Co dokładnie trzeba mieć ze sobą, przychodząc do lombardu?

Co dokładnie trzeba mieć ze sobą, przychodząc do lombardu?

Co dokładnie trzeba mieć ze sobą, przychodząc do lombardu? Lombardy specjalizują się w udzielaniu pożyczek pod zastaw. Klient powinien udać się osobiście do lombardu, aby zastawić jakiś wartościowy przedmiot, a w zamian uzyskać pewną kwotę pieniędzy. Co dokładnie musimy mieć ze sobą, przychodząc do lombardu?

Jak wygląda procedura zawarcia umowy?

Pracownik lombardu zawsze przygotowuje dla klienta umowę w formie pisemnej. Umowy nie możemy więc zawrzeć ustnie, na przykład przez telefon. W umowie znajdziemy zapisy dotycząc przedmiotu zastawu, wartości pożyczki, warunków jej spłaty. Samo zawarcie umowy nie jest zbyt skomplikowane, bowiem musimy jedynie podpisać przygotowaną przez pracownika dokumentację. Z drugiej jednak strony sporządzi ją on tylko wtedy, gdy przyjdziemy do lombardu z kompletem niezbędnych rzeczy. Co musimy mieć przy sobie?

Dokument tożsamości

W Polsce podstawowym dokumentem tożsamości jest dowód osobisty. Posiada go każdy pełnoletni obywatel naszego kraju – aby zawrzeć umowę z lombardem, trzeba mieć ukończone 18 lat. Dowód osobisty jest podstawowym dokumentem tożsamości, który honorują lombardy. Niektóre z nich zawierają również umowę z osobami, które posiadają paszport, niemniej jednak nie jest to regułą. Dowód osobisty musi być ważny zarówno w momencie zawierania umowy, jak iw czasie, gdy ta wygasa. Po co nam właściwie dowód osobisty przy zastawianiu przedmiotów? Otóż pracownik lombardu wpisuje dane z dowodu do umowy, a więc musi mieć on pewność, z kim dokładnie ma do czynienia. Jest to bardzo istotne w razie gdyby okazało się, że zastawiony przedmiot został wcześnie na przykład skradziony. Właściciel lombardu ma obowiązek zgłosić to na policję, podając dane osoby, która przedmiot zastawiła.

Przedmiot zastawu

Klient, który chce zastawić przedmiot w lombardzie, musi zabrać go ze sobą do wybranego przez siebie punktu. Zanim dojdzie do zawarcia umowy, pracownik dokładnie ogląda rzecz, a następnie ją wycenia. Lombardy przyjmują w zastaw tylko takie rzeczy, które później będą mogły odsprzedać. Dlatego też zastawiony przedmiot musi mieć jakąś wartość rynkową. Co więcej, musi być on w stosunkowo dobrym stanie. Przedmiot zastawu pozostaje w lombardzie do czasy wygaśnięcia umowy zastawu. W międzyczasie klient może oczywiście go wykupić, spłacając tym samym pożyczkę. Jeśli tego nie zrobi, przedmiot przechodzi na własność lombardu. Nieco inaczej sprawa wygląda w przypadku nieruchomości, bowiem klient siłą rzeczy nie jest w stanie przetransportować jej do lombardu. Wtedy też umawia się z pracownikiem na oględziny w konkretnym terminie. Nie sposób podpisać umowę w ten dzień, bowiem najpierw lombard zapoznaje się z wyceną ekspercką.

Dowód zakupu bądź prawo własności

Co dokładnie trzeba mieć ze sobą, przychodząc do lombardu?
Co dokładnie trzeba mieć ze sobą, przychodząc do lombardu?

W przypadku nieco bardziej wartościowych rzeczy lombardy mogą wymagać przedstawienia dowodu zakupu bądź dokument potwierdzającego prawo własności. Dowodem zakupu może być paragon, choć najwartościowsza jest imienna faktura. Jeśli figurują w niej dane innej osoby, klient musi przedstawić umowę, na mocy której doszło do przekazania przedmiotu. W przypadku samochodów bądź nieruchomości bardzo istotny jest dokument, który potwierdza prawo własności. Bez niego żaden lombard nie przyjmie przedmiotu w zastaw. Wiele osób zastanawia się, co robić w sytuacji, gdy nie mamy dokumentu, który potwierdza fakt dokonania zakupu przedmiotu? Wszak nie każdy zbiera paragony, nie mówiąc już o fakturach, których z reguły nie wystawia się osobom fizycznym. W przypadku rzeczy o niewielkiej wartości lombard nie będzie robił żadnych problemów. Zastawiający musi jedynie zaświadczyć, że jest właścicielem przedmiotu. Takie zaświadczenie ma wartość prawną zarówno dla lombardu, jak i organów ścigania. W przypadku nieco bardziej wartościowych przedmiotów sprawa nie jest już taka prosta. Zazwyczaj lombardy wymagają bowiem przedstawienia dowodu zakupu, który ma być potwierdzeniem, że przedmiot nie pochodzi z kradzieży.

Oryginalne opakowanie

Niektóre lombardy wymagają, aby dostarczyć zastawiany przedmiot w oryginalnym opakowaniu. Z punktu widzenia osoby zastawiającej nie ma większego znaczenia, w jaki sposób przekaże ona przedmiot. Z punktu widzenia lombardu ma to jednak o wiele większe znaczenie, bowiem produkt w oryginalnym opakowaniu jest o wiele łatwiej sprzedać. Niemniej jednak niektóre lombardy przymykają oko na to, w jaki sposób dostarczymy im przedmioty pod zastaw. Najważniejszy jest bowiem ich stan techniczny, a nie samo opakowanie.

Co trzeba mieć ze sobą, chcąc kupić coś w lombardzie?

Wiemy już, co musi posiadać ze sobą osoba, która chce zastawić przedmiot w lombardzie. Pozostaje pytanie, co musi wziąć ze sobą do lombardu klient, który chce coś w nim kupić? W tym przypadku jest o wiele prościej, bowiem musi on posiadać przy sobie jedynie gotówkę bądź kartę płatniczą. Lombard nie będzie podpisywał z nim żadnej umowy, a więc nie będzie potrzebny dokument tożsamości. W takiej sytuacji lombard przypomina nieco zwyczajny sklep, do którego przychodzimy jedynie z pieniędzmi. Klienci sklepów nigdy nie są proszeni o okazanie dodatkowych dokumentów.

francuski niemiecki hiszpański angielski

About the author