Witamina B12 będzie utrzymywała w znakomitej kondycji nasz układ pokarmowy, nerwowy oraz krwionośny. Jej niedobory są nierzadkim problemem, niemniej jednak odpowiednia suplementacja oraz dieta wzbogacona w produkty o pochodzeniu zwierzęcym, pozwalają na unikanie takich sytuacji.
Witamina B12 – czym się odznacza?
Witamina B12 w ludzkim organizmie odgrywa bardzo istotną rolę, zaś jej właściwy poziom będzie konieczny do odpowiedniego funkcjonowania. Ma ona największą strukturę wśród wszelkich witamin, a drugą swoją nazwę – kobalamina – zawdzięcza zawartości kobaltu. To witamina powstająca tylko przy udziale mikroorganizmów. Z uwagi na fakt, iż ludzki organizm nie wytwarza jej samodzielnie, należy ją dostarczyć z pożywieniem. B12 występuje pod różną postacią, które ulegają zmianie w obrębie organizmu. Zależnie od wybranej formy, witamina ta wykazuje odmienną strukturę i trwałość.
Zobacz koniecznie:
W jakich pokarmach znajdziemy sporo witaminy B12? Będą to głównie produkty o zwierzęcym pochodzeniu, niewielkie ilości znajdują się także w kiszonych warzywnych przetworach ( z uwagi na zawarty w nich kwas mlekowy). Najbogatsze w kobalaminę są podroby, jak chociażby wątróbka. W następnej kolejności, należy wymienić ryby oraz jaja, jak również cielęcinę i wołowinę. Trochę mniejsze ilości tej witaminy zawierają mleko, przetwory mleczne, wędliny, wieprzowina oraz drób.
Witamina B12 – jaką pełni rolę w ludzkim organizmie?
Witamina B12 wykazuje wszechstronne oddziaływanie. Bierze czynny udział w tworzeniu nukleinowych kwasów oraz czerwonych krwinek, odpowiedzialna jest za sporą ilość metabolicznych reakcji, buduje mielinową osłonkę nerwowych włókien, jak i wspiera czynnie syntetyzowanie istotnych neuroprzekaźników, jak chociażby serotonina czy dopamina. Witamina B12, jest również potrzebna celem uzyskiwania aktywnych form kwasu foliowego, pełniącego ważną rolę w wypadku pań będących w ciąży oraz planujących ją.
Nadmiar i niedobór witaminy B12 – charakterystyczne symptomy
Niedobory kobalaminy, są bardzo często spotykaną przypadłością. Z kolei nadmierne jej ilości w ludzkim organizmie, stanowią sytuację rzadką. Z jakiego powodu do tego dochodzi? Wynika to z właściwości tejże witaminy, która rozpuszcza się w wodzie, dlatego też możemy ją wydalać razem z potem i moczem. Z tego względu przedawkowanie jej, jest praktycznie niemożliwe. W rzadkich przypadkach, występować mogą, jednakże alergie na kobalaminę. Pojawiają się wówczas symptomy, takie jak chociażby krwawienie z nosa, inne rodzaje reakcji alergicznych, jak również wstrząs anafilaktyczny.
Niedobory witaminy B12 wykazują wpływ na różne układy i dają obszerne spektrum symptomów:
-
-
- objawy psychiczne – wiążą się z nieodpowiednim działaniem neuroprzekaźników. Najczęściej będą to zaburzenia nastroju, takie jak zmienność nastrojów, mania czy depresja,
- objawy skórne – niedobory witaminy B12 mogą poskutkować zmianą odcienia albo bielactwem skóry,
- objawy od strony układu pokarmowego – zmniejszenie się apetytu oraz spadek wagi, zaburzenia smaku i nudności, typowe będzie również obrzmienie oraz zaczerwienienie w obrębie języka. Pojawiają się też zaparcia albo biegunki,
- objawy od strony układu nerwowego – występować mogą zaburzenia zmysłu czucia, węchu, słuchu, jak również układu ruchu oraz odznaczające się zawroty głowy, na przykład podczas nagłego wstawania. Niedobory mogą również przyczyniać się do odrętwień i niedowładów, kłopotów z oddawaniem moczu czy potencją,
- objawy od strony układu krwionośnego – typowa będzie tutaj anemia megaloblastyczna, która objawia się dusznościami, bladością i zawrotami głowy, szybkim biciem serca czy osłabieniem oraz zaburzeniami koncentracji.
-
Warto również podkreślić, iż działanie oraz współdziałanie kobalaminy jest na tyle złożone, iż wpływ niedoborów na nasz organizm jest dużo szerszy i wykracza zdecydowanie poza powyżej wymienione symptomy podstawowe. Wykazuje ona również wpływ na układ odpornościowy, który stanowi ochronę przed zakaźnymi schorzeniami, pomaga w utrzymaniu prawidłowego poziomu homocysteiny czy też pozwala na skorzystanie z wymienionego foliowego kwasu.
Jaką postać witaminy B12 najlepiej będzie wybrać?
Warto, abyśmy dostarczali do swojego organizmu witaminę B12 razem z posiłkami, niemniej jednak nie zawsze będziemy mieć taką możliwość (na przykład na ciecie wegańskiej czy wegetariańskiej). Nierzadko zapotrzebowanie będzie większe, aniżeli ilości kobalaminy, które możemy sobie dostarczać w sposób naturalny – wówczas konieczne będzie wprowadzenie właściwej suplementacji. Istotną kwestię, stanowi także wspieranie właściwego wchłaniania tejże witaminy, za sprawą którego jej działanie może być dużo skuteczniejsze.
Wchłanianie kobalaminy, może być wspomagane dzięki przyjmowaniu jej wraz z wapniem albo kwasem foliowym. innymi związkami wykazującymi pozytywny wpływ na oddziaływanie witaminy B12, będą między innymi: biotyna czy witamina B6. Zatem znakomitym pomysłem będzie sięganie po tabletki B kompleks, gdzie zawarta została najzwyklejsza witamina B12 razem z wymienionymi powyżej B6 oraz biotyną, co poprawia znacząco proces przyswajania.