Jak ustawić łóżko względem kierunków świata?

Jak ustawić łóżko względem kierunków świata?

We wschodniej praktyce feng shui ustawienie łóżka ma szczególne znaczenie, działania tego typu mają na celu osiągnięcie harmonii wnętrza pomieszczeń i środowiska naturalnego. Nie wszystkich przekonują te zasady, ale niewątpliwie magnetyzm Ziemi jest faktem i w jakiś sposób na pewno wpływa na nasze funkcjonowanie. Poprzez właściwe ustawienie mebli, dobranie kolorów i stosowanie pewnych zasad możemy pogorszyć lub poprawić swobodny przepływ energii. W sypialni spędzamy około 1/3 naszego życia, dlatego warto zadbać, aby ta przestrzeń sprzyjała naszej regeneracji i odpowiedniej jakości snu.

Ustawienie łóżka w sypialni

Ramy łóżka zgodnie z zasadami feng shui powinny być drewniane, a nie metalowe, łózko wykonane z naturalnych materiałów lepiej z nami rezonuje. Metalowe elementy natomiast mogą w pewnym stopniu zakłócać naturalne pole magnetyczne Ziemi i prowadzić do bezsenności. Nie zalecane są także rozkładane sofy i kanapy, ponieważ wprowadzają atmosferę tymczasowości, pośpiechu i braku stabilizacji. Dobre kolory pościeli według feng shui to kolory skóry takie jak beżowy, brzoskwiniowy, biały i karmelowy. Rozmiar łóżka dla każdego człowieka powinien wynosić przynajmniej 90 cm szerokości, a długość powinna być o 30 cm większa niż wzrost. Na jakość naszego snu ma także wpływ zastosowanie odpowiedniego materaca, w zależności od indywidualnych preferencji może on być twardy, średnio twardy albo miękki.

Łóżko powinno być ustawione w taki sposób, aby po wejściu do sypialni było widoczne, najlepiej w przekątnym rogu pokoju. Za wezgłowiem powinna się znajdować pełna ściana, nie powinno stawiać się łóżka, w którym głowa znajduje się przy ścianie z oknem. Ważne jest także, aby dostęp do łózka znajdował się z trzech stron. Na jego przedłużeniu nie powinny stać żadne masywne meble jak ciężkie szafy i komody. W sypialni o małych rozmiarach warto zrezygnować z niepotrzebnych mebli, aby zapewnić nawet minimalne dojście do łóżka z obydwu stron. Najwięcej wolnego miejsca powinno znajdować się przed łóżkiem, należy też zrezygnować z pojemników i szuflad znajdujących się pod łóżkiem, chodzi o to, aby w sypialni było jak najmniej zbędnych przedmiotów. Nie powinniśmy także ustawiać łóżka na ścianie, za którą znajduje się łazienka bądź toaleta, ponieważ bliskość wody według fen shui nie wpływa dobrze na jakość snu.

Ustawienie łóżka w stosunku do kierunków stron świata

Według chińskiej filozofii sypialnia powinna znajdować się w południowo-zachodniej części domu, takie usytuowanie sprzyja więzi między partnerami. Łóżko powinno być usytuowane w taki sposób, aby nogi były skierowane na południe, a głowa na północ. Głowa skierowana w kierunku północnym ma bezpośredni związek z występowaniem pola magnetycznego ziemi. Biegun południowy to ładunek dodatni, a biegun północny odwrotnie ładunek ujemny. Głowa człowieka posiada ładunek dodatni, a nogi to ładunek ujemny. Według podstawowych praw fizyki ładunki takie same mają tendencje do przyciągania, a przeciwstawne do odpychania. Łóżko powinno być ustawione w taki sposób, aby nasze ciało miało możliwość naładowania się pozytywną energią, w podobny sposób, jak ładowane są baterie. Odpowiednie ustawienie współgra z naszym ciałem, zapewniając swobodny przepływ energii poprzez przyciąganie się punktów o przeciwstawnym ładunku magnetycznym.

Z sypialni należy też usunąć wszystkie urządzenia emitujące promieniowanie elektromagnetyczne, ponieważ nawet po wyłączeniu jeszcze długo oddziałują i nie pozwalają zasnąć. Światło powinno być przytłumione, nie powinno być także miejsca wokół łózka na zdjęcia przodków i bliskich, ponieważ wywołują one atmosferę, jakby ktoś nas obserwował. Ważnym elementem jest wezgłowie, które jest oparciem dla głowy podczas snu, powinno być wykonane z naturalnych surowców, np. z drewna obszytego bawełną albo jedwabiem.

Inne ważne elementy podczas ustawiania łózka w sypialni

Urządzając sypialnię, należy kierować się jedynie własną wygodą i wyczuciem. Spanie w sąsiedztwie okna może zapewnić dostęp świeżego powietrza w nocy, ale może być także źródłem przeciągów. Łóżko powinno być ustawione w taki sposób, aby zwracało na siebie uwagę i równocześnie, żeby było trochę schowane.

Zazwyczaj jeśli jest wystarczająco dużo miejsca, po obu stronach łóżka można ustawić szafki nocne, które są dobrym miejscem do przechowywania drobiazgów, książek i lekarstw, potrzebnych nam zawsze rano albo wieczorem. Można na nich ustawić lampkę nocną, budzik lub małe kwiaty doniczkowe. W pomieszczeniach, gdzie jest więcej przestrzeni, można ustawić toaletkę z lustrem, albo samo lustro. Dobrym rozwiązaniem jest umieszczenie w nogach łóżka otomany albo małej skrzyni, na której można usiąść, będzie wtedy miejsce na schowek oraz miejsca do podparcia przy zakładaniu różnych części garderoby.

Istotnym elementem jest także odpowiednia wentylacja w sypialni, przy bardzo szczelnych oknach stosuje się specjalne nawiewniki zapewniające dopływ świeżego powietrza i bez straty ciepła. Optymalna temperatura do snu wynosi około 20 stopni C, przed snem sypialnia powinna być koniecznie przewietrzona.

About the author