Pościel bawełniana, czyli wszystko, co musisz o niej wiedzieć

Bawełna to materiał, który był znany i wykorzystywany już w dwunastym wieku przed naszą erą. Pomimo że korzystali z niej już Egipcjanie, to do dzisiaj wciąż stosuje się ją w wielu przemysłach, takich jak między innymi przemysł tekstylny. Co ciekawe, to właśnie z bawełny tworzy się także opatrunki, a nawet filtry do kawy oraz pościel. Nie powinno to jednak nikogo dziwić, bowiem posiada szereg cennych właściwości i zalet. 

Rodzaje pościeli bawełnianej

Pościel bawełniana w istocie jest dostępna w kilku rodzajach. Wśród najpopularniejszych z nich wymienia się między innymi:

  • pościel flanelową;
  • pościel satynową;
  • pościel z kory bawełnianej.

 Pierwszy rodzaj charakteryzuje się przede wszystkim lekkością i przewiewnością. Jednocześnie pościel flanelowa jest bardzo ciepła, w związku z czym doskonale nadaje się na zimę. Posiada ona charakterystyczną okrywą włókienną. Oznacza to, że jej wierzch jest puszysty i miły w dotyku. Pościel satynowa z kolei wyróżnia się gładkim, aksamitnym oraz lekko lśniącym materiałem. Co więcej, jest to rodzaj pościeli, który prezentuje się bardzo dobrze. Najlepiej jednak stosować ją w okresie letnim, bowiem jest to materiał raczej chłodny. Pościel z kory bawełnianej z kolei posiada karbowaną powierzchnię. Dzięki niej, nie wymaga ona prasowania i zawsze świetnie wygląda w sypialni. Co więcej, jest także wytrzymała. 

Nie da się ukryć, że pościel bawełniana to wybór niemal idealny, bez względu na porę roku czy też wystrój sypialni. Można ją między innymi prać w wysokiej temperaturze, a na jej powierzchni w żadnym wypadku nie gromadzą się mikroorganizmy, które mogą niekorzystnie wpłynąć na zdrowie. 

Zalety pościeli bawełnianych 

Pościel bawełniana posiada niezwykle dużo zalet. Przede wszystkim jest to rodzaj pościeli, która każdorazowo gwarantuje najwyższy komfort użytkowania. Oprócz tego, materiał ten perfekcyjnie nadaje się dla alergików oraz dla niemowląt. Co więcej, doskonale izoluje ciepło, jednocześnie zapewniając przewiewność. 

Nie można również zapominać o tym, że pościel bawełniana nie straci na swojej wartości nawet po wielu praniach. Jest bowiem odporna na rozciąganie, przetarcia oraz prasowanie. Pościel, która posiada nadruki, gwarantuje ich wytrzymałość i żywe kolory przez długie lata. Można również śmiało stwierdzić, że pościel tego typu charakteryzuje się schludnym wyglądem i najwyższą jakością wykonania.

Pościel bawełnianą bardzo łatwo jest utrzymać w czystości. Charakteryzuje się użytecznością i dużą funkcjonalnością, w związku z czym bardzo często można je spotkać na przykład w szpitalach lub innych miejscach, w których zwraca się szczególną uwagę na higienę. Ich bardzo dużą wadą jest również higroskopijność. Oznacza to, że pościel z łatwością wchłania wilgoć, co w szczególności jest ważne w okresie letnim, w trakcie choroby i tym podobne. W szczególności pościel bawełniana jest polecana małym dzieciom. Nie powoduje ona bowiem żadnych uczuleń i jest przeznaczona do kontaktu ze skórą wrażliwą. Idealnie więc nadaje się dla osób o skłonnościach do alergii oraz o skórze wrażliwej i podatnej na wszelkie podrażnienia.

Ponadto, nie da się również ukryć, że pościel bawełniana występuje w wielu, bardzo rozmaitych wzorach. Półki sklepowe niemal uginają się od różnych wymiarów i rozmaitych kolorów. Dzięki temu, pościel idealnie sprawdza się w sypialniach nowoczesnych, modernistycznych, a nawet pomieszczeniach tradycyjnych i klasycznych. Można je spotkać także w hotelach o podwyższonym standardzie. Oprócz tego, pościel jest dostępna w różnym zakresie cenowym. Można ją zakupić w cenie już zaledwie od kilkunastu złotych za komplet. Warto jednak mieć na uwadze, że im wyższa cena, tym zazwyczaj lepsza wytrzymałość pościeli oraz wyższa jej jakość. 

Sprawdź koniecznie:

Wady pościeli bawełnianej

Obiektywnie rzecz ujmując, pościel bawełniana posiada wiele zalet, ale jednocześnie ma również kilka wad. Po pierwsze, pościel bawełniana nie jest – potocznie rzecz ujmując – bezobsługowa. W praniu może zdarzyć się, że się obkurczy. Prześcieradła z bawełny często wymagają prasowania, a niejednokrotnie również i spryskania wodą i rozciągania przed prasowaniem. Pościel nie jest także śliska, co dla wielu może być sporą przeszkodą.

Reasumując, zakup pościeli bawełnianej z całą pewnością jest dobrym wyborem. Jest to rodzaj pościeli, która sprawdzi się w każdej sytuacji, czego nie można powiedzieć o innych rodzajach tego typu produktów. Często nie charakteryzują się one dużą chłonnością czy wytrzymałością, w przeciwieństwie do bawełny właśnie. Pościel bawełniana doskonale znosi tradycyjne pranie, nie traci swoich właściwości, jest zawsze miła w dotyku, a przede wszystkim – dostępna dla każdego ze względu na atrakcyjność cen, wrażliwość w kontakcie ze skórą dzieci, a także osób z ciałem skłonnym do alergii oraz możliwość wyboru rozmaitych wzorów, bądź też wielu kolorów. Nie da się jej zatem nie dopasować do swojego gustu czy wnętrza własnej sypialni, któremu nada charakteru i indywidualnego stylu. Warto na nią postawić w wielu sytuacjach.

About the author