Czy kontener morski można zaadaptować na dom?

Czy kontener morski można zaadaptować na dom? Jeszcze kilkadziesiąt lat temu mieszkanie w kontenerze morskim zdecydowanej większości ludzi wydawało się całkowicie pozbawione sensu i jakiejkolwiek logiki. Czy rzeczywiście dom z kontenera morskiego uwłacza ludzkiej godności? Czy może jest to ekologiczny i bardzo wygodny sposób na posiadanie własnego lokum? O jakich formalnościach nie można zapomnieć decydując się na dom z kontenera morskiego? 

Dom z kontenera morskiego – sposób na tanie mieszkanie?

 

Wszyscy doskonale zdajemy sobie sprawę z tego, jaka jest aktualnie sytuacja na rynku mieszkaniowym nie tylko w Polsce, ale i na całym świecie. Wynajmowanie mieszkań jest niezwykle drogie, zaś na zakup mieszkania za gotówkę nie stać już prawie nikogo. Z kolei kredyt w banku na mieszkanie zaciąga się na tak wiele lat, że sporo osób ma ogromne, uzasadnione obawy przed sięganiem po taką formę finansowania. Nie ma zatem się co dziwić, że popularność alternatyw dla tradycyjnych mieszkań cały czas rośnie. Kontenery morskie jako dom są coraz popularniejszym rozwiązaniem dla osób, które z różnych względów nie mogą sobie pozwolić na zakup nowego, klasycznego mieszkania. Kontenery morskie dom to nie jedyne rozwiązania, po które sięgają osoby na całym świecie. Równie dużą popularnością cieszą się domy fińskie, domy na wodzie czy mikrodomy. Ich popularność jest uwarunkowana nie tylko bardzo wysokimi cenami mieszkań, ale również nieustannie wzrastającą świadomością społeczeństwa odnośnie korzyści wynikających z prowadzenia ekologicznego, niezagrażającego środowisku naturalnemu, trybu życia. Mimo tego, iż dom z kontenera morskiego dla sporej liczby osób w dalszym ciągu może wydawać się ogromnym nieporozumieniem, to trzeba przyznać, że dom z kontenera morskiego nie jest wcale tak złym pomysłem jak sądzą niektórzy. 

kontenery-morskie-cena

Domy z kontenerów morskich na samym początku były tworzone na szeroką skalę w krajach skandynawskich oraz w Stanach Zjednoczonych. Jeszcze kilka lat temu sądzono, że domy z kontenerów to wyłącznie wymysły zamożnych osób, które chciały sobie kupić kolejną “zabawkę”. W tej chwili sytuacja zmieniła się w sposób znaczący. Bez problemu można na polskim rynku znaleźć rozmaite przedsiębiorstwa, które oferują domy z kontenerów morskich w stosunkowo niskich cenach. W wielu przypadkach tego rodzaju domy są proponowane klientom w ramach oferty pod tytułem “pod klucz”, w której klient otrzymuje gotowy do zamieszkania dom z kontenera morskiego. W tak przygotowanym, domu znajduje się już nawet przygotowany wcześniej system ocieplenia. Cena za takim dom z kontenera morskiego jest znacznie niższa od ceny za nowe mieszkanie na popularnym osiedlu, dlatego tak wiele osób stawia właśnie na kontenery morskie jako dom. To naprawdę bardzo korzystne rozwiązanie dla wszystkich, którzy w niskiej cenie chcieliby móc mieszkać we własnych “czterech kątach”. 

Polskie prawo a kontenery morskie jako dom  

kontenery-morskie-sprzedazCzy postawienie domu z kontenera morskiego jest bardzo proste i pozbawione jakichkolwiek formalności? Niestety, w tym zakresie nie mamy dobrych wieści. Warto wiedzieć o tym, że budowanie domów z wykorzystaniem kontenerów morskich jest dość mocno utrudnione z powodu rozmaitych ograniczeń prawnych. O co dokładnie chodzi? Tego rodzaju obiekty mimo rosnącej popularności są w naszym kraju mało znane, przez co konstruuje się je na różne sposoby. To z kolei przyczynia się do powstawania wielu problemów w trakcie załatwiania wszelkich niezbędnych formalności w urzędzie gminy.

Czy budynek kontenerowy na dom wymaga uzyskania od gminy pozwolenia na budowę? Prawo budowlane w artykule numer 29.1 mówi o tym, że obiekty budowlane, które w sposób trwały są związane z gruntem (są wyposażone w fundamenty), muszą posiadać pozwolenie na budowę. Kontenery morskie jak wiadomo nie posiadają fundamentów. Zgodnie z tymi przepisami, jeśli chcemy, aby nasz dom z kontenera morskiego został uznany za budynek mieszkalny, trzeba wybudować przed nim fundamenty. Przed tym trzeba również oczywiście uzyskać od urzędu gminy stosowne pozwolenie na budowę. Z kolei w sytuacji gdy budujemy obiekt, który nie jest połączony z gruntem w sposób trwały (czytaj: nie ma fundamentów) oraz chcemy go użytkować przez okres dłuższy niż 120 dni, wtedy zgłoszenie będzie stanowczo niewystarczające. W takim wypadku formalności w urzędzie gminy będą jeszcze dłuższe. Warto zadzwonić do swojego urzędu i zapytać urzędników o to, jakie są aktualne wymagania co do domów z kontenerów morskich, ponieważ jak wiadomo polskie prawo może zmieniać się w tempie błyskawicznym. 

Domy z kontenerów morskich w Polsce

W naszym kraju budowanie domów z kontenerów morskich zdecydowanej większości ludzi kojarzy się przede wszystkim w sposób pejoratywny. Myśląc “kontenery morskie dom” sporo osób wyobraża sobie obskurne, brzydko wyglądające obiekty przeznaczone dla robotników na placu budowy bądź lokale przeznaczone dla wyeksmitowanych rodzin z powodu ogromnych zaległości w płaceniu czynszu. Być może za kilka lat świadomość społeczna zmieni się na tyle, że nikogo nie będą już dziwiły domy z kontenerów morskich. 

francuski niemiecki hiszpański angielski

About the author