Wielu kontrahentów firm transportowych chce skorzystać z takiej możliwości jak sprawdzenie OCP przewoźnika. Jest to bardzo ważne powierzając danemu przedsiębiorcy swój ładunek. Na czas trwania przewozu polisa musi być aktualna, aby w przypadku zaistnienia szkody, uzyskać odszkodowanie. Dotyczy to przede wszystkim: uszkodzenia towaru, kradzieży i niedotrzymania terminu dostawy.
Sprawdzanie aktualności polisy OCP przewoźnika
Co jest podstawą do sprawdzenia OCP przewoźnika? Polisa ubezpieczeniowa. Należy poprosić przedsiębiorcę o przesłanie skanu umowy ubezpieczeniowej. Czy posiadając taki dokument można być pewnym bezpieczeństwa swojego ładunku? Zawsze dokument na piśmie wygląda bardziej przekonująco, ale czy w rzeczywistości zawsze tak jest? Jeżeli za polisę uiszczono całą wpłatę, prawdopodobieństwo jej działania jest zwiększone. Ale gdy przewoźnik wykupuje ubezpieczenie w płatności ratalnej, już niekoniecznie.
Dlaczego? Zdarzają się sytuacje, że po zapłaceniu pierwszej raty przewoźnik nie płaci kolejnych a przedstawiana kontrahentowi polisa wygląda na opłaconą. Dla firmy transportowej jest to zysk, ale tylko wtedy, gdy do szkody nie dojdzie, jeżeli jednak nastąpi np. uszkodzenie towaru w części lub w całości odszkodowanie będzie musiał zapłacić przewoźnik z własnej kieszeni, ponieważ przyjmując towar do przewozu przejmuje za niego odpowiedzialność.
Wybierając firmę transportową warto zapoznać się z recenzjami na temat jej działalności, aby nie trafić na taką która dla okazania kontrahentowi polisy, wykupuje OCP przewoźnika https://www.fullpolisa.pl/wylicz-skladke/ubezpieczenie-ocp-przewoznika/, po czym z niego rezygnuje. W obydwu przypadkach dokumenty są nieważne, towar nie jest objęty ochroną, ale papier pozostał.
Czym jest OCP przewoźnika?
Jest ubezpieczeniem od odpowiedzialności cywilnej przewoźnika wykonującego transport drogowy zarówno w Polsce, jak i poza jej granicami. OCP przewoźnika obejmuje ochroną takie zdarzenia jak: uszkodzenie i zniszczenie ładunku wskutek wypadku drogowego oraz kradzieży. Polisa jest skuteczną ochroną, jeżeli przewoźnik wykupił rozszerzenie OCP o takie sytuacje jak: nienależyte wykonanie usługi wskutek zaniedbań ze strony kierowcy, nieplanowane przeładunki towaru, zmiana samochodów.
Jak widać powodów wykupienia dodatkowego nie obowiązkowego ubezpieczenia jest wiele i każdy przedsiębiorca walczący o klienta posiada taką polisę. Wielu kierowców musi zatrzymywać na stacjach benzynowych, aby odpocząć i warto uwzględnić to w zapisach umowy, aby taki przypadek nie stał się wykluczeniem i odmówieniem wypłaty odszkodowania przez ubezpieczyciela. Właściciele firm transportowych mają świadomość, że posiadanie aktualnej polisy ubezpieczeniowej czyni ich bardziej widocznymi na rynku i częściej wybieranymi przez kontrahentów.
OCP przewoźnika krajowe i międzynarodowe
Zakres ubezpieczenia potwierdza czy ochrona dla danego ładunku jest odpowiednia. Głównie chodzi o przewozy krajowe i międzynarodowe. Jakie rodzaje OCP przewoźnika odnoszą się do tych typów transportu towarów.
Podstawowe typy OCP przewoźnika to:
- Polisa od odpowiedzialności cywilnej przewoźnika krajowa.
- Polisa od odpowiedzialności cywilnej przewoźnika międzynarodowa.
- Polisa od odpowiedzialności cywilnej przewoźnika kabotażowa.
Na co trzeba zwrócić uwagę sprawdzając OCP przewoźnika w ruchu międzynarodowym? Ubezpieczenie jest wykupywane w Polsce i tutaj rozpoczyna się transport towarów w ruchu krajowym. Jeżeli samochód wyjeżdża poza granice Polski rozpoczyna się przewóz międzynarodowy, może dotyczyć jednego kraju na przykład Słowenia. Ale może również obejmować kilka państw np.: Polska-Słowenia-Czechy-Austria-Włochy. Ubezpieczenie OCP musi odpowiadać wyznaczonej trasie, tylko wtedy będzie możliwość otrzymania rekompensaty w przypadku zaistnienie szkody na towarze.
Rodzaje przewożonych ładunków muszą być uwzględnione w OCP przewoźnika. Polisa ubezpieczeniowa musi się do nich odnosić. Jeżeli jest to standardowa umowa, nie będzie zawierała w zapisach towarów niebezpiecznych lub szczególnie cennych jak droga biżuteria, pieniądze, drogi sprzęt komputerowy itd.
Papierowa opcja polisy OCP przewoźnika nie wystarcza? To jak sprawność jego wiarygodność?
W związku z tym, że przesłana do kontrahenta papierowa wersja polisy OCP przewoźnika https://www.facebook.com/ocpprzewoznika wcale nie potwierdza jej aktualności, trzeba znaleźć bardziej wiarygodny sposób kontrolowania. Takim sposobem jest kontakt, z ubezpieczycielem który sprzedał ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej przewoźnika.
To pozwoli uzyskać odpowiedzi na takie pytania jak:
- Czy przedsiębiorca posiada ważną polisę OCP przewoźnika?
- Czy umowa ubezpieczeniowa obowiązuje w ruchu międzynarodowym, jeżeli ładunek wyjeżdża poza granice kraju?
- Czy przewożony towar jest objęty ochroną ubezpieczeniową?
- Czy wypłata odszkodowania nastąpi w całości czy też będzie dzielona z firmą transportową.
Wszystkie działania zmierzające do sprawdzenia przewoźnika i posiadania przez niego ważnej polisy OCP muszą być wykonane odpowiednio wcześniej, aby odpowiedź od agencji ubezpieczeniowej nie przyszła za późno. W każdym przypadku należy przechowywać całą korespondencję prowadzoną z firmą przewozową łącznie z listą połączeń telefonicznych. Takie dane potwierdzą, że kontrahent powierzając ładunek przewoźnikowi dołożył wszelkich starań, aby go dokładnie zweryfikować.