Jak nie zostać oszukanym w warsztacie samochodowym?

Jak nie zostać oszukanym w warsztacie samochodowym?

Jak nie zostać oszukanym w warsztacie samochodowym? Jeżeli znasz się trochę na tym, jak działa twój własny samochód, nie oznacza to, że za każdym razem masz wiedzieć na sto procent, czy dostajesz dobrą ofertę na naprawę. Zatem jak możesz porównać jeden warsztat samochodowy do drugiego i wiedzieć, czy cena jest uczciwa, czy jednak ociera się o klasyczne zdzierstwo praktykowane przez nieuczciwych mechaników? Warto również zastanowić się nad nieco bardziej technicznymi aspektami. Na przykład jak długo powinna trwać naprawa?

Niestety wielu mechaników w warsztatach samochodowych będą naliczać nam o wiele więcej za części do samochodów, niż są faktycznie warte. Jeżeli podejrzane znacznie zawyżą cenę, nie zwlekaj. Przeszukaj portale internetowe, na których znajdziesz oferty z częściami do twojego modelu auta i sprawdź, czy dodatkowo nie obciążają twojego, portfela bazując na niewiedzy klienta. Obciążą Cię również za pracę w szczytowych godzinach. Niektórzy mogą naliczać za dwie godziny napraw, które naprawdę zajmują mniej niż godzinę roboty. Pomimo braku konieczności przedłużania naprawy, niektóre warsztaty samochodowe praktykują przedłużanie swoich prac, gdy widzą, że warsztat oblega zbyt duża liczba klientów. Pozwala im to na naliczenie dodatkowych opłat za przyjęcie auta w nagłym wypadku.

Jak nie zostać oszukanym w warsztacie samochodowym?
Jak nie zostać oszukanym w warsztacie samochodowym?

Dzięki temu doliczają pieniądze za priorytetowe godziny pracy. Aby uniknąć oszustwa, odrób swoją pracę domową i zapoznaj się z cenami i specyfiką robocizny, która dotyczy twojego samochodu, zanim odstawisz go na warsztat. Twoim najlepszym przyjacielem w tym wypadku, dzięki któremu zdobędziesz wiedzę, będzie Google. Wyszukaj niezbędne naprawy i ich opisy techniczne oraz markę, model i rok produkcji, jak i wszystkie indywidualne cechy twojego samochodu. Pamiętaj o tym, że internet to niezmierzona skarbnica wiedzy. Na pewno znajdziesz fora prowadzone przez ludzi, którzy wykonali podobną pracę lub doświadczyli takich napraw. Dowiedz się, jak długo naprawa zwykle zajmuje kompetentnego mechanika. Poszukaj ceny w pobliżu średniej lub mediany zamiast wartości odstających na górze i na dole. To powinno dać ci przyzwoity pomysł na uczciwą cenę.

Gdy znasz już średni poziom czasu i kosztów, zadzwoń do różnych sklepów i poproś o wycenę. Jeśli jest to częsta naprawa, powinni być w stanie dać ci szczegółowe informacje na temat tego, ile to będzie kosztowało i ile potrwa. Niektóre sklepy wystawią dla ciebie szacunek na piśmie.

Zdobądź rekomendację na temat mechanika, do którego się wybierasz.

Szukanie rekomendacji w celu ustalenia namiarów na dobrego mechanika to kluczowy element, gdy chcemy zostawić nasze auto w dobrych rękach. Jeżeli chcesz trafić na uczciwych pracowników w warsztacie samochodowym najpierw, zapytaj najbliższą sieć lokalną. Zapytaj znajomych za pośrednictwem sieci społecznościowych lub po prostu zadzwoń do kolegi, który zna się na autach. Możesz szukać zamkniętych grup na Facebooku. Poproś pasjonatów aut o kilka porad. Możesz nawet zapytać faceta z sąsiedztwa, nie ma to żadnego znaczenia. Najważniejsze jest po prostu zdobycie szczegółowych informacji. Recenzje prawdziwych ludzi, którym ufasz, zawsze będą bardziej przydatne od tych wystawionych przez losowych użytkowników w sieci. W końcu nie zdajemy sobie sprawy z tego, kto siedzi za monitorem i co chodzi mu po głowie. Pamiętajmy jednak o tym, że w miarę możliwości powinniśmy szukać porad u znawców tego tematu.

Najlepsze części samochodowe:

Zapytaj ludzi o ich doświadczenia z różnymi warsztatami samochodowymi w mieście. Czy ludzie czuli, że mogą zaufać mechanikom? Czy naprawy zostały wykonane na czas, czy może przedłużyły się bez słowa wyjaśnienia? Zapytaj, czy mechanicy w danym warsztacie nie próbowali naciągnąć na wymianę dodatkowych części. Czy naprawa sprawiła mechanikom jakieś problemy? Znajomość odpowiedzi na te pytania od osób, którym ufasz, pomoże ci znaleźć niezawodnego i uczciwego mechanika samochodowego.

Sprawdź mechanika na własnej skórze, zlecając mu początkowo jedynie drobne i nieznaczące naprawy. Zobacz, w jaki sposób się z nich wywiązuje.

Mechanik jest jak lekarz w tym sensie, że lepiej go poznać podczas kontroli niż na sali operacyjnej. To bardzo mądra maksyma, której lepiej przestrzegać, gdy nasz samochód będzie wymagał prędkiej naprawy.

Jeżeli znalazłeś już warsztat samochodowy, który zdaje się dobrym wyborem, jednak trudno o rzetelne opinie, co dalej robisz, aby je przetestować? Mechanicy, z którymi zazwyczaj rozmawiamy, mówiła, że powinniśmy zacząć od małej, rutynowej pracy. Pozwoli nam ona wybadać grunt i etykę pracy mechaników w danym warsztacie. Wejdź na wymianę oleju lub rutynową kontrolę pojazdu. Podobnie jak w przypadku twojego zdrowia, lepiej jest budować relacje z lekarzem poprzez regularne kontrole i konserwację. Sprawa zaczyna się komplikować, gdy będziemy musieli poszukać nowej osoby w trakcie konieczności przeprowadzenia poważnej naprawy. Po zakończeniu pracy dokonaj oceny doświadczenia i zastanów się, czy zadowala cię jakość świadczonych usług. Czy uważasz, że możesz zaufać mechanikom i innym pracownikom tego konkretnego warsztatu? Czy próbowali sprzedać ci kilka innych usług, których twój samochód nie potrzebował? Jeśli to pierwsze doświadczenie było pozytywne, zacznij sprawdzać warsztat na tle bardziej poważnych zleceń.

Polecamy:

READYauto serwis samochodowy
Zielonogórska 33
71-084 Szczecin
721 956 919
www.readyauto.pl

About the author