Jak zrobić kute ogrodzenie

Jak zrobić kute ogrodzenie

Ogrodzenie z kutego żelaza jest dość drogie, ale żaden inny rodzaj ogrodzenia nie porównuje się z nim w elegancji i szlachetności. Ogrodzenie tego typu można wykonać na różne sposoby:

 1. Tłoczenie. Najszybsza, najprostsza i niedroga opcja. Takie ogrodzenie będzie całkiem odpowiednie dla działki. Części tłoczone imitują ręczne kucie, tylko specjalista potrafi zauważyć różnicę
 2. Kucie ręczne. Ogrodzenie z prawdziwych kutych części jest najdroższym rodzajem ogrodzenia, ale nie można znaleźć najlepszej opcji dla elitarnej rezydencji. Części są zamawiane w kuźni i ich produkcja zajmuje dużo czasu. Jak każdy ręcznie robiony przedmiot, kute ogrodzenie jest prawdziwą ekskluzywnością.

 

Jak zrobić kute ogrodzenie swoimi rękami?

W razie potrzeby można wykonać ogrodzenie samodzielnie. Aby to zrobić, mistrz będzie potrzebował entuzjazmu, cierpliwości i następujących narzędzi:

 • Jak zrobić kute ogrodzenieSzlifierka z tarczą do cięcia metalu.
 • Urządzenie do spiralnego skręcania detali metalowych w kierunku wzdłużnym lub poprzecznym (twister).
 • Sprężarka z podłączonym do niej pistoletem natryskowym.
 • Kleszcze.
 • Spawarka elektryczna.
 • Narzędzia ślusarskie: młotek, pilnik i inne.
 • Taśma miernicza.
 • Dłuto lub świder.
 • Poziomica.
 • Pion.
 • Długi przewód do znakowania.

Etapy pracy

Podczas wykonywania ogrodzenia z kutego żelaza, operacje są wykonywane w następującej kolejności:

 1. Teren dla ogrodzenia musi być dokładnie zmierzony.
 2. Zgodnie z wynikami pomiarów na papierze rysowane są kontury ogrodzenia. Zaznaczamy na rysunku położenie bramy i furtki metalowej http://pro-line.pl/index.php?page=ploty&type=s_furtki&nrbazy=0&kreacja=galeria oraz wszystkich filarów nośnych. Te ostatnie powinny być rozmieszczone w miarę możliwości równomiernie w odstępach około 2 m. Furtka jest wykonana z szerokości od 800 mm do 1 m, szerokość bramy jest wybierana odpowiednio do wymiarów gabarytowych własnych pojazdów.
 3. Teraz można rozpocząć opracowywanie szkiców sekcji ogrodzenia, furtki i metalowej bramy wjazdowej http://pro-line.pl/ własnymi rękami. Jako podstawę najlepiej rozważyć kilka próbek — już zainstalowane ogrodzenia w sąsiedztwie lub zdjęcia znalezione w Internecie i katalogach. Przy opracowywaniu szkiców należy uwzględnić możliwości dostępnego sprzętu w arsenale, jak również dostępność niezbędnych materiałów i części od dostawców
 4. Na podstawie gotowych szkiców należy stworzyć specyfikację — listę wszystkich elementów zawartych w projekcie sekcji ogrodzenia, elementów do kutych bram http://pro-line.pl/index.php?page=ploty&type=s_przesuwne&nrbazy=0&kreacja=galeria i furtek. Materiały i akcesoria są kupowane zgodnie ze specyfikacją. Aby ułatwić sobie pracę podczas zginania przedmiotów obrabianych, należy kupić średniej grubości walcowania. Często dostawcy oferują metalowe kule, mogą one ozdobić niektóre loki.

Wykonanie sekcji, furtek i bram

 1. Twister (skręcarka) musi być prawidłowo wyregulowany. Do tej operacji należy podejść z jak największą dokładnością — naprawienie błędów nie jest możliwe.
 2. Konieczne jest przecięcie prefabrykatów za pomocą szlifierki na odcinki o pożądanej długości.
 3. Przed skręceniem loków należy zrobić znaki na obrabianych prefabrykatach, mierząc taką samą długość dla każdego z nich. Znaki te będą swego rodzaju punktem odniesienia — gdy tylko instalacja “dotrze” do tego znaku, proces gięcia będzie musiał się zatrzymać. Dzięki temu wszystkie loki będą takie same. Mistrz powinien wziąć pod uwagę, że przekrój prostych prętów skręconych za pomocą twistera w kierunku poprzecznym względem ich osi zostanie powiększony. Z tego powodu, odkuwki przygotowane wcześniej do dekoracji tych części mogą nie pasować do średnicy. Prawidłowym rozwiązaniem jest najpierw skręcenie prętów, a następnie zakup odkuwek po dokładnym określeniu ich średnicy.
 4. Wzory każdej sekcji są zamocowane na spawanej ramie, która jest wykonana z profilu stalowego. Montaż sekcji i spawanie wszystkich jej elementów odbywa się na poziomej platformie. Ramka powinna przedstawiać regularny prostokąt. Aby kontrolować geometrię, należy sprawdzić długość przekątnych. Ich wartość musi być równa.
 5. W podobny sposób wykonane są bramy i furtki.
 6. Gotowe konstrukcje są oczyszczane z zendry za pomocą metalowej szczotki, następnie spawy są obrabiane za pomocą tarczy ściernej przymocowanej do szlifierki.

Istnieje ogromna ilość materiałów, z których można stworzyć ogrodzenie. Jeśli nie poradzimy sobie z kutym ogrodzeniem, możemy zrobić ogrodzenie z euro-płotu. Łatwość montażu jest jedną z zalet takiej konstrukcji.

Rozmieszczenie podstawy

Sekcje ogrodzenia można zamocować na słupach nośnych lub wykonać monolit w solidnej podstawie z betonu, kamienia lub cegły o wysokości do pół metra.

Montaż słupów

 1. W miejscu montażu każdego słupa podporowego należy wykopać zagłębienie pod fundament słupa. Wymiary wgłębienia w planie – 500 × 500 mm, głębokość – 700 mm. Można je również wykonać jako okrągłe za pomocą wiertarki ręcznej lub elektrycznej.
 2. Na dnie każdego dołu należy zbudować poduszkę z pokruszonego kamienia i piasku. Należy ją odpowiednio zagęścić.
 3. Wzdłuż ścian wnęki należy ułożyć materiał hydroizolacyjny (wystarczy zwykła folia polietylenowa), który nie pozwoli na wchłanianie wilgoci z gruntu przez betonowy fundament.
 4. Należy ustawić słup fundamentowy w wykopie, skorygować jego położenie klinami, kontrolując pionowość montażu za pomocą poziomicy.
  Do wykopu należy wsypać mieszankę betonową składającą się z jednej części cementu i trzech części mieszanki piaskowo-żwirowej z dodatkiem wody.

 

 • Betonowy fundament pozostawia się na tydzień do “dojrzewania”, a dopiero potem przystępuje się do montażu sekcji, furtek i bram.

 

Montaż ogrodzenia

Sekcje ogrodzenia są przymocowane do podstawy lub przyspawane do słupków nośnych. Aby zainstalować bramę i furtkę, zawiasy są przyspawane do elementów nośnych. Po zainstalowaniu wszystkich komponentów wykonuje się czyszczenie i odtłuszczanie spoin, a wszystkie elementy metalowe są pokrywane podkładem i malowane farbą nawierzchniową do metalu.

About the author