Jak działa system rfid? Być może już wcześniej słyszałeś o technologii RFID, ale większość ludzi nie ma pojęcia, jak ona właściwie działa i jak ją praktycznie wykorzystać. W tym artykule postaramy się rozwiązać ten problem, dając Ci pełne wprowadzenie do tej technologii i jej unikalnych cech. Pierwszą rzeczą, którą musisz zrozumieć jest fakt, że RFID to po prostu urządzenie śledzące, które wykorzystuje fale radiowe. Jest to korzystny sposób przesyłania sygnału, ponieważ fale radiowe działają całkowicie bezprzewodowo i mają bardzo duży zasięg.
Charakterystyka fal radiowych
Fale radiowe występują w wielu różnych częstotliwościach. Czym więc jest częstotliwość? Odpowiedź jest właściwie dość prosta. Fale radiowe są mierzone jako część spektrum elektromagnetycznego, które obejmuje również takie rzeczy jak promieniowanie rentgenowskie, promieniowanie mikrofalowe, promieniowanie jądrowe (znane również jako promienie gamma) oraz energię emitowaną przez Słońce. Wszystkie te formy energii nieustannie oscylują, co jest wymyślnym sposobem na powiedzenie, że są zawsze w ruchu i zmieniają się. Prędkość, z jaką się “poruszają”, jest miarą ich wydajności energetycznej, dlatego też istnieje skala częstotliwości. Fale radiowe są częstotliwościami, które wahają się od 3 kiloherców do 300 gigaherców. Są one oczywiście na niższym końcu spektrum elektromagnetycznego. Fale te były używane do przesyłania sygnałów radiowych i telewizyjnych przez bardzo długi czas. Zaskakujące może być również to, że nowoczesne telefony komórkowe, przy wszystkich swoich zaawansowanych technologicznie funkcjach, nadal wykorzystują fale radiowe do przesyłania sygnałów. Podczas drugiej wojny światowej ludzie wynaleźli inny sposób wykorzystania fal radiowych. Większość mocarstw biorących udział w tej wojnie używała radarów do lokalizowania samolotów, ale często nie były one w stanie odróżnić samolotów przyjaznych od wrogich. To Niemcy jako pierwsi odkryli, że mogą stworzyć nieco inną sygnaturę radarową, obracając samolot w określony sposób. Następnie Brytyjczycy wykorzystali ten pomysł i zaprojektowali pierwsze aktywne urządzenia RFID. W ciągu następnych dziesięcioleci technologia ta uległa znacznemu udoskonaleniu i jest obecnie wykorzystywana do wielu celów innych niż identyfikacja samolotów. Ze względu na sposób działania tej technologii, można ją zaadaptować do wielu różnych celów.
Sprawdź koniecznie:
Działanie systemu RFID
System RFID składa się z chipa śledzącego i urządzenia sterującego, które jest czytnikiem i nadajnikiem w jednym. Urządzenie sterujące wysyła sygnał do chipa w postaci fal radiowych. Następnie chip wykorzystuje te fale radiowe jako źródło energii do uruchomienia prostego obwodu. Częstotliwość jest modulowana do innej częstotliwości i wysyłana z powrotem do urządzenia sterującego. Wszystko to dzieje się z prędkością odpowiadającą w przybliżeniu prędkości dźwięku. Technologia RFID może okazać się bardzo przydatna na wiele sposobów. Oczywiście, jak zapewne się domyślasz, może być ona wykorzystywana do zapobiegania kradzieżom i śledzenia aktywów. Istnieje jednak wiele innych zastosowań, których większość ludzi nie jest w stanie sobie nawet wyobrazić. Oto niektóre z najczęstszych zastosowań RFID: Zarządzanie zapasami: poza oczywistymi korzyściami związanymi z zapobieganiem kradzieży, RFID może również pomóc firmie w bardziej efektywnym śledzeniu zapasów. Dzięki temu można uzyskać lepszy obraz tego, co powinno znajdować się w magazynie, czego nie powinno być w magazynie i gdzie można znaleźć różne towary.
Gdzie używany jest system RFID?
Wiele różnych wydarzeń sportowych, zwłaszcza wyścigów, wymaga użycia systemu pomiaru czasu. Jednak technologia RFID oferuje wygodniejszą alternatywę. Na przykład, jeśli wszyscy biegacze w wyścigu będą mieli na sobie urządzenie RFID, urządzenie śledzące na mecie może natychmiast określić zwycięzcę, a także śledzić czasy okrążeń wszystkich biegaczy. Nadużywanie leków na receptę stało się powszechnym problemem w Ameryce (i wielu innych miejscach). Czasami ci, którym legalnie przepisano leki narkotyczne, są oszukiwani w celu użycia leków. Istnieją urządzenia RFID, które śledzą, ile tabletek mają i kiedy są one podejmowane. Środek ten ma na celu przede wszystkim powstrzymanie legalnych użytkowników środków odurzających przed sprzedażą swoich recept. W czasach, gdy większość światowego handlu przenosi się do sieci, a na horyzoncie pojawia się perspektywa systemów dostaw za pomocą dronów, nigdy nie było większego zapotrzebowania na coś takiego. Podczas śledzenia plików fizycznych bardzo pomocne może być indeksowanie całego systemu za pomocą znaczników RFID. Dzięki temu o wiele łatwiej jest zlokalizować konkretne dokumenty i zapisy. Znaczniki RFID są już powszechnie stosowane do śledzenia zwierząt domowych i hodowlanych. Choć nie zawsze jest to konieczne, jest to skuteczny sposób na śledzenie zwierząt. Największym problemem, z jakim borykają się wypożyczalnie, jest ryzyko, że klienci nie zwrócą wypożyczonych przedmiotów. W większości przypadków właściciele firm nie mogą nic z tym zrobić (poza anulowaniem członkostwa). Dzięki zastosowaniu technologii RFID mogą mieć pewność, że każdy przedmiot zostanie zwrócony.