Jak wybrać dobrą drukarnię?

Jak wybrać dobrą drukarnię?

Jak wybrać dobrą drukarnię? Na rynku znaleźć można mnóstwo drukarni. Niektóre z nich to małe firmy lokalne, a inne bardzo duże drukarnie. Drukarnie mogą się specjalizować w określonych pracach, na przykład w druki offsetowym. Przy wyborze drukarni klienci koncentrują się na cenie. Jednak nie jest to najważniejsze kryterium. Przekonajmy się na co jeszcze zwrócić uwagę.

Co jest najważniejsze?

PROFESJONALNA DRUKARNIA – WYDRUKI NAJWYŻSZEJ JAKOŚCIW wielu przypadkach drukarnie oferują bardzo podobne produkty. Jakby tego było mało są one dostępne w podobnych cenach. W związku z tym wybór odpowiedniej drukarni może być naprawdę trudne. Nie powinniśmy się dać nabierać na najniższą cenę. Jeśli cena jest podejrzanie niska, to musimy wiedzieć, że jakość niestety zbyt wysoka nie będzie. Przy wyborze drukarni najważniejsza powinna być jakość wydruku. Oczywiście interesuje nas możliwie najwyższa jakość. Liczymy także na w miarę szybki czas realizacji oraz profesjonalną obsługę.

Wracając jeszcze na moment do ceny musimy wiedzieć, że całkiem możliwe jest to, że uda się znaleźć drukarnię, która rzeczywiście oferuje niską cenę, a jakość jest bardzo dobra. Są to jednak wyjątki. Musimy nieco się napracować, aby rzeczywiście się tak stało. Czas poświęcony na poszukiwania będzie spory. Najczęściej taką drukarnię można znaleźć rozsyłając zapytanie o druk interesujących nas materiałów. Musimy mieć także świadomość, że jedna drukarnia może oferować niższy koszt druku, na przykład ulotek wielonakładowych, a inna drukarnia korzystniej wypada na tle druku teczek czy też prac nietypowych. Każdy klient powinien się zastanowić, co jest dla nas najważniejsze oraz na czym najbardziej nam zależy. Zastanówmy się czy zależy nam na najtańszej ofercie czy też może interesuje nas godna polecenia obsługa, z którą nawiążemy wieloletnią współpracę.

Kompleksowość oferty oraz jakość

Każdy powinien mieć świadomość, że nie wszystkie firmy wykonują w pełnym zakresie druk. Zanim wyślemy zapytania, upewnijmy się czy w ogóle dana drukarnia wykonuje oraz ma doświadczenie w realizacjach tego typu. Często poza wydrukowaniem materiałów, możemy mieć jakieś wymagania dodatkowe. Może to być chociażby specjalne pakowanie, konfekcjonowanie gotowych materiałów czy też transport w kilka miejsc. Powinniśmy zweryfikować czy drukarnia dostarczy nam rozwiązania, które zaspokoją wszelkie nasze potrzeby? Może się przecież zdarzyć, że druk poszczególnych materiałów będzie rzeczywiście tani, ale ich rozesłanie już w różne miejsca może nie być dla nas cenowo korzystne czy też w ogóle nie będzie ono możliwe.

Oczywiście zanim podejmiemy się współpracy z jakąś drukarnią powinniśmy sprawdzić jej jakość. W jaki sposób tego dokonać? Na pewno można drukarnię poprosić o próbki materiałów. Wówczas będziemy mogli się przyjrzeć jakości nadruku oraz papieru. Na przykład możemy ocenić czy tusz się oby na pewno nie rozmazuje, czy papier biały faktycznie jest biały oraz czy obrazy są w pełni wyraźne? Najczęściej (ale nie zawsze) niska cena niestety idzie w parze z jednoczesnym obniżeniu jakości. Poprośmy także o rekomendacje oraz referencje od klientów. Zapytajmy, jak długo dana drukarnia pracowała dla swoich największych klientów, jaka jest polityka reklamacji oraz jakie są terminy realizacji.

Obsługa w drukarni oraz cena

Niezmiernie ważne jest także podejście do klienta. Zwróćmy także uwagę na to, jak szybko dana drukarnia odpowiada na nasze pytania. Czy musimy się prosić o podanej konkretnej wyceny? Czy obsługa ma wiedzę oraz chęci, aby doradzić nam wybór formatu, papieru czy też uszlachetnień? Mogą się zdarzyć takie sytuacje, kiedy komunikacja może być troszkę gorsza (więcej pracy, urlopy) czy też wymaga większego nakładu pracy oraz czasu. Jednak powinniśmy mieć stuprocentową pewność, że zależy dane drukarni na swoim kliencie i poświęci czas, aby zrozumieć, czego klientom potrzeba.

Jak wybrać dobrą drukarnię?
Jak wybrać dobrą drukarnię?

Oczekujemy takiej drukarni, którą będziemy traktować jak partnera w interesach, a nie po prostu podwykonawcę. Dobra drukarnia, która jest zaznajomiona z nami oraz naszymi materiałami, wyłapać może wszelkie błędy, zanim jeszcze rozpocznie produkcję. Co więcej omówi z nami pracę, zanim jeszcze zaczniemy projektować oraz także doradzi jak przygotować ją, aby móc obniżyć koszty. Takowa drukarnia pozwoli nam zaoszczędzić pieniądze, czas, jak i także uzyskać znacznie lepszy rezultat.

I na sam koniec wspomnimy jeszcze o tym czego najczęściej obawiamy się, a więc o cenach. Najlepsza obsługa, jak i także jakość muszą niestety zmierzyć się z samym faktem, że możemy mieć problem z ograniczonym budżetem. Jakby on by nie był (nawet w przypadku sporego budżetu) porównać należy najlepiej ceny kilku drukarni. Dokonamy tego na podstawie wysyłania zapytania ofertowego, o którym już wcześniej wspomnieliśmy.

Znajdźmy trochę czasu, a gwarantujemy, że uda się znaleźć odpowiednią drukarnię, która spełni nasze wymagania pod każdym względem. W innym wypadku nie pozostaje nam nic innego, niż szukanie, aż znajdziemy drukarnię, która okaże się naszym partnerem na długie, długie lata. Na pewno się uda.

About the author