Jak przygotować się do operacji kolana?

Jak przygotować się do operacji kolana? Ortopeda to lekarz, który zajmuje się rozmaitymi schorzeniami w obrębie nóg, m.in. złamaniami czy zwichnięciami. W dzisiejszym artykule dość dokładnie omawiamy, w jaki sposób należy przygotować się do przeprowadzenia operacji kolana. Jak wiadomo, każdy zabieg operacyjny jest niezwykle traumatycznym przeżyciem, do którego przygotowanie nie jest proste. Bez względu na to, jak dobrze jesteśmy przygotowani oraz jak długo go planowaliśmy, to jeżeli jest to nasza pierwsza operacja, to na pewno będzie coś, co w ostateczności nas zaskoczy. Warto mieć świadomość tego, że im lepiej zaplanujemy sobie cały proces leczenia u ortopedy przed wizytą w szpitalu, tym łatwiej będzie nam przebrnąć przez te wszystkie nieprzyjemne procedury. Oto poradnik, w którym tłumaczymy, jak należy przygotować się do operacji kolana. Zapraszamy serdecznie do wnikliwej lektury!

Jak przygotować się do operacji kolana – najważniejsze informacje

Ortopeda w gabinetu Ortho Expert wykonuje rozmaite zabiegi, w tym przede wszystkim operacje kolana. O czym należy pamiętać, gdy przygotowujemy się do oddania w ręce ortopedy swojego stanu kolanowego? O czym należy pamiętać przed zabiegiem i kiedy na poważnie trzeba zacząć się martwić? Wszystkie informacje na ten temat zawarliśmy poniżej. Jedna z podstawowych zasad jest następująca: jeżeli operacja nie jest realizowana w trybie nagłym, to rehabilitację można już przeprowadzić przed samym zabiegiem. Regeneracja oraz rehabilitacja przedoperacyjna jest naprawdę niezwykle istotna.

W praktyce często zdarza się bowiem, że uszkodzone w trakcie urazu tkanki zrastają się i nie ma konieczności ich rekonstruowania po kilku tygodniach od danej kontuzji. Te kilka tygodni to również czas, w którym dzięki odpowiedniej rehabilitacji można przygotować staw kolanowy do konkretnego zabiegu. Jeśli nasz ortopeda chirurg oraz fizjoterapeuta na pewno będzie wdzięczni za to, a my jednocześnie będziemy mieli znacznie prostszą drogę do odzyskania pełnej sprawności. 

 

Dobry ortopeda 

Dobry ortopeda chirurg z Ortho Expert to absolutny priorytet. Zdecydowanie najgorsza rzecz, jaka może nam się przydarzyć, to poszukiwanie specjalisty pod presją czasu. Tak naprawdę nie ma nic gorszego od wybierania ortopedy w takich warunkach. Każdy zabieg ortopedyczny pozostawia ślady na kolanie oraz innych elementach ciała na całą resztę życia. Im mniej śladów pozostawia ortopeda chirurg, tym lepiej dla naszego samopoczucia i zdrowia.

W żadnym wypadku nie opłaca się decydować na taki zabieg u pierwszego szybkiego lekarza dlatego, że szybciej zrobi nam zabieg na NFZ. Zanim skorzystamy z usług jakiegokolwiek ortopedy, w pierwszej kolejności należy przejrzeć rozmaite informacje dostępne w internecie, a następnie skonsultować swój przypadek z minimum trzema specjalistami oraz posłuchać ich opinii. Decyzji o oddaniu się w ręce jakiegoś lekarza nie można już cofnąć. Jeśli wybierzemy źle, konsekwencje nieprawidłowo wykonanego zabiegu możemy odczuwać nawet do końca życia. 

Sprawdzony fizjoterapeuta

Jeśli podjęliśmy już decyzję odnośnie operacji i nie ma już od niej odwrotu, to zanim do tej operacji dojdzie, należy znaleźć polecanego fizjoterapeutę, który poprowadzi rehabilitację przedoperacyjną oraz pooperacyjną. Po co martwić się wyborem fizjoterapeuty po zabiegu? W tym czasie na głowie jest znacznie więcej problemów i zmartwień, dlatego lepiej jest ułatwić sobie życie znacznie wcześniej.

Fizjoterapeutą powinna być sprawdzona osoba, bo to od niej w głównej mierze będzie zależało tempo powrotu do dawnego trybu życia. Jeśli po operacji ktokolwiek liczy na rehabilitację z NFZ, to w pierwszej kolejności należy sprawdzić jakość placówek wykonujących tego rodzaju zabiegi w najbliższej okolicy. Jeśli wybierzemy fizjoterapeutę na ślepo, możemy później bardzo mocno tego żałować. 

Na czym będzie polegał zabieg?

Pacjent świadomy to taki, który jest łatwiejszy do prowadzenia dla fizjoterapeuty. Oczywiście, nie każdy pacjent powinien dokładnie znać anatomię swojego ciała. Dla własnego spokoju oraz dobrej współpracy z ortopedą i fizjoterapeutą warto mieć przynajmniej podstawowe informacje odnośnie swojej kontuzji oraz zaplanowanego zabiegu. 

Zwolnienie chorobowe 

To jeden z największych problemów – załatwienie zwolnienia chorobowego w pracy. Każdy z nas musi zarabiać na życie, a nieobecność w pracy tego w ogóle nie ułatwia. Jeśli ktoś jest w komfortowej sytuacji i posiada możliwość zaplanowania terminu swojego zabiegu, to powinien z tego skorzystać. Zaplanowanie terminu operacji z głową jest naprawdę niezwykle istotne. Podstawowa rzecz: ortopeda powinien zostać przez nas zapytany jak długo będzie trwał okres naszego wyłączenia z pracy zawodowej, aby nasz pracodawca niemiło się nie zaskoczył.

Każdy zabieg operacyjny posiada inne standardy pooperacyjne, których w żadnym wypadku nie wolno przyspieszać. Jeśli pacjent nie dostosuje się do zaleceń ortopedy i fizjoterapeuty, będzie to miało dla niego cały szereg przykrych konsekwencji. Czasami dzieje się nawet tak, że operację ortopedyczną trzeba wykonać ponownie, co jest bardzo słabym rozwiązaniem. 

Ortho Expert ortopeda
ul, Jagiellońska 87b
70-437 Szczecin
https://ortho-expert
www.ortho-expert.pl

About the author