Szkolenie na barmana krok po kroku

Szkolenie na barmana krok po kroku

Szkolenie na barmana krok po kroku: Barman to doskonały zawód dla ludzi, którzy są komunikatywni, lubią rozmawiać, chcą poznawać nowe smaki i są otwarci na wyzwania. Aby działać w branży gastronomicznej trzeba przejść szkolenie barmańskie które jest pierwszym krokiem w kierunku nauki łączenia alkoholi które oczarują swoim smakiem gości lokalu. Dobry barman zna niezbędne techniki sprzedaży oraz zarządzania, ponieważ posiadana wiedza wpływa na uzyskiwane zarobki.

Szkolenie barmańskie krok po kroku

Jeżeli pojawił się pomysł pracy jako barman, pierwszym krokiem w jego realizacji jest odbycie szkolenia barmańskiego. W czasie kursu uczestnik poznaje zagadnienia związane z tworzeniem drinków i koktajli, zapoznaje się z ergonomią pracy za barem i sposobem przygotowania swojego stanowiska pracy. Przyszły barman zostaje zapoznany ze sprzętem barmańskim, rodzajami szkła barowego i metodami przygotowania oraz serwowania koktajli takich jak: muddle, build, blend, shake, throw, stir.  Zakończenie szkolenia barmańskiego wiąże się z uzyskaniem certyfikatu, który potwierdza ukończenie kursu, na który składała się praktyka (80%) i teoria (20%).

Czego można nauczyć się podczas szkolenia barmańskiego?

Podczas szkolenia barmańskiego przedstawiona zostanie historia drinka i koktajlu, pokazane zostaną alkohole bazowe oraz różne dodatki do koktajli. Każdy uczestnik zostaje zaznajomiony z miksowaniem drinków, łączeniem smaków, czyli budową koktajli. Aby prawidłowo wykonywać takie napoje alkoholowe trzeba poznać ich podział a następnie degustować.

Podczas praktycznej nauki technik barmańskich profesjonalny barman pokaże sposób miksowania koktajli na bazie takich alkoholi jak: whisky, rum, wódka, gin, tequila, likiery. Odbędzie się także miksowanie koktajli na bazie wina musującego. Podczas szkolenia barmańskiego uczestnicy nauczą się robienia koktajli wykorzystując świeże owoce i stosując metodę Muddle. Aby każdy napój alkoholowy zachęcał do zakupu musi zostać odpowiednio udekorowany, nauka takiej techniki jest niezbędna.    

Jakie napoje przygotowuje barman:    

  • Szoty warstwowe.
  • Bazy koktajlowe do koktajli bezalkoholowych.
  • Syropy własne do infuzji alkoholowych i koktajli.
  • Płonący likier sambuca.

Podczas szkolenia barmańskiego można dowiedzieć się w jaki sposób wykorzystać produkty własnej roboty do przygotowania koktajli. Ponadto przyszły barman zostanie zapoznany ze sztuką Flair, czyli sztuką obsługi gości przy barze. Na czym to polega? To przyrządzanie koktajli w połączeniu z ciekawymi ewolucjami używając do tego takich produktów barmańskich jak: szklanki, rurki, butelki, shakery, serwetki.

Jakie obowiązki należą do barmana?

  • Poznanie całej karty drinków i koktajli.
  • Przestrzeganie obranych przez lokal gastronomiczny standardów, na podstawie których należy przygotować i podać napoje alkoholowe.
  • Dbanie o satysfakcję gości lokalu.
  • Przestrzeganie czystości za barem.
  • Prawidłowe stosowanie technik sprzedaży.

Szkolenie barmańskie nauczy prawidłowego łączenia alkoholi które będą smakowały gościom i zachęcą do ponownego odwiedzenia lokalu. Stałe dokształcanie się jest kluczem do zaistnienia i pozostania na długo na rynku gastronomicznym.

Dlaczego warto ukończyć szkolenie barmańskie?

Dla początkujących barmanów kurs wprowadzi w tajniki pracy za barem, przekaże najważniejsze informacje oraz umiejętności praktyczne. Nie trzeba przeznaczać dużej ilości czasu na zdobycie wiedzy zawodowej do wykonywania zawodu barmana. Podczas szkolenia można przyswoić sporą ilość wiedzy naprawdę w krótkim czasie, poznać najważniejsze trunki, ich smaki i techniki ich mieszania. Osoba pracująca za barem musi znać techniki sprzedaży, ponieważ stale pracuje z klientem. Uczestnik poznaje takie elementem sprzedaży jak sprzedaż wiązana, jeżeli gość zamówi na przykład kawę, profesjonalny barman może zaproponować koktajl bezalkoholowy, napój lub ciasto. Natomiast sprzedaż progresywna będzie miała miejsce wtedy, gdy gość zamówi whisky a barman zaproponuje produkt z wyższej półki. Gość będzie zadowolony a lokal uzyska większe obroty.

Posiadając certyfikat ukończenia szkolenia barmańskiego zwiększa się swoje szanse na znalezienie dobrze płatnej pracy. Zostanie profesjonalnym barmanem przyniesie odpowiednie profity, szacunek pracodawcy i gości lokalu. Po jego zakończeniu na pewno miksowanie koktajli będzie łatwiejsze i przyniesie wiele przyjemności. Wszyscy uznani na rynku barmani również ukończyli takie kursy. Zajęcia to również degustacja i ocena przyrządzonych kompozycji. Kursanci bazują na wysokiej jakości alkoholu oraz dodatkach, dzięki czemu uczą się od podstaw przygotowywania doskonałych trunków. Jednym z elementów szkolenia barmańskiego jest wpojenie uczestnikom dbałości o każdy szczegół, ponieważ sukces ich pracy zbudowany jest z różnych czynników.

Czy można czerpać radość z pracy za barem?

Pracując jako barman można również dobrze się bawić, ponieważ stale poznaje się nowych ludzi. Również podczas kursu panuje przyjemna atmosfera, uczestnicy świetnie spędzają czas, dlatego uzyskana wiedza barmańska pozostaje na lata. Po ukończeniu szkolenia barmańskiego uczestnik będzie potrafił doradzić gościom przy wyborze, dzięki czemu będą oni przekonani, że dokonali właściwego wyboru. Barman będzie znał kolejność przygotowywania napojów, najpierw napoje zimne, następnie drinki i dopiero napoje gorące. Dobrze przygotowany barman wie, że należy być w stałym kontakcie wzrokowym z gościem lokalu, aby jak najszybciej przyjąć następne zamówienie i poświęcić mu jak najwięcej czasu. O czym trzeba pamiętać? Gość pierwszy raz przychodzi do restauracji lub baru, ale drugi raz już do konkretnego barmana. Tego jako to osiągnąć, można nauczyć się podczas szkolenia barmańskiego. 

About the author