Wiele osób, które przez lata mieszkały w blokowiskach albo w centrum miast postanawia zmienić swoje życie. W ich planach pojawia się marzenie o własnym domu. O działce poza centrum miasta, która zapewni rodzinie większy komfort życia, spokój po pracy. Jednak budowa domu to ogromne przedsięwzięcie, szczególnie kiedy planujemy budowę domu w tak zwanym systemie gospodarczym, czyli sami nadzorujemy wszystkie etapy budowy. Na dodatek chcemy, aby całe przedsięwzięcie kosztowało nas jak najmniej. Jest parę elementów, na których możemy zaoszczędzić, a niektóre prace możemy wykonać sami. Jedną z takich prac jest budowa więźby dachowej a konkretnie wykonanie kratownicy drewnianej. Jak zrobić to najtaniej?
Co to jest kratownica?
Wiązary drewniane zyskują na popularności. Ich ogromną zaletą jest tani koszt wykonania i to, że wiele firm oferuje takie rozwiązanie wraz z transportem i montażem.
Wiązary dachowe drewniane, inaczej zwane kratownicami lub dźwigarami znajdują zastosowanie nie tylko budownictwie indywidualnym, ale też przemysłowym. Podbijają rynek swoją prostotą, gdyż jest to zwykle kilkanaście połączonych desek, które tworzą system połączonych ze sobą trójkątów. Na konstrukcje wiązara składają się pasy górne i dolne, słupki i krzyżulce, które zrobione są najczęściej z desek i słupków. Połączenia poszczególnych elementów wykonuje się za pomocą nakładek ze sklejki wodoodpornej, stalowych płytek perforowanych albo tak zwanych płytek gwoździowanych. Ogromną zaletą takich rozwiązań jest to, że mogą być stosowane przy rozpiętości ścian nośnych aż do 25 m a odległość pomiędzy poszczególnymi kratownicami do 1,2 m. Ponadto nie potrzebujemy innych ścian konstrukcyjnych niż zewnętrzne, co pozwala na dowolne rozplanowanie wnętrza budynku.
Wiązary kratowe prefabrykowane
Najprostszym sposobem wykonania więźby dachowej jest zamówienie gotowych wiązarów kratowych. Firma na podstawie przedstawionego rysunku wykonuje odpowiednie dźwigary, które rozmiarem, kątem nachylenia i nośnością dostosowane do budynku przedstawionego w projekcie architektonicznym. Ogromną zaletą takiego rozwiązania jest specjalistyczne wykonanie oraz to, że możemy zrezygnować z projektowania więźby przez biuro konstrukcyjne. Co więcej, w większości przypadków, w usługę wliczone jest dostarczenie wiązarów na budowę oraz ich montaż.
Na budowie należy sprawdzić, czy wszystkie wiązary dachowe są odpowiedniej wielkości a przede wszystkim, czy są takie same. Od tego zależy to, czy nasz dach będzie prosty. Mimo że sam proces montażu wydaje się niezbyt skomplikowany, warto to powierzyć specjalistycznej ekipie. Jeżeli montażu nie wykonuje firma produkująca i dostarczająca wiązary na budowę, musimy wynająć cieślę, który tę operację przeprowadzi.
Cena wiązarów dachowych jest sprawą całkowicie indywidualną. Zależy przede wszystkim od ilości zużytego materiału, rozpiętości ścian konstrukcyjnych, a także od odległości fabryki od placu budowy.
Wiązary własnej produkcji
Osoby o większym doświadczeniu decydują się na własnoręczne wykonie wiązarów na budowie. Jeżeli już postanowimy tak zrobić, warto zwrócić uwagę na kilka aspektów.
Aby konstrukcja przetrwała długie lata, musi być wykonana z właściwego drewna, najlepiej klasy C24 oraz o określonej wilgotności, której maksymalna wysokość wynosi 23%. Niewłaściwe drewno będzie się wyginać i pękać. Grozić to może nawet katastrofą budowlaną.
Do budowy wiązarów można użyć tarcicy tradycyjnej, impregnowanej pod ciśnieniem albo drewna struganego z czterech stron i suszonego w komorze.
Wiązary prefabrykowane łączone są za pomocą płytek gwoździowanych. W przypadku samodzielnie produkowanych kratownic takie rozwiązanie będzie utrudnieniem, na dodatek kosztownym. Aby te koszty zmniejszyć, należy użyć płytek perforowanych, które ułatwią precyzyjne rozmieszczenie gwoździ.
Najważniejszym aspektem jest projekt, według którego wykonujemy wiązar. Musi być na tyle szczegółowy by był dla nas swego rodzaju instrukcją montażu. Projektant uwzględni także poprowadzenie instalacji oraz montaż izolacji termicznej. Niestety, im bardziej szczegółowy będzie projekt, tym będzie on droższy. Jest to jednak i tak rozwiązanie tańsze niż gotowe wiązary kratowe. Dodatkowo jest to niezbędne dla bezpieczeństwa późniejszego użytkowania.
Wiązary dachowe – gdzie najtaniej?
Jest wiele opinii na ten temat jednak nie ulega wątpliwości że wiązar zrobiony na terenie budowy będzie tańszy. Mimo że nie będzie dorównywał jakością wykonania temu zrobionemu w fabryce, warto podjąć taki trud.
Jeżeli już zdecydujemy się na prefabrykowane wiązary kratowe, cena ich może być różna u różnych producentów. Warto dokładnie zapoznać się z ofertą i poznać opinie innych klientów. Ponadto opłaci się wybrać lokalnego wytwórcę. Po pierwsze koszt transportu będzie mniejszy, po drugie będzie mu bardziej zależało na dobrej opinii.
Możemy także zaoszczędzić negocjując ceny na każdym etapie poczynając od projektu, przez zakup drewna i materiałów po koszt ekipy budowlanej.
Nie kierujmy się jednak jedynie pieniędzmi, musimy wyważyć odpowiedni stosunek jakości do ceny. Konstrukcja dachu musi przetrwać długie lata i być bezpieczna dla mieszkańców.