Co nam dają trampoliny? Jakie trampoliny kupić?

Co nam dają trampoliny? Jakie trampoliny kupić? Obserwując każde dziecko można zadać sobie pytanie: skąd one biorą tyle energii? Większość z nas pamięta czasy dzieciństwa, kojarzone z radością i śmiechem. Może to tylko idealizacja przeszłości, a może istnieje odpowiedni klucz takich zachowań? Z pewnością jedną z nich jest ruch – ruch, zabawa, a dalej wydzielanie się endorfin. Najczęściej młodzież musi się porządnie wyskakać, wtedy poczuje prawdziwy błogostan.

Sekret został odkryty, a dorośli zainspirowani tym sposobem, zaczęli również skakać – trend ten widzimy w coraz większym zainteresowaniu zajęciami na trampolinach w klubach fitness oraz wzrostem sprzedaży trampolin ogrodowych.

Co nam daje skakanie na trampolinie?

To nie tylko bezmyślna zabawa, ale przede wszystkim rodzaj aktywności fizycznej, która niesie ze sobą szereg korzyści, zarówno dla najmłodszych, jak i tych starszych członków rodziny.

Przede wszystkim przyczynia się do poprawy naszej sylwetki. Intensywny wysiłek aerobowy sprawia, że nasze ciało spala mnóstwo kalorii (szacuje się, że podczas dobrze wykonanego godzinnego treningu jesteśmy w stanie spalić, aż 800-1000 kalorii!), sylwetka wysmukła się. To przyrząd kompleksowy, ponieważ jesteśmy w stanie angażować niemal wszystkie partie mięśni – za jednym razem. Nie ma zatem konieczności używania parunastu przyrządów na siłowni, wystarczy jeden.

Trening cardio na trampolinie – a skoki niewątpliwie takim są – świetnie wzmacnia układ krążenia i układ oddechowy. Ciało dotlenia się, ciśnienie krwi wzrasta, co pozwala uzyskać lepsze efekty podczas treningu.

Chronimy również nasze stawy i kości, bowiem trampolina odciąża ciało o parędziesiąt procent, w porównaniu do treningów opartych w głównej mierze na przysiadach ze sprzętem czy podskokach na twardym podłożu. Co to dla nas oznacza? Trening staje się bezpieczny, zmniejszamy ryzyko długotrwałej kontuzji.

Ewolucje, które wykonujemy wzmacniają naszą koncentrację i równowagę. Dzięki skupieniu na szukaniu punktu środka, staraniu się utrzymania na miękkiej falującej powierzchni, zyskujemy lepszą koordynację ruchów i kontrolę nad swoim ciałem.

A co z wymienioną wcześniej radością? Podczas skoków uwalniane są endorfiny i po prostu  świetnie się bawimy. Nie ma lepszego sposobu na odstresowanie się, niż dobra, niemal dziecięca zabawa. Taki trening nie przeraża, nie wydaje się monotonny, ani długi.

Trampoliny pozwalają również na rodzinne spędzanie czasu wolnego. Wybryki spędzone z naszymi pociechami na świeżym powietrzu, przyniosą nie tylko korzyści zdrowotne, ale również pozwolą na pogłębianie więzi, docenienie wspólnych chwil, zachęcenie dzieci do spędzenia czasu z rodzicami.

Jakie są rodzaje trampolin?

Oczywiście wszystko zależy od przeznaczenia. Najprostszy podział to ten w oparciu o grupę docelową, która będzie ją używać.

Trampoliny dla dzieci to te najmniejsze. Mogą one być wykorzystywane, jako te domowe lub ustawione dla podwórku. Wymiar dla jednego dziecka to około – metrów średnicy, dla większej ilości korzystających dzieci wygodne i komfortowe będą trampoliny o średnicy ok. 4 metrów. Najpopularniejsze to te, w kształcie koła, natomiast profesjonalne, wykorzystywane na salach do ćwiczeń mają zazwyczaj prostokątny kształt. Aby zapewnić bezpieczeństwo można zaopatrzyć się odpowiednią drabinę, która pozwoli na korzystanie z trampoliny przez najmniejszych.

Trampoliny ogrodowe wystawiane są na powietrze, są zazwyczaj większe niż te przeznaczone dla małych dzieci. Mogą z nich korzystać również dorośli. Materiał, z którego wykonana jest trampolina to m.in. metal, a więc złe warunki atmosferyczne, jak śnieg czy deszcz, mogą wpływać na korozję, rdzewienie elementów. Warto jest zabezpieczyć trampolinę na zimę lub przykryć stelaż specjalną folią przeciwdeszczową.

Trampoliny na fitness to profesjonalny sprzęt do klubów, przeznaczony dla osób dorosłych. Zazwyczaj różnią się one od dwóch pozostałych brakiem siatki zabezpieczającej. Posiadają często specjalną rączkę do podtrzymywania się podczas skoków.

Kolejnym rozróżnieniem jest posiadanie przez trampolinę siatki zabezpieczającej lub jej brak. To od poziomu zaawansowania użytkownika, zależy rodzaj zakupu trampoliny. Dla początkujących lub dzieci, warto zainwestować w tę z bokami z siatek.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie trampoliny?

Najważniejsza jest grubość i stabilność stelażu. Jeśli będzie on wykonany ze zbyt cienkich metalowych rurek, może to zagrażać naszemu bezpieczeństwu. Powinien on być stabilny, co będzie zapobiegało bujaniu się konstrukcji lub jej przewróceniu.

Następnym istotnym elementem jest mata do skakania (nazywana zamiennie siatką do skakania). Powinna być wyprodukowana z elastycznego, grubego materiału, który utrzyma ciężar skaczących na nim osób.

Dzięki mocnym sprężyną możliwe jest przyczepienie maty do stelażu. To one amortyzują ruchy i podtrzymują konstrukcję. Ponieważ są one wykonane z metalu, powinny być zabezpieczone przed działaniem wilgoci. Warto założyć specjalne osłony na sprężyny, które dodatkowo zabezpieczają nasze ciało przed ewentualną kontuzją.

Jeżeli decydujemy się na model z siatką zabezpieczającą sprawdźmy jej jakość wykonania, ponieważ to ona przytrzymuje nasze ciało i chroni przed wypadnięciem.

Warto, abv trampolina posiada odpowiedni atest oraz opis producenta, który sygnalizuje jaki jest maksymalny limit obciążenia trampoliny.

Jeśli wszystko będzie wykonane z tworzyw najwyższej jakości, nie pozostaje nam nic innego, jak tylko dobrze się na niej bawić.

ZOBACZ:

 

 

francuski niemiecki hiszpański angielski

About the author