Jak radzić sobie z uszkodzeniami sprzętu Apple'a, a jak im zapobiegać? - poradnik

Jak radzić sobie z uszkodzeniami sprzętu Apple'a, a jak im zapobiegać? – poradnik

Będąc w posiadaniu sprzętu marki Apple z pewnością nastawiamy się na to, że jego dość wysokiej cenie towarzyszyć będzie jakość wykonania, bezawaryjność i trwałość, zarówno pod względem baterii, jak i procesora. Choć rzeczywiście tak jest i te cechy rzeczywiście go odznaczają, nie czynią go sprzętem idealnym – jak każdy inny jest on w stanie ulegać awariom i uszkodzeniom. Niezależnie od tego, czy mamy do czynienia z laptopem, komputerem stacjonarnym, tabletem czy telefonem – usterek związanych z oprogramowaniem jesteśmy w stanie uniknąć, a tych mechanicznych się pozbyć. Czy jednak zawsze musimy w tym celu odwiedzać serwis Apple w Szczecinie lub innym mieście Polski? Jak zapobiegać owym awariom? Te wszystkie kwestie poruszymy w tym wpisie.

Jak zapobiegać awariom sprzętu Apple? – nasze wskazówki

Aby nie musieć odwiedzać serwisu celem dokonania naprawy własnego sprzętu marki Apple, powinniśmy właściwie o niego dbać, by to po prostu nie było konieczne. Jak bowiem udowodniły statystyki, zdecydowana większość napraw związana jest z usterkami spowodowanymi przez użytkownika. Poniżej przedstawiamy proste wskazówki związane z tym, czego unikać, a co praktykować, by do takich usterek po prostu nie dochodziło.

  1. Zabezpieczmy sprzęt szkłem hartowanym i zewnętrzną obudową / etui – podstawą w dbaniu o sprzęt i zapobieganiu jego awariom jest wyposażenie się w akcesoria zwiększające bezpieczeństwo jego przewożenia czy przenoszenia. Dla laptopa może to być specjalna torba, etui czy kabura. Telefon czy tablet możemy (i powinniśmy) obudować szkłem hartowanym i wyposażyć w etui czy stosowną obudowę, która zwiększy pewność naszego chwytu i zapobiegnie ich wypadaniu z naszych rąk.
  2. Dokonujmy regularnej konserwacji – dbanie o stan własnego sprzętu powinno stać się dla nas rutyną dnia codziennego. Dbajmy nie tylko o warstwę wizualną, pozbywając się z zalegającego na naszym Macu kurzu, ale też starajmy się trzymać porządek na dysku lub pamięci zewnętrznej. Pozbywajmy się zbędnych plików, ale też procesów zalegających w pamięci, a niekoniecznie przez nas użytkowanych.
  3. Nie korzystajmy ze sprzętu w miejscach nieprzyjaznych dla niego – nie każdy sprzęt powinniśmy wyciągać wszędzie – nawet jeśli odznacza się on dużą mobilnością. Zaniechajmy więc korzystania z telefonu czy tableta w tramwaju czy autobusie, a z laptopa – w pociągach czy w miejscach, w których przebywa mnóstwo osób. W ten sposób unikniemy uszkodzeń mechanicznych, do których najczęściej dochodzi właśnie tam.
  4. Korzystajmy wyłącznie z oficjalnych akcesoriów – na rynku możemy znaleźć całe mnóstwo urządzeń peryferyjnych i akcesoriów, które rzekomo współpracują ze sprzętem Apple’a, ale nie są oficjalnie przez niego wspierane. Choć wiele spośród nich jest bezpieczna, akcesoria pokroju ładowarek czy zasilaczy powinniśmy wybierać wyłącznie te z oficjalnej dystrybucji. Nie narażamy się tym samym na spadki w wytrzymałości baterii, ale i uszkodzenia w systemie zasilania, które również się zdarzają.

 

Zobacz także:

 

Kiedy odwiedzić serwis Apple Szczecin?

W wielu sytuacjach niemożliwe jest samodzielne przywrócenie stabilności i płynności działania sprzętowi Apple’a, albo też – w zależności od konkretnego przypadku – sprawienie, by ten działał. Wtedy konieczne okazuje się odwiedzenie serwisu Apple’a w Szczecinie i zasięgnięcie porady właśnie w jego obrębie. Powinniśmy to zrobić wtedy, gdy:

  • sprzęt ulegnie uszkodzeniu mechanicznemu – tego typu uszkodzenia zdarzają się przede wszystkim w przypadku urządzeń mobilnych – tabletów, telefonów, laptopów. Uszkodzenia mechaniczne bardzo często oddziałują na sposób ich działania, a ich samodzielne pozbycie się może graniczyć z cudem i być ryzykowne;
  • urządzenie się nie uruchamia – jeżeli nasz sprzęt nie dokonuje rozruchu, niemożliwe jest samodzielne określenie problemu, z jakim się zmaga. Z uwagi na to musimy powierzyć to profesjonalistom;
  • stłucze nam się wyświetlacz – w przypadku zdecydowanej większości urządzeń firmy Apple, wyświetlacz stanowi najważniejszy ich element – jest on jednocześnie, niestety, tym najdroższym. Jako że często jest on zespolony z innymi częściami układu, jego wymianą czy naprawą powinien zająć się serwis.

Wybierając serwis Apple w Szczecinie lub innym polskim mieście powinniśmy zwracać uwagę wyłącznie na te autoryzowane. Tylko one biorą bowiem na siebie odpowiedzialność za wykonywane przez siebie naprawy, będąc gwarantem ich prawidłowego przeprowadzania.

Podsumowanie

Istnieje wiele miast w Polsce, w których odwiedzić możemy serwis Apple – Szczecin, Łódź, Katowice czy Kraków proponują nam usługi na najwyższym poziomie i choć nigdy nie chcemy stawać przed koniecznością sięgania po nie, musimy mieć świadomość tego, że mamy taką możliwość. Faktem jest, że urządzenia tej znanej firmy cechują się niewielką awaryjnością i wysoką kulturą pracy – żadnej z tych cech zresztą nie tracą o ile właściwie o nie dbamy, ale też nie uszkodzimy ich mechanicznie. Stale więc dbajmy o to, by utrzymywać je w dobrym stanie, a serwis Apple w Szczecinie (i nie tylko) będziemy odwiedzać niesamowicie rzadko.

About the author