Ozonowanie co daje

Ozonowanie co daje

Ozonowanie jest to metoda coraz częściej stosowana w pomieszczeniach prywatnych oraz komercyjnych. Czy metoda ta jest faktycznie tak skuteczna, jak często jest opisywana, oraz czy metoda ta ma jakąś konkurencję w postaci metod, które już tak naprawdę dobrze znamy, i które stosowaliśmy wcześniej? Warto jest coś powiedzieć sobie o tym, co ozonowanie może nam dać, przynajmniej z kilku punktów widzenia.

Ozonowanie czym jest?

Ozonowanie jest to metoda dezynfekcji, która polega na niszczeniu drobnoustrojów, a w szczególności wirusów, bakterii oraz grzybów za pomocą gazu, który nazywamy ozonem. Ozon jest to nazwa odmiany alotropowe tlenu. Tlen w tej formie występuje w postaci cząsteczki trójatomowej i warte podkreślenia tutaj jest to, że w tej postaci tlen jest bardzo niestabilny i krótkotrwały. Z tego to powodu właśnie ma właściwości dezynfekcyjne. Przede wszystkim musimy zwrócić uwagę na to, że tlen jest to pierwiastek bardzo silnie utleniający. Dzięki temu bardzo łatwo utlenia inne pierwiastki oraz związki chemiczne. Jeżeli tlen jednoatomowy wejdzie w kontakt z jakimkolwiek innym pierwiastkiem chemicznym (z większością pierwiastków chemicznych), a na pewno z materiałami organicznymi, wówczas łączy się z nimi i zmienia ich budowę lub całkowicie je destabilizuje. Jeżeli jednoatomowy tlen zetknie się na przykład z atomem, który buduje otoczkę wirusa, komórki grzybów lub bakterii, wówczas dochodzi do ich zniszczenia, co w niektórych przypadkach automatycznie wiąże się z zabiciem takiego mikroba. W tej kwestii wiele zależy od stężenia, kiedy więc ozonujemy mieszkanie ozon, który znajduje się w naszym pomieszczeniu, dość szybko zaczyna się rozpadać, do postaci cząsteczki dwuatomowej oraz wytwarza jednoatomowy atom tlenu, który tak naprawdę dąży do wejścia w jakąś reakcję chemiczną. Jeśli połączy się z innym tlenem, wówczas stworzy cząsteczkę dwuatomową, natomiast jeżeli natknie się na wirusa, grzyba lub bakterie, wówczas zaczyna działać na jego niekorzyść.

Co nam daje ozonowanie?

Ozonowanie biura lub ozonowanie pomieszczeń innego rodzaju, przede wszystkim daje nam duży procent skuteczności. Ozonowanie jest to metoda stosunkowo szybka, bezpieczna i łatwa do przeprowadzenia. Z tego to powodu ozonowanie możemy przeprowadzać znacznie częściej niż na przykład dezynfekcje chlorem czy za pomocą innych substancji chemicznych. Dodatkowo ozon jest gazem więc dezynfekcja trudno dostępnych miejsc, jest w zasadzie dość prosta. Ten argument ma tak naprawdę bardzo duże potwierdzenie, chociażby w tym, że od wielu lat ozonowanie stosowane jest jako podstawowy środek do dezynfekcji wentylacji oraz układów klimatyzacyjnych, ponieważ w układach tych, przede wszystkim w bardzo dużej ilości namnażają się bakterie oraz grzyby, a ozon bardzo szybko je neutralizuje.

Czy dezynfekcja ozonem, to jedyna możliwa metoda?

Ozonowanie co dajeOzonowanie pomieszczeń oraz biur nie jest to oczywiście jedyna dostępna na rynku metoda. Jak wspomniano, dość powszechnie wykorzystywany jest również chlor, ale na przykład w porównaniu do ozonowania, chlor działa wolniej, a jego efekt jest słabszy. Dodatkowo dezynfekcja chlorem ma niestety dość sporo wad. Między innymi związane jest to z tym, że chlor najczęściej jest w postaci płynnej, czyli de facto nie w postaci wolnego chloru tylko w postaci związków chemicznych chloru, przez co jego działanie jest nawet 500 razy wolniejsze. Wiele zależy od warunków, w jakich dokonujemy dezynfekcji. Jeżeli chcemy coś zdezynfekować o skomplikowanym kształcie, to dużo łatwiej to zrobić za pomocą ozonu, dodatkowo ozon jest bardziej skuteczny.

Dlaczego warto ozonować?

Ozonowanie daje nam przede wszystkim dużo większą pewność, że w środowisku, w którym przebywamy, nie będzie występować obecnie najgroźniejszy dla człowieka patogen, czyli wirus SARS-COV-2. Niezależnie od tego, czy ozonujemy pomieszczenie prywatne, czy na przykład ozonujemy biuro, to tak naprawdę chronimy ludzkie zdrowie oraz życie.

W przypadku firm komercyjnych możemy to tak naprawdę bardzo łatwo przeliczyć, na koszty związane na przykład z absencją pracownika w pracy, czy chociażby, z tym że taki pracownik może zarazić więcej osób. W trakcie pandemii okazało się, że bardzo często nawet całe zakłady pracy były sparaliżowane, z powodu osób, które zaraziły się wirusem SARS-COV-2 oraz z powodu kwarantanny, jaka była nałożona na osoby, które miały z osobami chorymi styczność. Dlatego ozonowanie daje nam przede wszystkim bezpieczeństwo. Czyli jeśli nawet niestuprocentową pewność, to bardzo duże prawdopodobieństwo, że w środowisku, w którym ozonujemy, wirus aktualnie został unicestwiony. Przekłada się to też na realne korzyści finansowe i warto to podkreślić, ponieważ jeżeli nawet zatrudnimy firmę do ozonowania i będziemy musieli płacić za takie usługi, to najprawdopodobniej koszty związane z zapłaceniem takiej firmie, będą dużo niższe, niż na przykład koszty związane z całkowitą koniecznością zatrzymania produkcji lub jakiejkolwiek innej działalności gospodarczej. Jest to sprawa konieczna do rozważenia w każdej firmie.

About the author