Domy szkieletowe – jak uniknąć błędów podczas montażu?

Domy szkieletowe – jak uniknąć błędów podczas montażu?

Domy szkieletowe – jak uniknąć błędów podczas montażu? Domy szkieletowe nie są drogie, a dodatkowo ich montaż jest szybki. Tego typu dom można postawić nawet w kilka tygodni. Jednak technologia szkieletowa wymaga precyzji i dobrej jakości materiałów. Nie możemy pozostać na półśrodkach ani, tym bardziej, oszczędzać na fachowcach. Każdy błąd może mieć duże konsekwencje dla komfortu mieszkania w domu szkieletowym. Na co zwrócić uwagę? Jakie są najczęstsze błędy? Poniżej kilka ważnych elementów, na które powinniśmy zwrócić uwagę podczas budowy.

Domy szkieletowe – nieszczelność

Największą zmorą montażu domów kanadyjskich jest uszczelnienie i połączenie ocieplenia ściany z fundamentami. Jeśli ten rejon nie zostanie dobrze zmontowany, może to doprowadzić do powstania mostka termicznego, który sprawi, że ciepłe powietrze będzie uciekać na zewnątrz i w konsekwencji, zwiększy to nasze rachunki za ogrzewanie. Jednocześnie izolacja cieplna w tych miejscach powinna zostać odpowiednio zabezpieczona przed wilgocią, zwłaszcza, jeśli nasz dom nie ma wysokich fundamentów i istnieje możliwość ich podmywania lub nasz dom znajduje się na terenie gliniastym.

Typowym sposobem izolacji przed wilgocią jest zastosowanie styropianu. Styropian izolujący fundamenty powinien być ustawiony pod kątem 45 stopni i tak samo powinna być ustawiona dolna krawędź ocieplenia ścian. Dobre połączenie tych części zapewni wystarczającą ochronę przed ucieczką ciepła z budynku. Dodatkowo powinniśmy zadbać o instalacji odprowadzającą parę wodną. W innych przypadku będzie ona osiadać na drewnie i w końcu doprowadzi do gnicia materiałów.

Domy szkieletowe – wiatroizolacja

Ściany domu szkieletowego składają się z kilku warstw, których poprawne zamontowanie zapewnia pełną ochronę przed zimnem i wilgocią. Najczęstsze błędy w przypadku niedoświadczonych wykonawców to przede wszystkim, ułożenie poszczególnych warstw w złej kolejności lub pominięcie jednej z warstw. Najczęściej pominięta jest folia wiatroizolacyjna. Równie często folia wiatroizolacyjna zostaje pomylona z folią paroprzepuszczalną. Obie folia znacząco różnią się od siebie, choć ich zadania są podobne.
Folia wiatroizolacyjna powinna się znaleźć pomiędzy sztywnym poszyciem z płyt, a izolacją cieplną. Absolutnie konieczne jest zastosowanie foli wiatroizolacyjnej w przypadku, gdy izolacja cieplna jest wykonana z wełny mineralnej, ponieważ, jeśli do jej wnętrza dostanie się wilgoć, straci ona swoje właściwości (folia wiatroizolacyjna chroni bardziej przed przedostaniem się do wnętrza budynku wilgoci, niż przed wiatrem). Natomiast folia paroprzepuszczalna ma za zadanie, z jednej strony odprowadzać parę wodną, a z drugiej zapobiegać przedostawaniu się do wnętrza ściany wilgoci z wnętrza domu. Pomylenie folii może mieć przykre konsekwencje dla ochrony ścian budynku.

Domy szkieletowe – montaż ocieplenia

W prawie budowlanym ujęte zostały normy dotyczące ocieplania budynków. Dzięki temu możemy liczyć na mniejsze rachunki za ogrzewanie, ale z drugiej strony, warstwa ocieplenia musi być bardziej złożona i bardzo dobrze zmontowana. Domy szkieletowe, ze względu na specyficzny materiał budowlany, jakim jest drewno, muszą być uzupełniane o dodatkowe warstwy ocieplenia, które sprawią, że dom będzie się zachowywał podobnie do domu murowanego.

Kluczowym systemem ocieplenia w domu szkieletowym, są płyty z wełny mineralnej. Są one bardzo dobrym rozwiązaniem, jednak, aby były skuteczne, muszą być precyzyjnie zamontowane.
Precyzyjny montaż oznacza, że pomiędzy poszczególnymi warstwami ocieplenia, a płytami kartonowo-gipsowymi nie mogą pozostać żadne szczeliny. Poza tym płyty z wełny mineralnej nie powinny być montowane przed osadzeniem okien i drzwi. W innym przypadku istnieje niebezpieczeństwo pozostawienia wolnej przestrzeni pomiędzy łączeniami, co spowoduje powstanie mostka termicznego.

Warto również pamiętać o poprawnym osadzeniu tarcz kołków (nie mogą być zbyt głęboko) oraz o zamontowaniu na nich zaślepek ze styropianu lub wełny mineralnej. Jeśli nie zostanie to poprawnie zrobione, w tych miejscach będą się tworzyć mostki termiczne.
Dom szkieletowy – montaż okien i drzwi
Nawet najlepiej zamontowana izolacja nie będzie chronić budynku w zadowalający sposób, jeśli ościeżnice drzwi i okien nie będę dobrze uszczelnione. Wszelkie szpary zaowocują powstawaniem mostków termicznych. Aby zapobiec tego typu problemom, należy uszczelnić konstrukcję pianką poliuretanową oraz folią wiatroizolacyjną (od zewnątrz) i paroizolacyjną (od wewnątrz).

Dom szkieletowy – dach

Dobrze zabezpieczony dach to podstawa w przypadku każdego rodzaju domu. Dach nie może nosić usterek, które pozwoliłby na przenikanie wody deszczowej do wnętrza, co może spowodować wilgotnienie i gnicie innych elementów konstrukcji. Odpowiednio zabezpieczony powinny być też system rynien odprowadzających wodę. Projekt domu musi brać pod uwagę spadek dachu w kierunku rynien, aby nie powodować zalegania wody.

francuski niemiecki hiszpański angielski

About the author