Do codziennego mycia i czyszczenia używamy rozmaitych narzędzi i preparatów. Nic w tym dziwnego, ponieważ samą wodą można pozbyć się niewielkich zabrudzeń lub po prostu kurzu. W zależności od czyszczonych przedmiotów dostosowujemy zatem akcesoria. W przypadku dużych i płaskich przedmiotów nie ma większych problemów. Zaczynają się one jednak, gdy mamy do czynienia z artykułami o różnej konstrukcji i skomplikowanej budowie. Im więcej trudno dostępnych miejsc: szczelin, zakamarków i otworów, tym trudniej zadbać o pełną higienę. W takich sytuacjach lepiej zastosować nowoczesne urządzenia, które bazują na innowacyjnych technologiach. Takim przykładem są właśnie myjki ultradźwiękowe.
Gdzie znajdują zastosowanie myjki ultradźwiękowe?
Choć nie widzimy ich gołym okiem, bakterie i wirusy znajdują się niemal wszędzie. W niektórych przypadkach mogą stanowić również realne zagrożenie dla zdrowia człowieka. Aby uniknąć zarażenia się, należy stosować najwyższe standardy higieny. To szczególnie ważne w miejscach, gdzie ryzyko zakażenia jest większe. Dotyczy to gabinetu podologicznego, kosmetycznego, fryzjerskiego czy lekarskiego. Stosowane tam narzędzia (np. podczas pedicure medycznego) należy poddawać regularnej dezynfekcji. Dezynfekcja to procedura, która polega na usuwaniu form wegetatywnych drobnoustrojów chorobowych z różnych powierzchni. Stanowi podstawową zasadę zachowania higieny w różnego rodzaju gabinetach usługowych. Po pełnej diagnostyce podologicznej, uwzględniającej również badanie stóp, dezynfekcja narzędzi pozwala uniknąć zakażenia i rozprzestrzeniania się bakterii. Na rynku dostępnych jest wiele urządzeń, które gwarantują ten efekt. Jednym z najnowocześniejszych jest myjka ultradźwiękowa.
Do czego służy myjka ultradźwiękowa?
Myjka ultradźwiękowa to jeden z najważniejszych elementów wyposażenia gabinetu podologicznego. Funkcją urządzenia jest niszczenie wszystkich drobnoustrojów, jakie powstają na narzędziach i akcesoriach wielorazowych stosowanych podczas usuwania modzeli i innych zabiegów specjalistycznych. W jaki sposób działa myjka ultradźwiękowa? W procesie kawitacji pobudzane są cząsteczki środka dezynfekującego, które usuwają nagromadzone zabrudzenia. Producenci oferują różne modele myjek ultradźwiękowych. Podolodzy, na podstawie własnego doświadczenia, polecają jednak myjki o pojemności 2,5 litra. Dlaczego? Taka pojemność pozwala zdezynfekować skutecznie większą liczbę narzędzi i akcesoriów. Każda klinika podologii powinna jednak dopasować rodzaj do własnych potrzeb.
Jak działa myjka ultradźwiękowa?
Myjka ultradźwiękowa działa niezwykle skutecznie, ponieważ została wyprodukowana z wysokiej jakości materiałów. Przede wszystkim trwałej i odpornej na korozję stali nierdzewnej. Natomiast kosz z drutu nierdzewnego i kwasoodpornego. Dzięki tak starannie dobranym tworzywom, urządzenie działa w różnych warunkach. Aby urządzenie zapewniało efektywną dezynfekcję, należy wcześniej uzupełnić wnętrze komory płynem dezynfekującym. Następnie wszystkie przedmioty wielorazowe, których używa się w gabinecie podologicznym, należy umieścić w koszu. Dzięki temu można je szybciej wyjąć po zakończonym procesie dezynfekcji. Aby usunąć wszystkie drobnoustroje, przedmioty muszą być całkowicie zanurzone w środku dezynfekującym. Proces przebiega za pomocą skutecznych, ale delikatnych fal ultradźwiękowych. Wraz z nimi działa na przedmioty preparat dezynfekujący, który skutecznie usuwa zanieczyszczenia bez działań mechanicznych. W roztworze powstają fale ciśnieniowe, dzięki którym pęcherzyki powietrza odrywają zanieczyszczenia od powierzchni przedmiotów. To nie koniec dezynfekcji. Po tym etapie specjalista podolog, lub osoba odpowiedzialna za czyszczenie, powinien umieścić narzędzia w autoklawie, by je wyjałowić. Gabinety podologiczne potwierdzają, że ultradźwięki cechują się doskonałą skutecznością. Ważne jest jednak, by zostały spełnione określone warunki. Po pierwsze należy używać dobrej jakości środka do dezynfekcji o odpowiednim stężeniu. Ważny jest również czas trwania procedury, a także stopień zanieczyszczenia przedmiotów.
Zobacz również:
- zabieg elektrokoagulacji w Szczecinie http://www.spondylus-podologia.pl/uslugi/leczenie-zmian-skornych/elektrokoagulacja-brodawki/
- zmiany skórne stóp Szczecin http://www.spondylus-podologia.pl/uslugi/leczenie-zmian-skornych/
- rekonstrukcja płytki paznokciowej Szczecin http://www.spondylus-podologia.pl/uslugi/pielegnacja-i-leczenie-stop/rekonstrukcja-plytki-paznokciowej/
Jaki są zalety myjki ultradźwiękowej?
Wszystkie narzędzia wielorazowe, które mają bezpośredni kontakt ze skórą w czasie usług podologicznych, należy regularnie dezynfekować. Należą do nich przede wszystkim narzędzia do pedicure: frezy, pilniki, cążki, dłuta czy szczypce. Poprawnie przeprowadzone mycie i dezynfekcja w sposób istotny zmniejszają liczbę drobnoustrojów. Dodatkowo myjka ultradźwiękowa pozwala dotrzeć do najbardziej niedostępnych miejsc. Jednocześnie jej działanie nie powoduje uszkodzeń mechanicznych dezynfekowanych przedmiotów. Jej obsługa jest bardzo prosta. Przeprowadzona nią dezynfekcja znacznie ułatwia i przyspiesza codzienną pracę w gabinetach podologicznych. Dzięki niej narzędzia są wolne od bakterii i higienicznie czyste. Dzięki temu można ich ponownie, bezpiecznie używać, nie narażając klientów na niebezpieczeństwo. Warto jednak pamiętać, że kolejnym etapem, po zakończonej dezynfekcji, jest sterylizacja narzędzi.