Darmowe leczenie stomatologiczne

Darmowe leczenie stomatologiczne

Ból zęba, krwawienie z dziąseł, widoczne przebarwienia na zębach są częstymi powodami wizyt w gabinecie stomatologicznym. Panuje nieprawdziwe przekonanie, że leczenie zębów  w zasadzie nie jest refundowane i sporo kosztuje. Rzeczywiście, nie wszystkie procedury stomatologiczne są refundowane, ale jest pewien zakres świadczeń, za które płaci Narodowy Fundusz Zdrowia. Osoby, które płacą składki zdrowotne, mają pełne prawo do skorzystania z darmowych świadczeń w gabinecie stomatologicznym.

Gabinet z kontraktem Narodowego Funduszu Zdrowia

Gabinet stomatologiczny to jeden z najpopularniejszych rodzajów prywatnej działalności medycznej.  W każdym większym mieście jest po kilka prywatnych gabinetów dentystycznych oraz większe kliniki stomatologiczne oferujące najwyższą jakość zabiegów i leczenia wykonywanych na zębach i dziąsłach. Nic dziwnego, że mieszkańcom wydaje się, że nie ma gabinetów dentystycznych mających kontrakty z NFZ i za leczenie stomatologiczne trzeba wydać naprawdę dużo pieniędzy. Stomatolog w ramach kontraktu jest dostępny w niektórych przychodniach rejonowych. Część gabinetów działających jako prywatne ma również podpisane kontrakty z NFZ na leczenie stomatologiczne w ramach podstawowej opieki lekarskiej w tym zakresie i można skorzystać z usług stomatologa i nie płacić z własnej kieszeni za leczenie.

Zbyt mały zakres gwarantowanych świadczeń stomatologicznych

Narodowy Fundusz Zdrowia nie przeznacza zbyt dużych kwot na leczenie stomatologiczne. Gwarantowane świadczenia stomatologiczne, finansowane z NFZ nie zaspokajają wszystkich potrzeb pacjentów, są niewystarczające i często wiążą się z oczekiwaniem w kolejce.  Stomatolodzy i pacjenci  nie są zadowoleni z zakresu gwarantowanego leczenia dentystycznego i wyceny świadczeń. Dlatego pomimo popularności usług stomatologicznych i sporego społecznego zapotrzebowania na dbanie o zęby, lekarzy dentystów, którzy zdecydowali się na podpisanie kontraktu z NFZ, jest niewielu.  Nawet oni mają cały zakres zabiegów i materiałów medycznych dostępnych za pełną odpłatnością.

Usługi stomatologiczne opłacane przez NFZ

Darmowe leczenie stomatologiczneDo stomatologa nie potrzeba skierowania, co jest dobrą wiadomością. Trudno sobie wyobrazić bieganie do przychodni i proszenie lekarza rodzinnego o skierowanie do dentysty,  kiedy dolegliwość bólowa zęba skutecznie utrudnia życie. Pacjent z bólem zęba ma prawo do darmowego leczenia stomatologicznego w dowolnej placówce w kraju. Rejonizacja w służbie zdrowia już dawno odeszła do przeszłości. Raz w roku należy się dorosłej osobie badanie lekarskie i instruktaż, jak prawidłowo dbać o higienę jamy ustnej. Trzy razy w roku przysługuje kontrola zębów w celu sprawdzenia, czy nie pojawił się nowy ubytek. Dwa razy w roku mamy prawo do prześwietlenia zęba. Dzieciom i młodzieży należy się 5 zdjęć RGT zębów w ciągu roku. Na NFZ można usunąć kamień nazębny, ale tylko raz w roku. Osobom ze stwierdzoną paradontozą przysługuje płukanie kieszonki dziąsłowej i podanie leku do niej oraz założenie drucianej ligatury unieruchamiającej  zęby. NFZ refunduje leczenie zmian na błonie śluzowej jamy ustnej oraz kiretaż -wyskrobanie ścian chorej kieszonki przyzębnej. Stomatolog ma obowiązek leczenia próchnicy we wszystkich zębach, ponieważ jest choroba, która może zagrażać zdrowiu i życiu.

Plomby refundowane przez NFZ

Nasz narodowy płatnik za usługi zdrowotne, refunduje nawet plomby stomatologiczne.  Radość pacjentów, którzy sądzą, że za darmo będą mieli piękne, estetycznie wyglądające plomby, jest przedwczesna. Stomatolog nie założy z najnowocześniejszych materiałów w ramach kontraktu, ponieważ Fundusz płaci jedynie za podstawowe plomby starszej generacji, np.: cement oraz amalgamat. Plomba chemoutwardzalna wstawiana jest dorosłym pacjentom tylko w zębach od jedynki do trójki. Osoby niepełnoletnie mogą liczyć na plombę światłoutwardzalną  w zębach siecznych i kłach. Pacjentom z niepełnosprawnościami niezależnie od wieku, przysługują plomby światłoutwardzalne we wszystkich zębach, o ile są do tego  wskazania medyczne.

Protezy opłacane przez Narodowy Fundusz Zdrowia

W ramach składek zdrowotnych stomatolog może założyć pacjentowi protezę z prostymi, doginanymi klamrami dla maksymalnie  ośmiu brakujących zębów w jednym łuku. Wymiana protezy przysługuje raz na pięć lat, a jej naprawa co dwa lata. Ograniczenia czasowe dotyczące protez nie obowiązują jedynie pacjentów, którzy potrzebują protezy z powodu przebytej choroby nowotworowej w obrębie jamy ustnej i twarzoczaszki.

Usuwanie zębów

Narodowy Fundusz Zdrowia nie refunduje zbyt wielu świadczeń z zakresu profilaktyki zdrowia jamy ustnej. Finansuje usuwanie zębów, zaopatrzenie ran w zębodołach oraz zatamowanie krwawienia oraz wycięcie wszelkich guzków i biopsję.

Zakres świadczeń stomatologicznych refundowanych przez Narodowy Fundusz Zdrowia na pewno nie spełnia oczekiwań pacjentów. Społeczeństwo ma wrażenie, że opieka stomatologiczna jest w Polsce zaniedbana. Stomatolog na NFZ ma zbyt małe możliwości leczenia chorób jamy ustnej w ramach kontraktu.

francuski niemiecki hiszpański angielski

About the author