Imprezy firmowe – kreowanie pozytywnych relacji między pracownikami

Imprezy firmowe – kreowanie pozytywnych relacji między pracownikami

Imprezy firmowe są lubiane przez pracowników i szefostwo. W końcu można się poznać w atmosferze innej niż w pracy, zobaczyć w drugim człowieku kogoś innego niż znamy biura/warsztatu/magazynu/linii produkcyjnej. Okazuje się, że pracownik jest wygadaną, kontaktową osobą, a szef to całkiem fajny gość, który lubi opowiadać dowcipy. Impreza firmowa może być szaleństwem bez granic lub zaplanowanym w każdym szczególe spotkaniem. W obu przypadkach najważniejsze jest, aby była okazją na budowanie lepszych relacji, które przełożą się na bardziej owocną współpracę podczas wykonywania obowiązków służbowych.

Idea imprez firmowych

Imprezy firmowe cieszą się ogromnym zainteresowaniem wśród pracodawców i pracowników. Zintegrowani ludzie lepiej ze sobą współpracują, tworzą zgrany zespół, gdzie panuje atmosfera życzliwości. Ideą eventów firmowych jest budowanie więzi i motywowanie ludzi, zarówno z jednego działu, jak i całej firmy. Organizacją takich spotkań zajmują się osoby z PR lub HR. Częstą praktyką jest korzystanie z usług firm specjalizujących się w organizacji tego rodzaju spotkań. Oferta firm zajmujących imprezami firmowymi jest dość bogata: od klasycznych spotkań aż do atrakcji wodnych, terenowych, gier miejskich czy wieczorów pirackich. Chętnie realizowane są własne pomysły firm. Scenariusz takiego wydarzenia ogranicza jedynie wyobraźnia i możliwości lokalowe.

Uczestnictwo w imprezie firmowej: obowiązek, czy przywilej

Imprezy firmowe – kreowanie pozytywnych relacji między pracownikamiImpreza firmowa jest najczęściej organizowana poza czasem pracy, co nieraz wkracza w prywatność pracowników. Nie każdy pracownik może i nie każdy chce uczestniczyć w imprezach firmowych. Wpływ na taką decyzję mają różne czynniki: konflikty w pracy, małe dziecko, samotne rodzicielstwo, opieka nad niepełnosprawną osobą z rodziny, choroba w rodzinie, inne, wcześniejsze plany. Teoretycznie pojawienie się na imprezie firmowej jest przywilejem, a nie obowiązkiem. Nie można nikogo zmusić, aby uczestniczył w wydarzeniu, czy oceniać powodów odmowy. Nie powinno się tego odbierać jako niechęci do integracji z zespołem, tylko zrozumieć powód nieobecności. W praktyce bywa różnie.  Jeżeli powód nie uczestnictwa jest bardzo poważny: niedawna utrata bliskiej osoby, czy pobyt dziecka w szpitalu, to zazwyczaj spotyka się ze zrozumieniem współpracowników. Ciągłe unikanie imprez firmowych jest postrzegane jako lekceważenie i wzniosłe traktowanie kolegów i koleżanek z pracy. Niektórzy raz na jakiś czas pojawiają  się z obowiązku na takim spotkaniu, czasem wbrew sobie, tylko po to, aby uniknąć nieprzyjemnych komentarzy w pracy i nie stracić okazji do integracji. Brak garnituru, czy butów na szpilkach nie oznacza, że  nie obowiązują żadne zasady – to nadal impreza firmowa. 

Jak zachować się na evencie firmowym?

Nie jest wskazane zbytnie spoufalanie się z szefem, czy zbyt luźne zachowanie, np.: podrywanie koleżanek, czy wypicie za dużej dawki alkoholu.  Najlepszą strategią na przetrwanie eventu firmowego jest zasada złotego środka, to znaczy kulturalne rozmowy i zachowywanie reguł dobrego wychowania.  

Przynależność do zespołu i lepsza współpraca

Celem imprezy firmowej jest poprawa kontaktów międzyludzkich, które ma procentować, np.: udzielaniem wzajemnej pomocy przy rozwiązywaniu zadań i problemów. Uczestnicy nieformalnych spotkań firmowych podkreślają, że udział w nim powoduje  wzrost wzajemnego zaufania i satysfakcji, płynącej z przynależenia do zespołu. Większe zaufanie pracowników do siebie sprawia, że łatwiej jest dokonać podziału obowiązków przy konkretnym zadaniu. Jedno jest pewne: imprezy firmowe pozytywnie wpływają na relację w miejscu pracy, a osoba, która stale odmawia uczestnictwa w tego typu spotkaniach, musi liczyć się z pewnym stopniem izolacji. Na imprezach firmowych tworzą się  przyjaźnie i krąg dobrych znajomych z pracy. Osoba nieuczestnicząca nie przynależy do tego kręgu ludzi i jest jej trudniej znaleźć wspólny język ze współpracownikami. 

Blisko miejsca pracy, czy firmowy wyjazd?

Największy problem w organizacji eventów firmowych to czas i miejsce zdarzenia. Można je zorganizować nawet w siedzibie firmy, czy w restauracji/hotelu niedaleko miejsca pracy lub jako wyjazd w piękne i ciekawe miejsce. Oba rozwiązania mają swoje wady i zalety. Dwudniowy wyjazd może być poważnym problemem dla rodzica małego dziecka lub samodzielnego rodzica. Z drugiej strony jest to możliwość skorzystania z relaksujących atrakcji, np.: SPA. Impreza firmowa blisko miejsca pracy ma charakter bardziej oficjalny, ale daje możliwość uczestnictwa wszystkim pracownikom niezależnie od ich sytuacji rodzinnej. Czas takiej imprezy jest krótszy, choć może zawierać wiele ciekawych atrakcji.

Imprezy firmowe mają ułatwić tworzenie pozytywnych relacji w zespole. Stają się coraz ważniejszym elementem firmowego życia. Ich pożyteczną rolę w funkcjonowaniu firmy doceniają pracownicy i kadra zarządzająca. Efektem organizowania nieformalnych spotkań jest wyższa wydajność pracy i zadowolenie pracowników z zatrudnienia w danym miejscu.

francuski niemiecki hiszpański angielski

About the author