Pompa ciepła jako nieodzowny element nowoczesnego domu jednorodzinnego? Pompy ciepła coraz częściej zastępują źródła ciepła na polskim rynku. To jedyna warta rozważenia alternatywa dla ogrzewania gazowego. Są bezemisyjne, bezobsługowe, w pełni automatyczne, programowalne i tańsze.
Wykorzystują energię odnawialną, dzięki czemu są w pełni dostosowane do światowego trendu przechodzenia z węgla na rozwiązania ekologiczne. Stanowią doskonałe uzupełnienie innych nowoczesnych systemów stosowanych obecnie w budynkach, takich jak odzysk ciepła, gruntowe wymienniki ciepła czy fotowoltaika. W tym artykule skupimy się na zaletach i wadach pomp ciepła i zignorujemy szczegóły ich konstrukcji.
Co otrzymujemy wybierając takie źródło ciepła?
Najpierw uspokój się. Wybierając takie rozwiązanie zapomnielibyśmy o konieczności „dokładania do pieca” czy nawet uzupełniania znanych w przeszłości zbiorników. Pompa ciepła wyposażona jest w zaawansowany sterownik elektroniczny. Mogą zaprogramować swoją pracę w taki sposób, aby wizyty w kotłowni zwykle nie były wymagane przez cały sezon grzewczy. Jest to również możliwe dzięki czujnikom, które na bieżąco analizują zmiany temperatury powietrza na zewnątrz oraz w ogrzewanych pomieszczeniach. Na podstawie tych danych kontroler z wyprzedzeniem tworzy scenariusze działania i na bieżąco do nich dostosowuje. Oznacza to np., że jeśli temperatura na zewnątrz będzie rosnąć, regulator zareaguje wcześnie, aby ograniczyć lub wyłączyć ogrzewanie, aby zapobiec przegrzaniu pomieszczenia.
Kolejną zaletą pomp ciepła są ich niskie koszty eksploatacji. Oczywiście ich zdobycie jest warunkiem doboru odpowiedniej pompy i jej prawidłowego dopasowania do konkretnego budynku. Zapewni to jednak profesjonalny montaż. Pompa ciepła jest zasilana energią elektryczną, ale jej zużycie jest bardzo małe w porównaniu z wytworzoną energią cieplną. Mówiąc najprościej, stosunek zużytej energii elektrycznej do uzyskanej energii cieplnej nazywa się wydajnością pompy. Pompy ciepła, które zużywają 1 kWh energii elektrycznej, mogą uzyskać do 3-4 kWh energii cieplnej, a więc mogą być sprawne 300-400%. Koszt ogrzewania budynku pompą ciepła jest nawet kilkukrotnie niższy niż w przypadku kotła węglowego.
Wykorzystują energię odnawialną, więc teoretycznie to się nigdy nie kończy. Są całkowicie odciążone dla członków rodziny i środowiska. Nie emitują żadnych zanieczyszczeń, dymu, głośnych dźwięków ani zapachów. Nie generują odpadów jak kotły na węgiel czy drewno. Te cechy oraz ich wysoka estetyka pozwalają na umieszczenie ich w niemal każdym pomieszczeniu domu. Pracują przez cały rok. Podgrzewają wodę wodociągową i są tańsze niż tradycyjne grzejniki elektryczne. Niektóre pompy, oprócz ogrzewania pomieszczenia zimą, mogą działać odwrotnie, schładzając pomieszczenie w czasie upałów.
Czy są jakieś wady pomp ciepła?
Jak każde urządzenie, ma to swoje wady. W każdym razie wciąż słabość. W przypadku Polski najpoważniejszą wadą tego rozwiązania pozostaje jego cena. Warto jednak zauważyć, że sprawy idą w górę, a cena pompy spada wraz ze wzrostem jej popularności. Dotyczy to zwłaszcza powietrznych pomp ciepła. Są już dostępne w cenach zbliżonych do kotłów gazowych lub na ekogroszek. W kontekście ceny tych urządzeń istotna jest możliwość uzyskania środków na zakup lub odliczeń podatkowych na poniesione koszty. Istotny jest również stosunek kosztów akwizycji do kolejnych kosztów operacyjnych. W przypadku pomp ciepła jest to bardzo korzystne.
Kolejną wadą pomp ciepła jest ich zależność od dostaw energii elektrycznej i wyższych cen. W przypadku przerwy w dostawie prądu pompa przestanie działać. Należy jednak wspomnieć, że to samo dotyczy innych nowoczesnych źródeł energii wyposażonych w elektroniczne sterowanie. Krótkoterminowym rozwiązaniem tego problemu może być zastosowanie przenośnego generatora. W dłuższej perspektywie instalacja instalacji fotowoltaicznych będzie praktycznie odporna na zakłócenia w dostawach energii i wzrost cen.
Znaczne koszty naprawy. W przypadku awarii pompy ciepła istnieje duże prawdopodobieństwo awarii jej sprężarki. Jednorazowa wymiana lub naprawa tego przedmiotu wiąże się ze znacznymi kosztami. Jest to jednak element o z grubsza przewidywalnej żywotności, a do jego wymiany można się wcześniej przygotować. W pierwszym okresie użytkowania pompy jesteśmy objęci jej gwarancją.
Czy warto więc zainstalować pompę ciepła w nowym domu?
Każdy musi odpowiedzieć na to pytanie indywidualnie, biorąc pod uwagę plusy i minusy tego rozwiązania, własne priorytety i możliwości finansowe. Jeśli planujesz zainstalować ogrzewanie podłogowe w swoim domu, zdecydowanie warto spróbować. Pompa ciepła to niskotemperaturowe źródło ciepła przeznaczone bezpośrednio do zasilania tzw. ogrzewania podłogowego. Jeśli planujemy zainstalować recykling (zwłaszcza wymianę geotermalną) i fotowoltaikę, systemy te będą się uzupełniać pod względem funkcjonalności i kosztów.