Ile kosztują implanty stomatologiczne – co warto wiedzieć? Utrata zębów to problem nie tylko zdrowotny, ale i estetyczny. Wcześniej rozwiązaniem było założenie ruchomej bądź stałej protezy. Aktualnie poprzez wzgląd na świadomość pacjentów oraz ich rosnące oczekiwania, dużym zainteresowaniem cieszy się leczenie implantologiczne. Czym są implanty stomatologiczne? Jakie ich rodzaje można wyróżnić? Kiedy należy z tego skorzystać, a kto nie powinien się na to decydować? Czy są bezpieczne?
Czym są implanty stomatologiczne?
Specjalnie wykonanymi, zazwyczaj z tytanu, sztucznymi korzeniami zębów. Ich rolą jest zastąpienie utraconego bądź usuniętego wcześniej naturalnego korzenia. Dzięki implantom stomatologicznym możliwe jest zamocowanie nowych koron zębowych w miejscach utraconych zębów. Implanty stomatologiczne umiejscowione są w kościach wyrostków zębowych przez ich wkręcenie. Korony sztucznych zębów są mocowane na stałe. Dobiera się je kolorem oraz teksturą do pozostałych zębów. Minimalizuje to widoczność ubytków. Implanty stomatologiczne zastępuje pojedyncze zęby, jak i całe łuki zębowe.
Rodzaje implantów stomatologicznych
Jakie implanty zębowe można wyszczególnić?
- Po pierwsze – implanty tytanowe, wykonane z tytanu, czyli metalu o wysokiej biokompatybilności oraz trwałości. Łatwo integruje się z kością, dzięki czemu implant jest stabilny, trwały i wytrzymały. Wadą może być kolor implantu. Dlaczego? Ponieważ jeśli dojdzie do obniżenia linii dziąsła, widoczna może stać się metalowa część. Bardzo rzadko tytan jest przyczyną jakichkolwiek reakcji alergicznych.
- Po drugie – implanty cyrkonowe, wykonane z tlenku cyrkonu. Są koloru kości słoniowej, a swoimi właściwościami bardzo przypominają naturalną tkankę zębów. Ponadto równie wytrzymałe, jak implanty tytanowe. Także dobrze integrują się z tkanką kostną.

Implanty stomatologiczne można także podzielić ze względu na czas oczekiwania na efekt zabiegu. Wyróżnia się tu implanty jedno- oraz dwufazowe. Pierwsze z nich w całości zakłada się w trakcie pierwszej wizyty. Pacjent dzięki temu opuszcza tego samego dnia gabinet stomatologiczny, z gotowym zębem. Niestety nie zawsze jest taka możliwość, a na wszczepianie implantów potrzeba więcej czasu. Szczególnie tyczy się to osób, które posiadają znaczne braki w uzębieniu. Wtedy konieczne są implanty dwufazowe. Najpierw wszczepiany jest sam implant, następnie po zagojeniu rany, zakładana jest korona. Należy zaznaczyć, że gojenie może potrwać nawet kilka miesięcy. Stomatolog w porozumieniu z pacjentem dobiera rodzaj implantów. Ma to na celu spełnienie oczekiwać estetycznych klienta i przede wszystkim zmieszczenie się w założonym przez niego budżecie.
Jakie są wskazania do założenia implantów stomatologicznych?
Implanty stomatologiczne zaleca się osobom, u których występuje brak pojedynczych zębów, czy nawet całkowite bezzębie. Wynikać to może z różnych przyczyn, jak:
- Nieleczona paradontoza,
- Niewykształcenie się zawiązków zębowych,
- Usunięcie zębów w związku z postępującymi zmianami próchniczymi.
Przez utratę zębów stopniowo dochodzi do zaniku kości. To z kolei prowadzi do nawracających bólów głowy, przykurczy mięśniowych, zaburzeń zgryzu oraz zmiany kształtu twarzy. Wszczepienie implantu jest w stanie zapobiec temu procesowi. Należy zaznaczyć, że implanty stomatologiczne są dużo bardziej komfortowe dla pacjentów od standardowych protez.
Czy istnieją przeciwwskazania do leczenia implantami stomatologicznymi?
Mimo, iż implanty stomatologiczne przynoszą mnóstwo korzyści dla pacjenta, to nie każdy może z tego skorzystać. Stomatolog ostatecznie decyduje o tym, czy pacjent kwalifikuje się do takiego zabiegu. Istnieją przeciwwskazania, do których zalicza się:
- Choroby nowotworowe;
- Ciążę;
- Cukrzycę;
- Młody wiek. Chodzi tu o nastolatków, u których trwa proces rozwoju kości;
- Paradontozę.
Tymczasowe wstawienie implantów uniemożliwiają przeciwwskazania miejscowe, które występują w jamie ustnej np. urazy, czy zapalenia śluzówki.
Ile kosztują implanty stomatologiczne?
To kwestia indywidualna, zależna od kilku czynników. Ostateczna kwota uzależniona jest od:
- Dodatkowych konsultacji,
- Doświadczenia implantologa,
- Jakości użytych materiałów,
- Wykorzystywanych technologii.
Ponadto w koszt zakładania implantów stomatologicznych wchodzą także:
- Badania radiologiczne,
- Dodatkowe usługi jak np. odbudowa kości, czy podnoszenie zatoki szczękowej,
- Opłaty za konsultację u dentysty.
W związku z powyższym, ceny implantów wahają się od około 2000 zł do 7000 zł, za jeden ząb. NFZ nie finansuje w żaden sposób tej procedury.
Czy implanty stomatologiczne są bezpieczne?
Pacjenci często zastanawiają się, czy implanty stomatologiczne są bezpieczne dla ich zdrowia, czy są trwałe? Zdecydowanie w większości przypadków implanty nie są odrzucane, nawet po pięciu latach od ich wszczepienia. Ponadto jeśli są prawidłowo założone oraz stosownie zintegrowały się z kością, to posłużą pacjentowi dożywotnio. Ostatecznie jednak zależy to od klienta. Odpowiednia higiena jamy ustnej ma znaczący wpływ na stan implantów. Zęby należy regularnie czyścić. Dotyczy to również przestrzeni międzyzębowych.
Dobosz Implanty Zębów |
aleja Piastów 3 |
70-325 Szczecin |
+48 91 485 02 74 |
www.doboszimplanty.pl |
![]() |
![]() |