Dlaczego warto wybrać outsourcing IT w Szczecinie? Wraz z rozwojem technologii informatycznej zwiększa się ilość zadań, które wymagają użycia komputera. W związku z tym każda firma używa systemów informatycznych. W podstawowej formie są to łącza internetowe, czasami zaawansowane centra danych z własnymi systemami. To ogromny koszt finansowy, ale także koszty związane z zatrudnieniem, dlatego powstały rozwiązania, które ułatwiają zarządzanie nimi.
Czym jest outsourcing IT w Szczecinie?
Aby wyjaśnić pojęcie outsourcingu IT, warto zacząć od terminu samego outsourcingu. To skrót od ang. wyrażenia outside-resource-using, co w wolnym tłumaczeniu oznacza wykorzystanie zewnętrznych zasobów. Czym jest zatem outsourcing IT? To zlecenie działań informatycznych firmom zewnętrznym. To sposób na obniżenie kosztów, a jednocześnie zachowanie wysokiej jakości zarządzania danymi. Outsourcing IT w Szczecinie to usługa, którą oferuje wiele profesjonalnych firm.
Rodzaje outsourcingu IT
Dostępnych jest wiele form outsourcingu IT. Najprostszą jego odmianą są usługi internetowe oraz obsługa aplikacji. Obie dziedziny mają ogromne znaczenie w marketingu oraz innych działaniach promocyjnych firm, dlatego chętnie zleca się tego typu działania innym podmiotom- zwłaszcza tworzenie bardziej zaawansowanych usług wymaga wiedzy oraz zaangażowania specjalistów, którzy nie zawsze zasilają kadrę firmy. Skorzystanie z outsourcingu IT w Szczecinie pozwala zdobyć pożądane usługi, mimo braku kadry lub umiejętności.
Inną powszechną formą outsourcingu jest obsługa sieci komputerowych oraz usługi utrzymania infrastruktury. To propozycja skierowana głównie do firm wykorzystujących zaawansowane systemy informatyczne. Korzystanie z pomocy z zewnątrz powoduje, że podmiot zainteresowany nie musi ponosić wysokich kosztów związanych z zakupem sprzętu ani wynagrodzeniem dla specjalistów. Jednocześnie zyskuje doskonałą jakość usług. Istnieje również outsourcing centrów danych.
Lokalny czy zdalny outsourcing?
Możliwy jest wybór outsourcingu IT w Szczecinie, działającego zdalnie (offshoring) lub na miejscu (nearshoring). Pierwszy model polega na tym, że zarządzanie danymi odbywa się z dużej odległości, często nawet z innych krajów.
Dotychczas wiele przedsiębiorstw korzystało z usług podmiotów azjatyckich, ponieważ oferowały one konkurencyjne ceny. Rynek jednak zaczął gwałtownie się zwiększać, a w Europie pojawiło się coraz więcej firm proponujących nie tylko dobrą jakość usług, ale również dostępną w korzystnych cenach. W związku z tym coraz więcej firm decyduje się na tego typu usługi prowadzone nie tylko przez firmy europejskie, ale również krajowe, stąd oferta outsourcingu IT w Szczecinie. Nearshoring jest zjawiskiem, które odnosi się do rejonów położonych najbliżej zarządzanej jednostki – zarówno pod względem lokalizacji, jak i zbliżonego kręgu kulturowego. Korzystanie z tego rodzaju usług zmniejsza ryzyko związane ze współpracą z odległym podmiotem. Rynki europejskie, w tym polskie, oferują bardzo dobre usługi. Przede wszystkim stabilne, korzystne finansowo, a dodatkowo firmy posiadają doskonale wyszkolonych specjalistów, nowoczesny sprzęt. Świadczą usługi na terenie Europy i świata, dlatego ich dodatkowym atutem jest zaawansowana znajomość języka angielskiego, która jest podstawą w tej branży. Nie warto się obawiać, że korzystanie z usług lokalnych wiąże się ze wzrostem kosztów. Szybko rozwijający się rynek krajowy oferuje przystępne ceny. Odpowiadają one zarówno podmiotom lokalnym, jak i zagranicznym. Kolejną zaletą płynącą z rozwiązania typu nearshoring jest wzmocnienie bezpieczeństwa danych, co stanowi ważną wartość w obecnych czasach. Polska jest jednym z tych krajów, który dokładnie przestrzega obowiązującego prawa, jak i wytyczonych przez Unię Europejską norm i zasad. Wpływa to na duże bezpieczeństwo danych zarządzanych przez polskie firmy – przeciwnie do azjatyckiego rynku. Klienci, którzy cenią sobie jakość usług, jak i bezpieczeństwo zarządzanych danych z pewnością biorą ten punkt pod uwagę.
Dla kogo przeznaczony jest outsourcing IT w Szczecinie?
Outsourcing IT to korzystne rozwiązanie dla firm, które oczekują wysokiej jakości usług, ale obecna kadra informatyczna nie jest w stanie ich dostarczyć. To również korzystna opcja dla podmiotów, które nie posiadają własnej komórki IT. Niestety funkcjonowanie bez usług internetowych nie jest możliwe, a usługa outsourcingu zapewnia taką możliwość. Wybór sprawdzonej i rzetelnej firmy gwarantuje zadowolenie i bezpieczeństwo obu stron układu. Kolejnym podmiotem, który może skorzystać ze współpracy z firmą outsourcingową działającą w obszarze IT jest przedsiębiorstwo, które szybko się rozwija i potrzebuje elastycznych rozwiązań, dopasowanych do aktualnej sytuacji firmy. To również sposób na oszczędności. Okazuje się, że zlecenie obowiązków, związanych z zarządzaniem danymi, zewnętrznym podmiotom powoduje zmniejszenie kosztów stałych. Często wynikają one z opłat za rachunki i utrzymanie sprzętu, a także wysokich wynagrodzeń pracowników z działu IT. Outsourcing jest zatem korzystnym rozwiązaniem na wielu płaszczyznach.