Sitodruk na ubraniach – co trzeba wiedzieć?

Sitodruk na ubraniach – co trzeba wiedzieć?

Sitodruk na ubraniach – co trzeba wiedzieć? Sitodruk to najczęściej stosowana metoda nadruku na koszulkach lub innych rodzajach odzieży. Polega na nałożeniu farby bezpośrednio na tkaninę poprzez szablon, który należy wcześniej przygotować, a następnie obraz utrwalić termicznie. W sitodruku na ubraniach każdy kolor nakłada się oddzielnie, a dla każdego szablonu należy przygotować osobną matrycę. W tej metodzie wykorzystywane są farby wodne, plastizolowe i rozpuszczalnikowe.

Sitodruk na ubraniach – co trzeba wiedzieć?

Ciekawostką metody sitodruku na ubraniach stosowanej przy uszlachetnianiu tradycyjnych nadruków na koszulkach, np. HD czy efekt 3D, jest możliwość uzyskania doskonałego całego obrazu, przy zachowaniu gładkich i wyraźnych krawędzi. Powstaje efekt trójwymiarowości, żel jest zwykle bezbarwną warstwą, która naśladuje efekt rosy lub kropelek wody stosowany do uszlachetnienia obrazu na odzieży. Druk transferowy to metoda sitodruku na ubraniach podobna do bezpośredniego nadruku, ale tutaj używany jest papier transferowego, aby przenieść obraz na T-shirt, koszulę, czapkę. Rysunek jest nakładany w lustrzanym odbiciu na papier, a następnie na gorąco na ubrania. Ta metoda jest droższa, ale zapewnia bardzo duże pokrycie kolorów, ostre krawędzie i gładki efekt druku.

Druk transferowy jest bardzo stabilny i często niezbędny do drukowania w trudno dostępnych miejscach, takich jak kieszenie, rękawy, nierówne powierzchnie (blisko szwów). Druk cyfrowy to bardziej nowoczesna technika niż sitodruk wyróżniająca się fotograficzną jakością zastosowanego obrazu o wysokiej rozdzielczości, pozwala na drukowanie miękkich przejść między barwami. Rysunki można nanosić na odzież reklamową (T-shirty, koszulki polo, bluzki, kurtki, czapki itp.) przy użyciu wysokiej temperatury. Obrazy drukowane tą metodą wyróżniają się, jakością druku cyfrowego i stabilnością sitodruku.

Zalety pełnokolorowego sitodruku na ubraniach

Pełnokolorowy sitodruk na ubraniach nadaje się do drukowania tkanin syntetycznych i naturalnych. Podczas aplikacji stosuje się łagodną obróbkę cieplną. Nie ma niebezpieczeństwa deformacji tkaniny, co oznacza, że nie ma ograniczeń, co do składu. Żywe obrazy dostępne są dzięki technologii separacji kolorów. Dla każdego odcienia tworzony jest osobny szablon, który pozwala na jak najdokładniejsze przeniesienie barwy i zapewnia najlepsze efekty.

  • Czy można stworzyć trójwymiarowy obraz za pomocą sitodruku na ubraniach?  Oczywiście, jeśli chce się dodać efekty specjalne, takie jak piękny połysk lub lakier.
  • Czy sitodruk można wykonać w kolorze złotym lub srebrnym? Tak, obecnie taka usługa jest popularna. Nie ma znaczenia, jaki odcień ma zostać nałożony, może to być metaliczny połysk, ograniczenie dotyczy tylko liczby użytych kolorów.

Na czym polega proces sitodruku na ubraniach?

Sitodruk na ubraniach – co trzeba wiedzieć?Proces nanoszenia obrazu metodą sitodruku na ubraniach: koszulkach, bluzach, wiatrówkach, czapkach i odzieży reklamowej składa się z kilku etapów. Przede wszystkim za pomocą programu komputerowego tworzony jest projekt, na podstawie, którego dalej wykonywany jest szablon do sitodruku (rama z naciągniętą drobną siateczką i specjalną powłoką emulsyjną). Kolejnym krokiem w przygotowaniu do aplikacji logo lub innego rysunku metodą sitodruku jest stworzenie formy fotograficznej. Po czym następuje przetwarzanie w specjalnej komorze. Powstaje obraz drukowany na tkaninie przeciskając farbę przez przygotowany szablon za pomocą specjalnych maszyn karuzelowych.

Podsumowując, produkty są końcową polimeryzacją farby w piecu na podczerwień. W przypadku drukowania logo i innych obrazów metodą sitodruku na ubraniach, w zależności od potrzeb, mogą zostać użyte różne rodzaje atramentów: plastizol, na bazie wody, perłowy, odblaskowy, metalizowany, fluorescencyjny, fosforyzujący itp. Również technologia nanoszenia sitodruku na tekstylia umożliwia tłoczenie folią.

Jakie są zalety sitodruku na ubraniach?

  • Wydrukowany obraz doskonale przylega do tkaniny, nie spiera się, nie pęka, nie łuszczy się, nie blaknie.
  • Obraz wytrzymuje wielokrotne pranie i utrzymuje się przez lata w doskonałej formie
  • Istnieje możliwość nadruku zdjęcia z efektami: brokat, srebro, złoto, nadruk termiczny, folia.

Do sitodruku na ubraniach używane https://odziez-z-nadrukiem.waw.pl/ są farby wysokiej jakości, co pozwala: uczynić obraz miękkim w dotyku i uzyskać dowolne kolory.  W sitodruku znakomicie sprawdza się druk na ciemnych produktach, dodatkowo technolog może obserwować naprzemienny proces nakładania farb, dzięki czemu może dopasować gęstość nanoszenia tuszu, a co za tym idzie gęstość samego obrazu. Najlepsze rezultaty uzyskuje się, gdy otrzymywany jest przyjemny w dotyku nadruk, na którym wyczuwalna jest faktura tkaniny, a nie ma bardzo gęstej warstwy farby. Aby osiągnąć takie efekty, stosuje się różne metody, a nawet sztuczki.

Sitodruk na ubraniach wygrywa z drukiem cyfrowym przy drukowaniu w dużych ilościach, jest po prostu kilkukrotnie tańszy i szybszy w czasie. Jeśli więc ktoś planuje druk na T-shirtach, bluzach, bandanach, ubraniach dziecięcych w dużych ilościach i interesuje go dobry stosunek jakości do ceny, to sitodruk jest najkorzystniejszym wyborem.

niemiecki

About the author