otwartych jesteśmy w stanie sprawdzić sobie wszystko podczas jednej wizyty, a do tego wyrobimy sobie pewne zdanie. Możemy ocenić budynek, poszczególne sale oraz organizację w szkole. Na pewno liczy się pierwsze wrażenie. Jednak wiadomo, że podczas pierwszej wizyty nie jesteśmy w stanie wszystkiego sprawdzić. Pewne zdanie sobie wyrobiliśmy i na tym etapie możemy wystawić ocenę.

Czy specjalistów tych potrzeba?

Wiele osób myśli o szkole osteopatii. Jednak mają wątpliwości czy specjalistów po szkole osteopatii brakuje. Powiedzieliśmy już sobie, że osteopatia nie jest jeszcze tak bardzo popularna w naszym kraju, jak w innych państwach w Europie. W związku z tym łatwo sobie odpowiedzieć na to pytanie, że jak najbardziej specjalistów potrzebujemy. Na pewno będą mieli czym się zająć oraz będą mieli wielu zainteresowanych pacjentów tymi usługami. Jednak muszą być dobrzy w tym co robią. Muszą się na tym znać i lubić to robić. Na siłę nikt nie zostanie osteopatą. Musimy w życiu robić to co lubimy, a na pewno nie będziemy odczuwać się tak jakbyśmy byli w pracy. Nie ma nic lepszego. Nie czujemy wtedy zmęczenia czy też wypalenia zawodowego. Zapamiętajmy sobie to dokładnie i znajdźmy w sobie coś co lubimy i w tym kierunku się rozwijajmy. Może akurat będzie to osteopatia i szkoła osteopatii? Kto to wie? Póki nie spróbujemy na własnej skórze, to się nie przekonamy tak naprawdę. Możemy żałować, że nie zrobiliśmy niczego w tym kierunku.

francuski niemiecki hiszpański angielski

About the author