W jaki sposób należy orientacyjnie wyliczyć koszt budowy domu

W jaki sposób należy orientacyjnie wyliczyć koszt budowy domu

W jaki sposób należy orientacyjnie wyliczyć koszt budowy domu – wiele osób marzy o własnym domu, który zostanie zbudowany i zaprojektowany w taki sposób, który w maksymalny sposób spełni nasze wszystkie oczekiwania oraz potrzeby. Jednak należy mieć świadomość, że budowa własnego domu to ogromna, często największa inwestycja w całym życiu.

Dlatego właśnie bardzo ważną kwestią jest, żeby jeszcze przed rozpoczęciem formalności przeliczyć sobie wszystkie kwestie finansowe związane z budową domu tak, by podczas prac nie zaskoczyły nas żadne niespodziewane wydatki, które mogą spowodować niechciany przestój. Budowa domów http://domyhbe.pl/pl/technologia-hbe powinna być podzielona na kilka etapów, które zostaną poniżej przedstawione. 

Formalności związane z pozwoleniem na budowę domu

Pierwszy etap, poprzedzający jeszcze pierwsze przerzucenie ziemi za pomocą łopaty obejmuje szereg formalności, które muszą zostać dokonane w celu zdobycia pozwolenia na zbudowanie domu na danej działce. Dopiero po otrzymaniu pozwolenia na budowę, pracę w celu stworzenia naszego miejsca na ziemi mogą pójść pełną parą. Przed tym jednak musimy postarać się o zdobycie kilku dokumentów. Pierwszym z nich będzie wypis z planu zagospodarowania przestrzennego naszej działki. Na podstawie tego wpisu będzie można stworzyć mapę do celów projektowych, która zostanie wykonana przez geodetę. Jednocześnie z tworzeniem mapy powinniśmy postarać się o zrealizowanie wszelkich przyłączy mediów, czyli kanalizacji, wody, prądu oraz gazu.

W jaki sposób należy orientacyjnie wyliczyć koszt budowy domu
W jaki sposób należy orientacyjnie wyliczyć koszt budowy domu

Po wykonaniu mapy oraz potwierdzeniu przyłączenia wszelkich mediów, możemy zwrócić się do profesjonalnego biura projektowego ze zleceniem wykonania projektu budowy domu. Jest to obowiązkowy dokument pozwalający nam na otrzymanie pozwolenia na budowę domu. Projekt budowy domu może zostać wykonany zgodnie z naszymi indywidualnymi potrzebami lub możemy wybrać jeden z projektów dostępnych w ramach portfolio firmy projektowej.

W przypadku wyboru pierwszej opcji musimy mieć świadomość tego, że cena takiej usługi będzie znacznie wyższa. Po otrzymaniu projektu domu warto jeszcze dołączyć projekt zagospodarowania całego terenu, który wykona architekt. Po skompletowaniu wszelkich dokumentów możemy wnioskować o otrzymanie pozwolenia na budowę domu. Całość kosztów związanych z formalnościami przed budową wynoszą około 6 tysięcy złotych. W przypadku kiedy zdecydowaliśmy się na indywidualny projekt budowy, wtedy ta cena może wynieść nawet 10 tysięcy. Te koszta są jednak uśrednione, warto więc na wypadek dodatkowych wydatków zaplanować na te cele kwotę o 20-50% wyższą. 

Budowa domu

Budowa domów http://domyhbe.pl/pl/realizacje/bezrzecze-dom-jednorodzinny z reguły przebiega w tej samej kolejności, jednak same koszta mogą się widocznie różnić głównie ze względu na materiały, jakie są wykorzystywane do budowy. Sam początek pracy to wykonanie fundamentów pod dom. Fundamenty są wykonywane przy pomocy betonu lub bloczków betonowych. Do tego niezbędne jest doliczenie prac ziemnych. Całkowity koszt budowy fundamentów może wynieść około 35 tysięcy złotych.

Drugim elementem są ściany zewnętrzne, które obecnie najczęściej stawia się z betonu komórkowego o grubości 36 cm. Koszt postawienia takich ścian to 40 tysięcy złotych, jednak cena może wzrosnąć w przypadku zastosowania dodatkowej izolacji cieplnej, która może być przydatna podczas okresu zimowego. Dodatkowa izolacja wykonana za pośrednictwem wełny mineralnej to koszt 2500 złotych.

Po wykonaniu ścian czas na stropy. To koszt około 30 tysięcy złotych a materiał wykorzystywany w tym celu to płyty kanałowe, które są stosunkowo tanim materiałem. Budowa domu kończy się położeniem dachu oraz włożeniem okien. Dach pokryty dachówką to koszt 50 tysięcy złotych. Obecnie na rynku dostępne są różne rodzaje dachówek, jednak niezależnie od tego, jakiej użyjemy do budowy domów, cena będzie prezentowała się na podobnym poziomie. Ostatnim elementem potrzebnym do doprowadzenia domu do stanu deweloperskiego jest włożenie okien. Koszt dobrej jakości okien, które charakteryzują się energooszczędnością to około 30 tysięcy złotych. 

Wykończenie domu 

Kwestia związana z wykończeniem domu oraz aranżacją wnętrz jest bardzo osobistym etapem budowy domu z tego powodu, iż obecnie na rynku dostępne są dosłownie tysiące rozwiązań. To sprawia, iż całkowity koszt urządzenia domu do stanu mieszkalnego może diametralnie się różnić w zależności od tego, jakiego rodzaju płytek, paneli oraz farby użyjemy. W celu odpowiedniego zaaranżowania domu warto wesprzeć się opinią profesjonalisty, który na pewno podpowie nam, w jaki sposób urządzić dom w taki sposób, żeby jednocześnie był atrakcyjny dla oka oraz funkcjonalny dla wszystkich domowników.

Aranżacje wnętrza należy wykonać, opierając się na analizy potrzeb mieszkańców domu oraz analizy przestrzennej tego, co jest możliwe do wykonania w danym pomieszczeniu ze względu na jego wymiary oraz kierunek świata, na który wychodzą okna. Jak wiadomo, strona wschodnia cieszy się dużym nasłonecznieniem o poranku, dlatego, jeżeli podczas budowy domów pragniemy zaaranżować jedno pomieszczenie jako gabinet, powinniśmy właśnie zaprojektować go w takim pomieszczeniu, by od świtu cieszyć się słońcem. 

About the author