Na położenie płytek ceramicznych na podłodze czy na ścianie decyduje się bardzo wielu właścicieli mieszkań. Najczęściej poszukują oni osoby, która wykona za nich wszelkie niezbędne czynności, a co najważniejsze zrobi to w sposób profesjonalny. Jak nazywa się osoba, która układa płytki ceramiczne zawodowo? Co trzeba zrobić, aby wykonywać ten zawód i czy jest on dla każdego? Odpowiadamy.
Zawód: glazurnik
Osoba, która zajmuje się układaniem płytek ceramicznych to glazurnik. Nie ma tutaj znaczenia, czy są to płytki do salonu, płytki kuchenne czy też zewnętrzne. Dobry glazurnik wyłoży kafelki każdego rodzaju na każdej powierzchni. Co istotne, zajmuje się on również okładaniem ścian lastriko, terakotą, płytkami klinkierowymi czy też innymi. Jego zakres pracy może być jednak o wiele szerszy. Glazurnik często kupuje także potrzebne do wyłożenia podłogi czy ścian materiały, na przykład w outlecie płytek. Co więcej, potrafi on doradzić w kwestiach takich, jak choćby dobór właściwych płytek do konkretnego pomieszczenia. Przed przystąpieniem do okładania ścian musi on przygotować powierzchnię pracy. Ważne jest również usunięcie jakichkolwiek nierówności. Dobry glazurnik nie pracuje w pośpiechu. Każdy, kto korzystał z jego pomocy, doskonale wie, ile trzeba oczekiwać na efekt końcowy. Niemniej jednak chodzi o to, aby wykonać pracę w sposób poprawny. Dobrej jakości kafelki, które dodatkowo są dobrze ułożone, mogą posłużyć nam przez całe lata.
Jak zostać glazurnikiem?
Obecnie glazurnikiem może zostać właściwie każdy, kto wyrazi taką chęć. Nie funkcjonują bowiem żadne studia, które miałyby do tego zawodu przygotować. Teoretycznie możemy nauczyć się go w zawodówce lub w niektórych szkołach policealnych. Niemniej jednak w tym zawodzie najważniejsza jest praktyka. Pamiętajmy, że jest to zawód deregulowany, zatem nie musimy posiadać żadnych zaświadczeń o ukończonym kursie ani zdawać egzaminów państwowych. Pomimo to glazurników w Polsce jest dramatycznie mało. Dlaczego? Powodem jest fakt, iż nie każdy może wykonywać ten zawód z przyczyn czysto technicznych. Glazurnik wykonuje pracę fizyczną. Przez niemal całą zmianę stoi, schyla się, przyjmuje niewygodne dla kręgosłupa pozycje. To wszystko sprawia, że osoby słabe fizycznie zwyczajnie nie mogą układać płytek zawodowo. Co więcej, glazurnikowi niezbędna jest precyzja oraz zmysł estetyczny. Płytki, zwłaszcza płytki grafitowe na schody zewnętrzne https://ceramixplytki.pl/9-plytki-zewnetrzne, muszą być bowiem ułożone równo, a co najważniejsze muszą one stabilnie przylegać do powierzchni. Glazurnik wykonuje pracę we własnym zakresie, zatem odpowiedzialność za ewentualne błędy spada tylko i wyłącznie na niego. Z tych też powodów znalezienie dobrego glazurnika jest niezwykle trudne. Niemniej jednak osoby, które chciałyby zostać glazurnikami, muszą przede wszystkim szkolić się pod okiem doświadczonego fachowca. Na początku wykonują one prace pomocnicze, nie układają jednak płytek we własnym zakresie. Z czasem nabywają większej wprawy, zatem mogą wykonywać bardziej odpowiedzialne obowiązki.
Glazurnik – samozwaniec?
Pozostaje pytanie, czy możemy układać płytki ceramiczne we własnym zakresie, zamiast zatrudniać glazurnika. Oczywiście, że istnieje taka możliwość. Niemniej jednak bardzo niewiele osób decyduje się zostać glazurnikiem – samozwańcem, który sam położy sobie w domu kafelki. Stosunkowo łatwo będzie położyć tanie płytki https://ceramixplytki.pl/kontakt ceramiczne podłogowe, jednak nieco trudniej jest już w przypadku płytek ściennych. Nieprawidłowo położone mogą bowiem ześlizgiwać się ze ściany. Niemniej jednak położenie płytek na ogrzewanie podłogowe to już znacznie trudniejsza sztuka. Tutaj bowiem istnieje ryzyko zniszczenia instalacji. Dlatego też lepiej nie podejmować się tych zadań we własnym zakresie, a zatrudnić dobrego fachowca. Wiele osób nie pracuje zawodowo jako glazurnik, lecz zajmuje się układaniem płytek “po godzinach”. Dlaczego? Ponieważ, jak wspomniano powyżej, bycie glazurnikiem to duże wyzwanie dla kręgosłupa i w ogóle całego ciała. W związku z tym niektórzy decydują się jedynie dorabiać jako glazurnicy, lecz normalnie wykonują inną, zwykle mniej obciążającą pracę. Natomiast ich aktywność w zawodzie glazurnika niejako wymusił rynek i duży popyt na tego typu usługi. Są one stosunkowo dobrze płatne, zatem dzięki nim możemy naprawdę sporo dorobić. Pamiętajmy jednak, aby glazurnik zawsze wystawił nam fakturę za wykonane usługi. Jest to bardzo istotne, ponieważ w razie jakichkolwiek błędów przez niego popełnionych mamy możliwość zgłoszenia reklamacji. Nie jest wyjątkiem sytuacja, w której glazurnik wykonuje pracę w ramach działalności nierejestrowanej. Tego typu przedsiębiorca również ma obowiązek wystawienia faktury na życzenie klienta.
Glazurnik zajmuje się układaniem płytek zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz. Jest to fachowiec, dzięki któremu nasze ściany, podłogi czy schody nabiorą niezwykłego blasku. Co więcej, może on doradzić nam w wyborze odpowiednich kafelek lub nawet we własnym zakresie dokonać ich zakupu. Korzystając z pomocy prawdziwego glazurnika wiemy, że oddajemy swoje podłogi czy ściany w naprawdę dobre ręce.
Ceramix płytki ceramiczne |
Andrzeja Struga 3 |
70-784 Szczecin |
730 730 143 |
ceramixplytki.pl |
![]() |
![]() |
![]() |