Kiedy czeka nas rehabilitacja po urazie, należy wiedzieć, że jest to sprawa, której nie wolno bagatelizować. W przypadku braku odpowiedniej rehabilitacji pourazowej odzyskanie całkowitej sprawności ruchowej może stać się niemożliwe. Warto zadbać o to, aby w przypadku niespodziewanych i nagłych kontuzji jak najszybciej otrzymać odpowiednią diagnozę, a potem rozpocząć właściwą rehabilitację. Jak powinna wyglądać prawidłowa rehabilitacja pourazowa? Dlaczego warto udać się do specjalisty? Jakie zabiegi są stosowane w rehabilitacji pourazowej? Na te i inne pytania odpowiadamy w niniejszym artykule. Zapraszamy serdecznie do lektury!
Rehabilitacja pourazowa – najważniejsze informacje
Rehabilitacja pourazowa jest stosowana w celu przywrócenia całkowitej sprawności fizycznej, utraconej w wyniku urazu. Jest ona niezbędną częścią leczenia pourazowego – bez niej może być niemożliwe powrócenie do stanu sprzed kontuzji. Istotne jest dostosowanie jej do potrzeb pacjenta w zależności od jego urazu, a także biorąc pod uwagę jego wiek, płeć oraz charakter leczenia. Rehabilitacja umożliwia szybki powrót do zdrowia i ma wpływ na długość rekonwalescencji po doznanej kontuzji. Do pełnej sprawności ruchowej można powrócić nawet po bardzo poważnych kontuzjach, wymagających wielu operacji i nawet kilku lat rehabilitacji http://www.spondylus-rehabilitacja.pl/rozwiazywane-problemy/. Bardzo ważna jest jednak motywacja i odpowiednio dobrane metody leczenia. Warto decydować się na rehabilitację pourazową wykonywaną przez znających się na rzeczy doświadczonych fizjoterapeutów, ponieważ będziemy mieć pewność, że szybko wrócimy do dawnej formy. Leczenie się samemu, na przykład w oparciu o ćwiczenia z internetu, może sprawić, że jedynie pogorszyć sprawę i odzyskanie dawnej sprawności ruchowej będzie niemożliwe bądź znacznie utrudnione. Nieodpowiednie ćwiczenia mogą sprawić, że uraz zostanie pogłębiony. Powrót pacjenta do dawnej formy jest możliwy jedynie dzięki odpowiednio dobranej metodzie rehabilitacji przez specjalistę, który po przeprowadzeniu odpowiednich badań dobierze najlepszą dla danego pacjenta formę, czas oraz zakres rehabilitacji. Rehabilitacja pourazowa jest skuteczna wtedy, kiedy zostanie odpowiednio zaplanowana i przeprowadzona. Warto zadbać o to, żeby móc jak najszybciej wykonywać codzienne czynności bez problemów i bólu.
Zabiegi stosowane w rehabilitacji pourazowej
W rehabilitacji pourazowej stosuje się różnego rodzaju zabiegi, których wybór jest zależny w zależności od danego urazu. Do podstawowych metod rehabilitacji zaliczamy:
- Krioterapię miejscową, która polega na krótkim przebywaniu w komorze, w której temperatura jest bardzo niska – wynosi od -60 do -140 stopni Celsjusza. Niskie temperatury powodują zwiększenie średnicy naczyń krwionośnych głębokich i jednoczesne zmniejszanie średnicy naczyń krwionośnych powierzchownych. Takie zmiany powodują zmniejszenie stanu zapalnego i dolegliwości bólowych. W poddanej krioterapii okolicy taki stan trwa około 4 godzin http://www.spondylus-rehabilitacja.pl/uslugi/diagnostyka/diagnostyka-neurologiczna-dziecka-niemowlaka-0-1-r-z/. Metoda ta jest stosowana między innymi podczas leczenia zwichnięć bądź skręceń.
- Kinesiotaping, czyli metodę leczenia polegającą na naklejaniu na konkretne partie ciała elastycznych bądź nierozciągliwych plastrów w konkretny sposób. Dzięki temu możliwe jest zmniejszenie bólu w miejscach wystąpienia kontuzji bądź przeciążenia w związku z oddziaływaniem bezpośrednim na skórę, układ limfatyczny, mięśnie oraz stawy.
- Hydroterapię, która jest sposobem leczenia wykorzystującym właściwości hydrostatyczne i ciepło wody. Dzięki odpowiedniej temperaturze i ciśnieniu wody możliwe jest przyspieszenie procesu leczenia oraz regeneracja uszkodzonych tkanek. Jest to terapia skuteczna, jeżeli parametry zabiegu zostaną właściwie dobrane, w tym częstotliwość zabiegów. Hydroterapia znajduje zastosowanie w regeneracji po złamaniach kości bądź zwyrodnieniach stawów.
- Elektroterapię, która jest zabiegiem polegającym na wykorzystaniu prądów o odpowiedniej częstotliwości. Elektroterapia wygląda tak, że na ciało pacjenta nakłada się elektrody, które transmitują prąd. Każdy zabieg trwa nie więcej niż kilkanaście minut i odbywa się przez kilkanaście dni. Elektroterapia jest stosowana w różnych schorzeniach przede wszystkim układu ruchu, a także w przypadku zaburzeń neurologicznych.
- Magnetoterapię, która umożliwia zmniejszenie dolegliwości bólowych i zmniejszenie stanu zapalnego, a także przyspieszenie regeneracji tkanek i zahamowanie procesów powodujących niszczenie stawów. Leczenie tą metodą polega na wykorzystaniu zmiennego pola magnetycznego o niskiej częstotliwości. Jest ona stosowana w leczeniu schorzeń układu ruchu.
- Terapie manualne, które polegają na uciskaniu przez fizjoterapeutę konkretnych punktów na ciele, dzięki czemu zostaje przywrócone prawidłowe funkcjonowanie tkanek oraz odpowiednią równowagę powięziowo-mięśniową oraz kostną.
- Kinezyterapię, za którą kryją się ćwiczenia wykonywane indywidualnie bądź z pomocą fizjoterapeuty. Są one odpowiednio dobierane w zależności od urazu pacjenta. Wykorzystywane są w nich rodzaju przybory, takie jak piłki, taśmy czy maty. Ich celem jest przywrócenie dawnej sprawności fizycznej.