Kosiarki

Kosiarki

Chcąc dokonać zakupu kosiarki, każdy z nas zwraca uwagę na szereg niezwykle ważnych elementów, które w konsekwencji decydują o konkretnym wyborze. Wiadomo, iż w zależności od wielkości trawnika, jego ukształtowania czy też naszych osobistych preferencji, każdy może postawić na zupełnie inny sprzęt. My chcemy dziś skupić się nie na rodzaju konkretnej kosiarki, ale na jednej z bardzo ważnych kwestii – na wyborze sprzętu z napędem lub bez niego. Który wybrać? Jakie są wady i zalety danego zakupu, konkretnej inwestycji? Wiadomo, iż każde rozwiązanie ma swoje wady i zalety i każde cieszy się większą lub mniejszą popularnością. Poniżej postaramy się nieco bardziej przybliżyć każdą z nich, by można było postawić na to, co najlepsze. Nie ma bowiem jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, czy lepsza będzie kosiarka z napędem czy bez napędu? Wszystko uzależnione jest bowiem od indywidualnych preferencji każdego właściciela ogródka, a tym samym posiadacza odpowiedniej kosiarki.

Kosiarki z napędem – zalety i wady

Kosiarki z napędem, jak sama nazwa mówi, posiadają napęd na koła, dzięki czemu komfort koszenia jest zdecydowanie większy. Nie trzeba używać tak dużej siły, aby można było cieszyć się wygodą koszenia każdego praktycznie terenu. Taka kosiarka nie musi być pchana. Wystarczy tylko odpowiednio nią sterować, by jechała w konkretnym kierunku. Sięgając po kosiarkę spalinową z napędem, producenci mają nam do zaoferowania bardzo wiele, ciekawych rozwiązań technicznych, gdy w grę wchodzi napęd na koła. W przypadku większości produktów do napędzania koła stosowana jest tak zwana przekładnia kątowa, czasami także i ślimakowa. W przypadku pierwszej, składa się ona między innymi z dwóch kół zębatych, jak również i z paska, który to dalej przekazuje napęd na koła. KosiarkiTakie rozwiązanie jest niezwykle proste w swoim zastosowaniu, a do tego co ważne – tanie i skuteczne, dlatego też tak często wybierane przez producentów. W przypadku tych droższych kosiarek, powyżej 2000 zł, stosowany jest tak zwany wał kardana, który jest bardzo odporny na uszkodzenia, niezwykle skuteczny, ale i drogi. Kosiarki mogą być napędzane zarówno na przednią, jak również i na tylnią oś. Bardziej popularne są te na tylnią i co istotne dla wielu, są zdecydowanie tańsze. Gdzie sprawdzają się kosiarki z napędem? Na pewno są one bardzo dobrym wyborem między innymi na dużych trawnikach, gdzie mamy mamy za dużo manewrów. Idealnie sprawdzą się na dużym, prostym trawniku, bez zbędnych krzewów, skalniaków, dróżek i innych urozmaiceń. Włączamy, ruszamy i jedynie kierujemy nią w odpowiednie miejsce. To wszystko. Z taką kosiarką koszenie trawy może okazać się prawdziwą przyjemnością. Czy znajdziemy tutaj jakieś wady? Z pewnością. Należy do nich stosunkowo wysoka cena, duży ciężar kosiarki i spore ograniczenia oraz utrudnienia, jeśli w grę wchodzi mniejszy teren z dużą ilością manewrów. 

Kosiarki spalinowe bez napędu

Drugą grupą produktów są kosiarki bez napędu. Zdecydowanie różnią się one od poprzednich, z napędem, jednak wybiera je nadal bardzo wielu klientów. Dlaczego? Wynika to przede wszystkim z faktu, że takie kosiarki są po prostu zdecydowanie tańsze, niż te z napędem, co sprawia, że są tak pożądanym towarem. Bardzo dobrze sprawdzają się te bez napędu, ale z bardzo dużą mocą, co powoduje, że okazują się idealnie spełniać swoje zadania i role. Ich największą zaletą jest to, że są one bardzo lekkie. Te z napędem mają dwie wady. Są ciężkie, a pchanie ich lub cofanie nimi bez napędu, wymaga naprawdę bardzo dużego wysiłku, z którym to nie każdy jest w stanie sobie poradzić. Gdzie takie kosiarki się sprawdzą? Na pewno okażą się być one bardzo dobrym wyborem między innymi dla stosunkowo małych ogrodów, a także i terenów, gdzie mamy wiele zakamarków, roślin, krzewów czy oczek wodnych. Tymi można sprawnie i szybko manewrować, nie mając problemu z koszeniem absolutnie żadnej trawy. Tak naprawdę taka kosiarka wcale nie przysparza większego problemu i dużej trudności w jej pchaniu i manewrowaniu, gdyż jest ona tak lekka, iż bez problemu poradzi sobie z absolutnie każdą trawą i terenem. Co więcej, w przypadku serwisu takiej kosiarki, koszt jest zdecydowanie niższy, niż tych, które ten napęd mają. 

Kosiarki dopasowane do potrzeb klienta

Z całą pewnością, jednym z kluczowych elementów, na jakich na pewno należy w pełni się skupić jest zakup kosiarki dopasowanej indywidualnie do naszych potrzeb. Wiadomo, iż u jednego lepszą okaże się być taka z napędem, u innych z kolei ta bez napędu. Nie można tutaj sugerować się opiniami brata, sąsiada czy znajomego, ale spojrzeć na kwestię zakupu tego sprzętu ogrodowego, bezpośrednio do naszych potrzeb, oczekiwań i wymagań. Rynek ma nam do zaoferowania tak wiele ciekawych produktów, że te z pewnością okażą się być idealnymi absolutnie dla wszystkich. Wystarczy porównać kilka propozycji, dokładnie je sprawdzić, a następnie zdecydować się na to, co będzie po prostu najlepsze. 

About the author