Witamina C tradycyjnie uważana była za panaceum na grypę i przeziębienie. Badania naukowe nie potwierdziły jednak jej skuteczności w tym zakresie. Nie oznacza to jednak, że witamina C nie posiada cennych właściwości zdrowotnych. Wprost przeciwnie! Właściwości profilaktyczne i lecznicze witaminy C wykorzystywane są w przypadku wielu różnych schorzeń. Na co dokładnie pomaga witamina C?
Witamina C jako środek opóźniający starzenie
Witamina C uważana jest za skuteczny środek opóźniający procesy starzenia się organizmu. Dzięki silnym właściwościom przeciwutleniającym, witamina C przyczynia się do eliminacji wolnych rodników, odpowiedzialnych za procesy starzeniowe. Właściwości te wykorzystywane są zarówno w kosmetykach, jak i suplementach diety.
Kremy, balsamy czy serum z witaminą C sprawiają, że cera staje się bardziej promienna, znikają cienie pod oczami, a zmiany pigmentacyjne robią się mniej widoczne. Preparaty takie pomocne są również w walce z problemami cery naczynkowej. Kremy z kwasem askorbinowym zdecydowanie zmniejszają zaczerwienienie, jednocześnie wzmacniając naczynia krwionośne i zapobiegając ich pękaniu.
Właściwości rewitalizacyjne i przeciwrodnikowe witaminy C wykorzystywane są również w preparatach energetyzujących. W takich przypadkach witaminie C towarzyszą np. wyciągi z żeń szenia czy miłorzębu japońskiego.
Witamina C w profilaktyce i leczeniu chorób układu naczyniowego
Witamina C wykazuje korzystne działanie na prawidłowe funkcjonowanie układu krwionośnego. Po pierwsze, dzięki regulacji procesu wchłaniania żelaza, witamina C przyczynia się do ustalenia prawidłowego poziomu hemoglobiny w organizmie. Ma więc znaczenie w profilaktyce niedokrwistości. Funkcje te dodatkowo wzmacnia wpływ kwasu askorbinowego na tworzenia czerwonych krwinek.
Niezwykle ważne jest wzmacniające działanie witaminy C w stosunku do naczyń krwionośnych. Kwas askorbinowy sprawia, że ściany naczyń krwionośnych są bardziej szczelne i elastyczne. Dzięki temu, substancja ta jest wykorzystywana w lekach stosowanych w terapii żylaków, krwawień, siniaków czy zakrzepów. Warto również wspomnieć o tym, że prawidłowy poziom witaminy C w organizmie wpływa pozytywnie na regulację wysokości ciśnienia tętniczego krwi oraz przeciwdziała odkładaniu się płytki miażdżycowej w tętnicach.
Witamina C – przeciwdziałanie osteoporozie, wzmacnianie zębów i stawów
W przeszłości, marynarze w czasie długich rejsów, pozbawieni dostępu do świeżych warzyw i owoców, masowo chorowali na szkorbut – poważną chorobę dziąseł. Tak właśnie objawia się znaczny niedobór witaminy C.
Witamina C jest niezbędna dla prawidłowego stanu zębów i dziąseł. Dodatkowo, ma właściwości przeciwbakteryjne w stosunku do bakterii powodujących próchnicę. Poza tym witamina reguluje procesy wykorzystania wapnia w organizmie. Odpowiedni jej poziom sprzyja prawidłowemu zwapnieniu kości, przeciwdziała więc osteoporozie czy osteopenii, szczególnie groźnym u kobiet w wieku okołomenopauzalnym.
Do tego dodać należy jeszcze zbawienny wpływ na stan skóry i chrząstek stawowych. Witamina C jest niezbędnym katalizatorem procesów wytwarzania kolagenu w organizmie oraz prawidłowego jego odkładania w chrząstkach. Dzięki kolagenowi skóra i stawy są bardziej elastyczne i sprężyste. Dlatego w przypadku chorób zwyrodnieniowych stawów, poza preparatami z kolagenem czy elastyną, aplikuje się również duże dawki witaminy C.
Witamina C w leczeniu nowotworów
O właściwościach przeciwnowotworowych witaminy C jest co jakiś czas głośno. I chociaż nie jest to magiczny lek na wszelkie problemy z nowotworami, to jednak naukowo potwierdzono skuteczność działania witaminy C jako środka wspomagającego w terapiach onkologicznych.
Po pierwsze, właściwości silnie antyoksydacyjne i antywolnorodnikowe przeciwdziałają procesom kancerogenezy. Po drugie, potwierdzono, że witamina C działa aktywizacyjnie na limfocyty T i B, których głównym zadaniem w organizmie jest likwidacja patogenów i komórek nowotworowych. I w końcu witamina C wzmacnia naczynia krwionośne, uszkodzone przez wlewy podczas chemioterapii oraz zmniejsza efekty uboczne leczenia, takie jak mdłości, wymioty, osłabienie.
Witamina C w profilaktyce chorób neurodegeneracyjnych
Witamina C posiada udowodnione działanie jako stymulator syntezy neuroprzekaźników. Neuroprzekaźniki i ich prawidłowy poziom w organizmie mają decydujący wpływ na zachowanie prawidłowych funkcji kognitywno-poznawczych mózgu. Wpływają także na pamięć. To z tego powodu witamina C we wlewach, w dużych dawkach, jest stosowana w profilaktyce chorób neurodegeneracyjnych, takich jak choroba Parkinsona, Alzheimera czy demencja starcza.
Dodatkowo, witamina C bierze udział w procesach metabolicznych wielu aminokwasów, a także syntezie hormonów i enzymów. Szczególną rolę odgrywa w przypadku syntezy kortykosteroidów, odpowiadających za czynności wielu narządów i przebieg reakcji odpornościowych. Kortykosteroidy zmniejszają zużycie glukozy w tkankach i wzmacniają działanie adrenaliny.
Podsumowując, nawet jeśli witamina C nie stanowi panaceum na przeziębienie, to pomaga w przypadku wielu innych schorzeń, stanowiąc element wspomagania terapii lub mechanizm profilaktyczny. Z tego powodu zapewnienie odpowiedniej ilości witaminy C w codziennej diecie lub w postaci suplementów stanowi istotne zadanie z punktu widzenia dbania o stan zdrowia.