Jak wybrać własną deskę do wakesurfingu? Praktyczny poradnik

Sporty wodne cieszą się w naszym kraju ogromnym zainteresowaniem – zwłaszcza w miastach położonych w okolicach morza, a w szczególności w sezonie letnim, kiedy to pogoda najbardziej sprzyja ich uprawianiu. Wakesurfing jest jednym z tych sportów, które przyciągają do siebie największe rzesze fanów. Chcąc uprawiać go w sposób najbardziej dla nas przyjemny i komfortowy, musimy wybrać właściwą deskę do wakesurfingu, najbardziej dopasowaną zarówno do naszej sylwetki, jak i do stylu jazdy i predyspozycji, którymi się odznaczamy. W tym poradniku nakreśliłem wszystko to, na co przy jej zakupie powinniśmy zwrócić uwagę https://nafali24.pl/na-wodzie/lodzie-motorowe. Choć bowiem deskę tego typu możemy wypożyczyć, zwłaszcza w nadmorskich miejscowościach, nic nie zastąpi posiadania swojej własnej, w pełni dostosowanej do naszego stylu, umiejętności i postury.

Czym tak właściwie jest wakesurfing?

Zanim w ogóle przejdziemy do wyboru deski do wakesurfingu musimy wyjaśnić, czym tak właściwie jest ta dyscyplina sportu. Otóż jej uprawianie polega na jeździe na tejże desce za motorówką, przy podążaniu za jej śladem torowym – kilwaterem i choć pierwsza jej faza zakłada trzymanie się przymocowanej do motorówki liny z chwytakiem, po osiągnięciu odpowiedniej prędkości puszcza się ją, by poruszać się na wspomnianym kilwaterze, niczym na fali. Wymaga to niesamowitego balansu, ale i sporych umiejętności połączonych z dobrym, dopasowanym do nas sprzętem. Tym absolutnie podstawowym jest właśnie deska do wakesurfingu.

Wakesurfing bardzo często mylony jest z równie popularnym, ale zgoła odmiennym kitesurfingiem i choć obie te dyscypliny rozgrywają się na wodzie i zmuszają nas do używania specjalnych desek, w tej drugiej w ruch napędza nie motorówka, ale duży latawiec, którego nie puszczamy w czasie jazdy.

Deska do wakesurfingu – wskazówki dotyczące wyboru

Choć wakesurfing nie należy do najpopularniejszych sportów świata, posiada swoją bardzo bogatą bazę fanów oraz zaplecze sprzętu umożliwiającego jego uprawianie. Podstawowym akcesorium każdego wakesurfera jest odpowiednia deska do wakesurfingu. Rynek oferuje zarówno te cieńsze, jak i grubsze, dłuższe i krótsze i choć istnieje możliwość wypożyczenia dowolnej nad wodą (zazwyczaj, choć nie zawsze), warto zaopatrzyć się w swoją własną. Na co zwrócić przy tym uwagę? Poniżej kilka naszych wskazówek, które pozwolą nam dokonać wyboru, z którego finalnie będziemy zadowoleni.

Testujemy różne deski

Rzeczą podstawową, która pomoże nam zdobyć jakiekolwiek pojęcie i porównanie w zakresie desek, jest testowanie każdej z nich przed zakupem. Choć same sklepy nie dają tego typu możliwości, możemy ją pozyskać w wypożyczalniach – i jest to bardzo polecane. Każda deska do wakesurfingu jest różna i należy mieć tego świadomość.

Dobierzmy odpowiedni rozmiar

Rozmiar deski powinien odpowiadać naszej sylwetce i wadze. Jak można się domyślić, dobierając deskę za małą, ta szybko utonie – zmniejszy też naszą kontrolę nad nią (choć mogłoby się wydawać, że niewielki rozmiar przyczyni się do wzrostu sterowności). Zbyt duża deska znacznie ograniczy nasze pole manewru – nie będziemy w stanie nią obracać, a całe pływanie będzie dla nas bardziej męczące. Przy wyborze właściwego rozmiaru bezcenna może być tabela rekomendowanych rozmiarów, którą zapewniają producenci desek.

Miejmy na uwadze nasz poziom umiejętności

Nic nie zmusza nas do tego, by musieć decydować się na deskę iście turniejową. Nie przeceniajmy naszych własnych umiejętności i zawsze dobierajmy taką deskę, która jest najbardziej odpowiednia do ich aktualnego stanu (a nie do poziomu, do którego chcemy zmierzać). Deski dla początkujących pozwolą nam na mniej, ale wybaczą niektóre błędy, które możemy popełniać “po drodze”. Te dla zaawansowanych oferują nam z kolei olbrzymią swobodę, ale będą od nas wymagały “okiełznania ich”. A do tego potrzeba właściwych umiejętności.

Styl naszej jazdy – jego również nie ignorujmy

Istnieje kilka rodzajów wykończeń desek, których wybór powinien być warunkowany stylem naszej jazdy. Deski twin-tip na przykład są zaokrąglone na obu końcach, przez co przypominają deskorolki. Deski typu singletip z kolei posiadają jeden koniec kwadratowy – ułatwia to jazdę z jedną stopą znacznie wysuniętą do przodu.

Patrzmy na jakość wykonania

Deska do wakesurfingu musi być solidna – w końcu mamy na niej polegać https://nafali24.pl/akcesoria/torebki-plecaki-nerki. Zadbajmy o odpowiedni materiał wykonania, którym wcale nie musi być drewno (częściej stosuje się specjalną piankę). Podstawa każdej deski jest tworzona z włókna szklanego i na to raczej nie mamy wpływu.

Podsumowanie

Deska do wakesurfingu stanowi podstawowy element wyposażenia każdego, kto uprawia ten sport. Jej wybór nie należy do najłatwiejszych, a wcale nie ułatwia go bogactwo na rynku, proponujące nam mnóstwo produktów o różnych kształtach i rozmiarach. Zawsze bazujemy na naszych indywidualnych oczekiwaniach, wymaganiach i predyspozycjach. Nie ignorujmy tabeli rozmiarowych producentów, a w razie potrzeby sięgnijmy po pomoc profesjonalistów. Pamiętajmy, że deska do wakesurfingu nie jest czymś, co zmienia się co kilka miesięcy, a czymś, co często towarzyszy nam przez większą część naszego życia jako wakesurfera.

Polecaamy również:

 

 

About the author