Jednym z podstawowych i najważniejszych urządzeń wyjścia w komputerach jest monitor. Jego zadaniem jest wizualizacja na ekranie efektów działania uruchomionego i obsługiwanego oprogramowania. Początkowo podczas pracy z komputerem wykorzystywano monitory kineskopowe CRT. Obecnie największą popularnością cieszą się urządzenia oparte na technologii LED. W sprzedaży coraz częściej pojawiają się także monitory OLED.
Wielkość oraz rodzaj zastosowanej matrycy
Na pierwszy rzut oka większość monitorów dostępnych w sklepach wygląda podobnie. Podstawowe różnice, jakie można dostrzec gołym okiem to wielkość, a także proporcje ekranu. Osoby szukające uniwersalnego sprzętu do biura oraz do podstawowych zastosowań domowych powinny zdecydować się na model 24-calowy. Większe monitory o przekątnej ekranu wynoszącej 27 cali lub 32 cale są najczęściej wykorzystywane przez graczy lub grafików komputerowych. Jeśli chodzi o proporcje ekranu, najchętniej wybierane przez klientów są urządzenia o proporcjach 16:9. W sprzedaży znaleźć można także urządzenia wyświetlające obraz w formacie 16:10 lub 21:9.
Podczas wyboru monitora, należy zwrócić szczególną uwagę na rodzaj zastosowanej matrycy. W tańszych modelach producenci najczęściej umieszczają matryce TN, które zapewniają przeciętną jakość obrazu oraz wąskie kąty widzenia. Ich największą zaletą poza niską ceną jest szybki czas reakcji oraz wysoka częstotliwość odświeżania. Tego rodzaju monitory są często wybierane przez graczy, którym zależy głównie na płynności i dynamice. Osoby, które wykorzystują komputer do oglądania filmów lub obrabiania zdjęć i grafik, powinny rozważyć zakup sprzętu wyposażonego w matrycę IPS, która doskonale odwzorowuje wszystkie kolory z wyjątkiem czerni, a także zapewnia szerokie kąty widzenia. W sprzedaży dostępne są również monitory z matrycami MVA i PVA. Tego rodzaju produkty stanowią kompromisowe rozwiązanie pomiędzy urządzeniami TN i IPS. Wyróżniają się wysoką jakością, świetnym kontrastem, a także dobrym czasem reakcji i szerokimi kątami widzenia.
Rozdzielczość ekranu, częstotliwość odświeżania i czas reakcji
Jednym z najważniejszych parametrów, jakie należy brać pod uwagę podczas wyboru monitora, jest rozdzielczość ekranu. Pojęcie rozdzielczości oznacza ilość pikseli (pojedynczych punktów) wyświetlanych na monitorze w pionie oraz poziomie. Do wygenerowania obrazu w jakości HD 720p potrzebny jest sprzęt, którego rozdzielczość wynosi 1280×720. Obecnie za standardowe uważa się monitory o rozdzielczości 1920×1080 zdolne do wyświetlania obrazu w formacie HD 1080p. W ostatnim czasie rosnącą popularnością cieszą się urządzenia 4K. Tego rodzaju modele wykorzystywane są przede wszystkim przez profesjonalnych grafików, graczy oraz montażystów filmowych. Rozdzielczość ekranu w monitorach 4K o proporcjach 16:9 wynosi 4096×2304. Zdaniem specjalistów dynamiczny rozwój technologii sprawia, że w najbliższych latach można oczekiwać monitorów 5K, 8K, a nawet 16K.
Innym istotnym parametrem określającym jakość monitorów jest częstotliwość odświeżania obrazu, czyli ilość klatek wyświetlanych w czasie jednej sekundy. W urządzeniach wykorzystywanych w domu, wystarczająca będzie częstotliwość odświeżania obrazu na poziomie od 60 do 75 Hz. Korzystanie z produktów o częstotliwości wynoszącej 50 Hz lub mniej, może wywoływać bóle głowy lub inne nieprzyjemne dolegliwości. Dla graczy szukających najwyższej jakości sprzętu producenci oferują monitory pracujące z częstotliwością 144 Hz lub 244 Hz. Aby wyświetlany obraz był płynny i pozbawiony smużenia, niezbędny jest zakup monitora, w którym czas reakcji plamki wynosi 0,4 lub 0,5 ms. Urządzenia o niższym czasie reakcji przeznaczone są raczej do zastosowań biurowych.
Inne istotne funkcje
Wybierając monitor do domu czy biura, warto zwrócić uwagę na ergonomię, jaką zapewnia. Wysokiej jakości produkty wyposażone są w praktyczne systemy regulacji pozwalające na modyfikację wysokości oraz kąta nachylenia ekranu. Ciekawym rozwiązaniem jest funkcja pivot, dzięki której użytkownik może obrócić ekran monitora o 90 stopni. Takie ustawienie znakomicie sprawdza się podczas pracy na długich plikach tekstowych, a także przy projektowaniu grafik. Niektóre urządzenia zbudowane są w zgodzie ze standardem vesa, który umożliwia ich bezproblemowy montaż na ścianie. Rozwiązanie to przydaje się przede wszystkim w mniejszych pomieszczeniach, w których każdy centymetr wolnej przestrzeni jest na wagę złota.
Przed zakupem monitora, należy rzucić okiem na jego tylną ścianę. To właśnie na niej zazwyczaj umieszczone są najważniejsze złącza. Większość współczesnych urządzeń wyposażonych jest w wejścia HDMI umożliwiające przesyłanie obrazu i dźwięku. W sytuacji, gdy monitor będzie podłączany do starszego komputera, powinien mieć złącze DVI-D lub D-Sub. Jeżeli kupowany sprzęt nie ma wbudowanych głośników, przydatne będzie złącze pozwalające na ich podłączenie. Nowoczesne monitory mają także wbudowane wejście słuchawkowe oraz wejście USB, dzięki któremu można podłączyć dysk zewnętrzny.