Inteligentny dom - co to takiego i czy jest to warte uwagi?

Inteligentny dom – co to takiego i czy jest to warte uwagi?

Inteligentny dom – co to takiego i czy jest to warte uwagi? Inteligentny dom jest to fraza, która coraz częściej można usłyszeć, jednak nie każdy zna jej znaczenie. Inteligentny dom jest budynkiem, który jest wyposażony w różne, nowoczesne systemy, a także technologie, które zwiększają komfort oraz bezpieczeństwo mieszkających w nim osób. Dzięki budowaniu mieszkań z takimi systemami można wiele zaoszczędzić.

Można się z takim rozwiązaniem spotkać coraz częściej w nowo powstających posiadłościach. W niniejszym artykule bardzo dokładnie przedstawiamy, co składa się na system domu inteligentnego oraz czy opłaca się w niego zainwestować. Serdecznie zachęcamy do zapoznania się z jego treścią.

Czym jest inteligentny dom?

Inteligentny dom (ang. Smart Home) to budynek posiadający zintegrowane instalacje sterujące różnymi urządzeniami oraz układami domowymi. Mówiąc prościej, jest to budynek, z którym mieszkańcy mogą się porozumiewać np. z użyciem smartfona i wydawać mu różne polecenia. Posiadanie inteligentnych domów staje się coraz popularniejsze i już nie dziwi fakt, że wiele osób decyduje się na inwestycję w takie rozwiązanie, które naprawdę potrafi ułatwić życie.

Celem inteligentnego budynku jest przede wszystkim zwiększenie energooszczędności w korzystaniu oraz eksploatacji domu, a także zwiększenie komfortu domowników. Inteligentne domy spełniają standardy dotyczące zmniejszenia zapotrzebowania na energię. Oprócz tego są to budynki w pełni przyjazne środowisku naturalnemu, gdyż są wyposażone w szereg rozwiązań ekologicznych na najwyższym poziomie. W momencie, kiedy pojawiły się inteligentne domy, były one bardzo drogim rozwiązaniem. Teraz jednak systemy inteligentnego domu są o wiele bardziej przystępne cenowo. 

W jaki sposób działa inteligentny dom?

Inteligentny dom - co to takiego i czy jest to warte uwagi?
Inteligentny dom – co to takiego i czy jest to warte uwagi?

Urządzenia zamieszczone w inteligentnym domu komunikują się ze sobą bądź z centralką dzięki bezprzewodowej technologii. Protokoły łączności są różne pod względem między innymi niezawodności, łatwości konfiguracji oraz instalacji, a także możliwości późniejszego rozbudowania danego systemu. Zdarza się, że do pojedynczych komponentów wykorzystuje się technologię Bluetooth, dzięki której można nimi zarządzać za pomocą smartfona. 

Systemy inteligentnego domu bardzo często wykorzystują również łączność radiową na niestandardowym paśmie. Oprócz tego, można korzystać również z Wi-Fi, dzięki czemu sterowanie jest możliwe bezpośrednio z komputera bądź smartfona. Popularna staje się także korzystanie z Z-Wave/ZigBee, czyli energooszczędnej komunikacji wewnątrz posiadłości.

W zależności od urządzeń, jakie posiada użytkownik, może on monitorować mieszkanie, a także kontrolować oświetlenie oraz temperaturę z użyciem oprogramowania komputerowego bądź aplikacji w telefonie. Dzięki protokołom łączności możliwe jest połączenie kilku elementów, tworząc system inteligentnego domu. Centralka jest natomiast podłączona do Internetu, najczęściej za pomocą przewodu do routera.

System domu inteligentnego – co się na niego składa?

Na system inteligentnego domu składa się wiele urządzeń. Niektóre z nich odpowiadają za zwiększenie komfortu, inne poprawiają bezpieczeństwo, a pozostałe mogą przynieść sporo oszczędności. Do podstawowych urządzeń inteligentnego domu zaliczamy:

  • systemy alarmowe, takie jak czujniki ruchu, czujniki drzwi i okien czy syreny alarmowe,
  • inteligentne gniazdka pozwalające na włączanie oraz wyłączanie urządzeń elektrycznych, monitorowanie zużycia energii oraz ustalanie harmonogramu,
  • kamery do monitoringu, które rejestrują wideo i ew. nagrywają po zmroku,
  • inteligentne oświetlenie, które można sterować z użyciem smartfona,
  • inteligentne ogrzewanie, które służy do zmieniania temperatury w pomieszczeniach,
  • inteligentne czujniki, takie jak czujniki gazu, dymu, temperatury czy zalania.

Wymienione urządzenia mogą być używane pojedynczo, jak i łączone w zestawy inteligentnego domu.

Czym jest centralka w inteligentnym domu?

Centralka jest podstawowym elementem inteligentnego domu. Jest ona odpowiedzialna za zarządzanie oraz sterowanie systemem. Dzięki niej wszystkie jego elementy mogą być ze sobą oraz z Internetem połączone. Dzięki temu domownicy mogą używać systemu nawet będąc poza domem, co bardzo często okazuje się niezwykle przydatną funkcją. Może się ona okazać niezastąpiona zwłaszcza w momencie, kiedy zostawimy np. włączone żelazko albo otrzymamy informację, że oko kamery monitoringu dostrzegło jakiekolwiek niepokojące zdarzenie. Są to niepodważalne zalety takiego rozwiązania.

Inteligentne systemy audio oraz asystent domowy

Na system inteligentnego domu składają się także różnego rodzaju inteligentne systemy audio. Pozwalają one na odtwarzanie muzyki w pomieszczeniu, w którym aktualnie przebywa użytkownik, a także rozpoczęcie odtwarzania w innym pomieszczeniu, do którego dana osoba się przeniesie.

Coraz częściej możemy również zaobserwować urządzenie jakim jest inteligentny asystent domowy. Jest to sprzęt, który także może połączyć się z elementami systemu domu inteligentnego i umożliwić sterowanie muzyką czy kontrolowanie oświetlenia. 

About the author