Jak szukać pracowników z Ukrainy?

Rynek pracy jest aktualnie niezwykle trudny dla Polskich pracodawców. Rąk do pracy brakuje niemal w każdej branży, a to często powoduje poważne braki kadrowe, które niekiedy powodują nawet przestoje w pracy firmy. Chcąc uniknąć problemów z kadrami, warto zainteresować się pracownikami z Ukrainy, których w Polsce nie brakuje, a ponadto wielu Ukraińców chciałoby przyjechać pierwszy raz w celu podjęcia pracy. 

Ostatnie kilka lat sprawiło, że na rynku pracy w Polsce doszło do szeregu poważnych zmian. Jest to spowodowane wieloma czynnikami, takimi jak sytuacja geopolityczna, a także sytuacja gospodarcza. Wielu młodych ludzi wyjechało na zachód w poszukiwaniu pracy, a przez to nawet duże ośrodki miejskie w Polsce się wyludniły. Niestety biorąc pod uwagę strukturę demograficzną, z Polski wyjechało pokolenie, które w normalnych warunkach zostałoby na miejscu i podjęło pracę w lokalnych firmach. Taka sytuacja sprawiła, że aktualnie nie ma zastępowalności pokoleń, co sprawia, że wiele firm zatrudnia pracowników z Ukrainy https://apsprofitpolska.pl/pl/pl/pracownicy-budowlani-ze-wschodu-z-ukrainy-i-gruzji/, gdyż jest to jedyne rozwiązanie. Często uciekają się do tego nawet firmy, które muszą w tym celu specjalnie ściągać pracowników z samej Ukrainy, gdyż w Polsce trudno jest znaleźć osoby chętne do podjęcia określonej działalności. Szacuje się, że w Polsce brakuje od kilkuset tysięcy do nawet ponad miliona pracowników w różnych branżach. Wakaty odnotowuje się na niemal wszystkich stanowiskach. Zarówno jeśli chodzi o miejsca pracy, które nie wymagają kwalifikacji, jak i o miejsca pracy, które wymagają obsadzenia na nich specjalistów. Najbardziej braki kadrowe odczuwa branża transportowa i budowlana. Brak kierowców i budowlańców nie jest jednak jedynym problemem, gdyż handel i sektor usług również nie jest w stanie zapełnić wszystkich wakatów.

Sytuacja jest o tyle trudna, że do pracy brakuje nawet wysoko wykwalifikowanych specjalistów, takich jak lekarzy, inżynierów lub pracowników branży IT. Firmy pomimo zachęcania coraz lepszymi zarobkami, a także dodatkowymi przywilejami, nie są w stanie zapewnić sobie stałego przypływu odpowiednich kadr.

Jak szukać pracowników z Ukrainy?

Pracodawcy, którzy myślą nad zatrudnieniem pracowników z Ukrainy mają przed sobą dylemat, jak ich znaleźć. Często takie osoby nie posługują się biegle językiem polskim, jednak dla wielu pracodawców nie jest to problemem, o ile przejdą już proces rekrutacji. Sam fakt, że istnieją ograniczenia językowe, sprawia że pracodawcy muszą się do nich nieco dostosować. Bardzo popularnym sposobem na szukanie pracowników są ogłoszenia na portalach internetowych. Jeśli ktoś celuje w pracowników z Ukrainy warto, aby takie ogłoszenia zamieszczać zarówno w języku polskim, jak i ukraińskim. Ułatwi to Ukraińcom namierzenie określonego miejsca pracy i przynajmniej mailową komunikację, o ile nie można się dogadać telefonicznie. Chcąc zamieścić takie ogłoszenie, wcale nie trzeba znać ukraińskiego. Wystarczy skorzystać z translatora językowego, gdyż przeważnie wystarczy to, aby przekazać sedno ogłoszenia. W przypadku rekrutacji na poważne stanowiska warto jednak zatrudnić do tego tłumacza. Przetłumaczenie kilkunastu linijek tekstu nie będzie kosztowało wiele, a z pewnością zwiększy szanse na to, że w rekrutacji weźmie udział więcej osób. Ma to duże znaczenie zwłaszcza w branży budowlanej, w której w ostatnich latach zatrudnienie znalazło bardzo wielu Ukraińców.

Pracownicy z Ukrainy a agencje pracy

Innym sposobem na znalezienie pracowników z Ukrainy jest skorzystanie z profesjonalnych agencji pracy tak jak tej https://apsprofit.pl/dla-pracodawcy/pracownicy-z-ukrainy/. Wiele z takich firm wyspecjalizowało się w poszukiwaniu Ukraińców, którzy chcą znaleźć zatrudnienie w Polsce. Zaletą takiego rozwiązania na pewno jest wygoda, gdyż większość kwestii organizacyjnych i logistycznych jest od razu załatwiona przez firmę zewnętrzną. Przez ostatnie lata agencje pracy wyrobiły sobie metody na ściąganie pracowników prosto z Ukrainy i znajdowanie im zatrudnienia bezpośrednio u konkretnych pracodawców, co skutkuje tym, że często posiadają odpowiednie kontakty i potrafią szybko znaleźć kandydatów na konkretne stanowisko. Jeśli ktoś ma odpowiednio dużo chęci lub po prostu ma taką konieczność, może sam poszukać swoich sił na ukraińskich portalach ogłoszeniowych, których jest bardzo wiele. Można tam samodzielnie umieszczać ogłoszenia dotyczące pracy w Polsce na konkretnym stanowisku. Trzeba jednak pamiętać o barierze językowej, którą niewątpliwie będzie trzeba pokonać. Warto jednak zauważyć, że wielu Ukraińców dość dobrze komunikuje się po polsku, do tego stopnia, że dogadanie się nie stanowi większego problemu. Biorąc pod uwagę, że pracownicy z Ukrainy często są zatrudniani również w krajach zachodnich, warto dodawać ogłoszenia na międzynarodowych portalach, gdyż można w ten sposób znaleźć pracowników z Niemiec lub innych krajów Unii Europejskiej. Rynek pracy jest bardzo dynamiczny, więc wielu Ukraińców może chcieć wrócić z zachodu do regionu, z którego dojechanie w rodzinne strony trwa zaledwie kilka godzin. Stwarza to pewną furtkę dla polskich pracodawców.

 

 

 

About the author